Yatırım yapmaya başla!

AVM Ciroları Enflasyona Bağlı Olarak Yükseliyor

AVM'lerdeki Perakende Ciro Endeksi, enflasyondaki yükselişe paralel olarak, bir önceki yılın aynı dönemine göre %30,2 artışla 319 puana çıktı.
AVM Ciroları Enflasyona Bağlı Olarak Yükseliyor

Son aylarda döviz kurlarındaki aşırı yükselmenin etkileriyle en çok sıkıntı yaşayan sektörlerden olup, gündemden düşmeyen alışveriş merkezleri, Ağustos ayını olumlu tamamladı. Özellikle dövizle kiralama kanununa düzenleme getirilmesine rağmen kiracılarla AVM yönetimi arasında yaşanan sıkıntılar bir türlü bitmek bilmedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa hazırlanan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi, Ağustos ayı rakamlarına göre, endekste bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %30,2 oranında artış oldu.

AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi Ağustos ayında, 2017’nin aynı dönemine kıyasla %30,2 yükselerek 319 puana çıktı.

Endeks bir önceki aya göre ise %17 oranında artış gösterdi. Kategorilerin tamamındaki bu artışın nedeni olarak Kurban Bayramı ve döviz kurunda yaşanan hareket etkisi ile metrekare verimliliğinde yükseliş olarak gösterildi. Kiralanabilir alan metrekare başına düşen cirolar 2018’in Ağustos ayında İstanbul’da 1.430 liraya, Anadolu’da 1.072 liraya çıktı. Ülke genelindeki metrekare verimliliği ise 2018 yılının tamamlında 1.215 lira olarak gerçekleşti.

Kategoriler bazında bakıldığında metrekare verimliliğinde en yüksek artış %42 ile teknolojide oldu.

Cep telefonlarına getirilen taksit sınırlamasının bir süreliğine sektörü yavaşlattığı fakat daha sonra teknoloji kategorisinin toparlandığı söylendi. Özellikle Türkiye’deki yaşamını sürdüren yabancıların ve yaz aylarında gelen turistlerin bu dönemde çok yoğun alışveriş yaptığı bildirildi.

2017’nin aynı ayı ile karşılaştırma yapıldığında, alışveriş merkezlerindeki hipermarket kategorisi metrekare verimliliği %31,7, diğer alanlar kategorisi metrekare verimliliği %31,7, giyim kategorisi %31,6, ayakkabı kategorisi %19,4 ve yiyecek kategorisi %16,6’lık artış gerçekleştirdi. Ziyaret sayısı endeksine baktığımızda, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,9’luk bir azalma olduğunu görmekteyiz. Temmuz ayına göre ise %4’lük bir artış olduğu dikkat çekiyor.

AYD Başkanı Hulusi Belgü endeksin son yıllarda enflasyonun üzerinde bir artış grafiği yakaladığını belirtti.

Perakende Ciro Endeksi’nin son yıllarda enflasyon artış oranının çok üzerinde ve düzenli bir artış sergilediğini söyleyen Belgü, yukarı yönlü performansın Ağustos ayında da değişmediğini, bu artışta döviz kurlarında yaşanan ani yükselmelerin payı olduğunu ifade etti. Bu durumun çok hızlı bir şekilde yabancı markalara ve yurt dışından ürün ithal eden perakende mağazalarının fiyatlarına yansıdığını dile getiren Belgü, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen AVM’lerdeki ziyaretçi sayılarının hız kesmeden devam ettiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum