Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AVM Perakende Ciro Endeksi 2019 Ekim’de Yıllık Bazda %15,9 Arttı!

2019'un Ekim ayında yıllık bazda %15,9 artış gösteren AVM Perakende Ciro Endeksi 321 puan seviyesine çıktı.
AVM Perakende Ciro Endeksi 2019 Ekim’de Yıllık Bazda %15,9 Arttı!
Yorum

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortak hazırlanan AVM Perakende Ciro Endeksi’nin 2019’un Ekim ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Buna göre, enflasyondan arındırılmamış veriler ışığında, endeksin Ekim’de 2018 yılının aynı ayına kıyasla %15,9 artış kaydettiği görüldü. Her ayın ilk haftasında yayımlanan veriler, bu artışla birlikte puanın 321’e ulaştığını ortaya koydu.

Ekim’de alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alanda metrekare başına düşen ciro İstanbul’da 1505 TL ve Anadolu’da 1036 TL olarak ölçüldü. Aynı dönemde AVM’lerdeki kiralanabilir alanda Türkiye ortalamasına bakıldığında ise  metrekare başına düşen ciro miktarının 1223 TL seviyesinde olduğu görüldü.

AVM’lerde metrekare verimliliği farklı ürün kategorilerine göre incelendiğinde en yüksek artış teknoloji grubunda tespit edildi.

Metrekare Verimliliğinde En Yüksek Artış teknoloji GrubununBu kategorideki metrekare verimliliği 2018 yılının Ekim ayına kıyasla enflasyondan arındırılmamış verilere göre %35,5’lik bir artışa işaret etti. 2018 yılının Ekim ayı ve bu yılın aynı ayı kıyaslandığında; AVM’lerin ayakkabı kategorisinin metrekare verimliliği %25,7, yiyecek-içecek grubundaki metrekare verimliliği %15,7, giyim kategorisindeki metrekare verimliliği %15,1, hipermarket metrekare verimliliği %13,7 ve diğer kategorilere ilişkin metrekare verimliliği ise %6,4 yükseliş olarak kayıtlara geçmişti.

AYD, AVM’lerin bu yıl Ekim ayındaki ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla bir değişim kaydedilmediğini bildirdi.

AVM Ekim Ziyaretçi SayısıYapılan açıklamada bu yıl Ekim’de görülen %15,9’luk artışın yeniden enflasyon rakamlarını aşması nedeniyle ekonomik açıdan oldukça önemli bir gelişme olduğu aktarıldı. Meydana gelen artışla ayakkabı, teknoloji, yiyecek-içecek, giyim ve hipermarket kategorilerinin ciro endeksinde enflasyon seviyesinin üzerinde artış kaydedilmesinin gelecek dönemler için umut vaat ettiğine işaret edildi.

Teknoloji kategorisindeki metrekare verimliliğinde 2018 yılının aynı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan %35,5’lik artış kaydedildiğine ve bunun oldukça iyi bir rakam olduğuna değinildi. Soğuk kış günlerinin etkisini göstermesiyle birlikte AVM’lerdeki ziyaretçi sayısının da yılın önceki aylarına kıyasla yükselmeye başladığı açıklandı. Bu durumun sektöre olumlu yansıyacağı belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu