Yatırım yapmaya başla!

AVM Ciro Endeksi Geçen Yılın Ekim Ayına Göre %16,9’luk Artış Gösterdi

AVM Ciro Endeksi Ekim ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %16,9 oranında artış göstererek, 277 puana ulaştı. AYD Başkanı Hulusi Belgü, endekste yer alan parametreleri değerlendirdi.
AVM Ciro Endeksi Geçen Yılın Ekim Ayına Göre %16,9’luk Artış Gösterdi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research ortak çalışması olarak hazırlanan AVM’lerdeki Perakende Ciro Endeksi Ekim sonuçları açıklandı. Buna göre endekste 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %16,9’luk bir artış oldu ve 277 puana yükseldi. Ekim ayında teknoloji satışları en az artışın yaşandığı kategori olurken, metrekare verimliliğinde ne yüksek artış hipermarket kategorisinde oldu.

AVM’lerde kiralanabilir alan metrekare verimliliği, Türkiye genelinde bin 57 lira olarak açıklandı.

Metrekare başına düşen cirolar söz konusu dönemde İstanbul’da 1.334 lira, Anadolu’da ise 872 lira oldu. Hipermarket kategorisi metrekare verimliliği, geçen yılın Ekim ayına göre enflasyondan arındırılmadan %27,9’luk artış gösterdi.

Yine geçen senenin aynı dönemi ile karşılaştırma yapıldığında giyim kategorisi metrekare verimliliğinde %17,7, yiyecek ve içecekte %17,6, ayakkabıda %7,2 ve teknolojide %3,9 oranında artış olduğu belirtildi.

Eylül ayına göre ziyaret sayısı endeksinde %3’lük bir düşüş yaşandı.

AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Ciro Endeksi’nin her ay bir önceki yıla göre artış gösterdiğini, bu durumun sektör için memnuniyet verici olduğunu söyledi. Ekim ayında kategoriler bazında en yüksek artışın hipermarkette olmasını, bu dönemde zorunlu ihtiyaçlara öncelik tanınması ile yorumladı.

Kasım ayında enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirler ve KDV oranlarının indirilmesi ile daha yüksek artışlar beklediklerini ifade eden Belgü, bayram ve okul alışverişlerinden sonra gelen durgunluğun gayet normal olduğunu ifade etti.

Kiraların Türk lirası ile ödenmesine karar verilmesinin ardından, alışveriş merkezlerinde yaşanan sıkıntılar da azaldı.

Döviz kurlarının Ağustos ayında spekülatif bir şekilde artış göstermesi birçok sorunu da beraberinde getirmişti. Bunlardan birisi de kira ödemelerini yabancı para cinsinden yapan AVM kiracılarının yaşadığı sıkıntılardı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için bir dizi çalışma başlatmış ve nihayetinde dövizle kiralama kanununa düzenleme getirilmişti.

AYD Başkanı Belgü, kiraların TL’ye dönmesiyle perakendeci ve AVM yatırımcıları arasındaki kur pazarlıklarının son bulduğunu dile getirerek, bu durumun hem maliyetleri olumlu etkilediğini hem de tüketiciye sunulan ürünlerde daha rekabetçi fiyatlar verilebileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum