Yatırım yapmaya başla!

TESK Başkanı Palandöken: “AVM’lerin Açılış – Kapanış Saatleri Daraltılmalı”

Sayıları 412’ye ulaşan ve esnafın ekmeğini bölen alışveriş merkezlerinin açılış ve kapanış saatlerinin daraltılması gerektiğini söyleyen TESK Başkanı Palandöken, esnaflar hakkındaki kaygılarını paylaştı.
TESK Başkanı Palandöken: “AVM’lerin Açılış – Kapanış Saatleri Daraltılmalı”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, alışveriş merkezleri sayısının son beş yıl içerisinde %27,5 artarak 412’ye çıktığını söyledi.

Hizmete alınan AVM sayısı ve cirolarında her yıl yüksek artış görüldüğünü, tüm esnafın ekmeğini bölen bu işletmelerin açılış ve kapanış saatlerinin daraltılması, aynı zamanda bayram dönemlerinde kapalı olması gerektiğini belirtti. TESK Başkanı Palandöken, kullandığı makineler yerli ve milli olan esnaflara ise KDV ve ÖTV teşviki verilmesi talebinde bulundu.

AVM’lerin ciroları son beş yılda 60 milyar liradan 132 milyar liraya çıktı.

Son beş yılda AVM sayısında %27,5 artış olduğunu söyleyen Bendevi Palandöken, AVM açılış oranının esnaf işletmeleri açılış oranının 2 katından fazla olduğunu belirtti. Bu dönemde esnaf sayısının 1 milyon 572 bin 473’ten, 1 milyon 753 bin 21’e, esnaf işyeri sayısının ise 1 milyon 693 bin 934’ten, 1 milyon 886 bin 727’ye çıktığını söyledi.

Aradaki çok düşük orandaki artışın, kuralsız şekilde açılan ve hızlıca büyüyen AVM’lerden kaynaklandığını dile getirdi. Bendevi Palandöken, alışveriş merkezlerinin içinde berber ve terzi olmak üzere neredeyse tüm esnaf kollarında iş yapan dükkanların bulunduğunu, bunların ise esnafın ekmeğini böldüğünü aktardı.

Yıl sonunda sayısı 450’ye çıkması beklenen AVM’lerin açılış – kapanış saatlerinin daraltılması gerektiğini söyledi.

2023 yılında AVM’lerin cirosunun 200 milyar lira olacağı öngörüsünde bulunan Palandöken, bu işyerlerinin açık olduğu saatlerin daraltılarak yeniden düzenlenmesi ve belirli bir kural getirilmesi gerektiğini belirtti.

Esnafın en çok iş yaptığı bayram gibi özel günlerde de AVM’lerin kapalı olması gerektiği önerisinde bulundu. En son geçirdiğimiz bayramda Ankara ve Antalya büyükşehir belediyelerinin alışveriş merkezlerinin kapalı olması kararı aldıklarını, bu kararın tüm belediyelere örnek olması gerektiğini dile getirdi.

Bendevi Palandöken’in bir diğer talebi ise yerli ürün kullanan esnafa vergi desteği konusunda oldu.

Ekonomik dengelenme süresince önceliğin yerli üretimi artırmak olduğunu belirten TESK Başkanı, ülkemizde üretilen kaliteli sanayi mallarının kullanımına öncelik verilmesi gerektiğini ifade etti. Perakende sektöründe faaliyet gösteren esnaf ve küçük imalatçılar için sanayi makinelerinin çok önemli ihtiyaçlar olduğunu, kullanılan makinelerde yerli ve milli ürün tercih edenlere KDV ve ÖTV teşviki verilmesi talebinde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum