Yatırım yapmaya başla!

AVM’ler 2019’u 2,4 Milyar Ziyaretçi ve 160 Milyar TL Ciroyla Uğurlayacak

Türkiye'de bulunan alışveriş merkezleri (AVM) 2019 yılına 160 milyar TL'lik ciro ve 2,4 milyar ziyaretçi sayısıyla veda etmeye hazırlanıyor.
AVM’ler 2019’u 2,4 Milyar Ziyaretçi ve 160 Milyar TL Ciroyla Uğurlayacak

Türkiye’de vatandaşların alışverişe duyduğu ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. İşin içine indirim dönemleri, kampanyalar ve harcadıkça kazandıran puanlar girdiğinde özellikle genç kesim başta olmak üzere her yaş grubundan tüketici tarafından ihtiyaç dışı alımlar dahi yapılabiliyor.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, 2019 yılında alışveriş sektörünün kaydettiği gelişmeleri değerlendirirken, 2020 yılından beklentilerini dile getirdi.

AVM sektörünün 2019 yılını 160 milyar TL’lik ciro ve 2,4 milyar ziyaretçiyle kapatacağını tahmin eden Altaş, AYD tarafından 10 yıldır düzenli olarak AVM Perakende Ciro Endeksi yayımlandığını anımsattı.

Sektör Bu Yıl 160 Milyar TL Ciro Elde EttiBu yılın Ekim ayına ilişkin endekste cirolarda artış gözlendiğini söyledi. Açıklanan bu verileri daha detaylı bir incelemeye alan Altaş, cirolarda görülen artış oranlarının yalnızca Mart, Mayıs ve Haziran aylarında enflasyonun üzerinde arttığını, bunlar dışında kalan 9 ayda ise artış oranının enflasyon seviyesinin altında gerçekleştiğini belirtti. AVM’lerin yatırım büyümelerinde de yavaşlama gördüğünü söyledi.

Söz konusu verilerde AVM’lerdeki metrekare verimliliğinde de artış olduğuna dikkat çekti. Türkiye genelinde Ekim ayı itibarıyla 1223 TL seviyesinde metrekare verimliliği olduğunu hatırlatan Altaş, metrekarede en fazla Kasım ve Aralık aylarında artış olduğuna işaret etti. Bu aylarda yükseliş ivmesinin devam edeceğini öngördüğünü ekledi.

Şu an halihazırda Türkiye’de faaliyet gösteren 436 adet AVM bulunduğunu belirten Altaş, 13,2 milyon metrekare kiralanabilir alan ile Türk ekonomisine katkı sağladığını dile getirdi. Türkiye genelindeki çoğu AVM’nin yatırım için yeterli seviyeye ulaştığını ekledi.

Bundan sonra yeni AVM’ler için yapılan yatırımların bir miktar azalacağını tahmin etti. 2020’de Kayseri, İzmir, Ankara, Antalya ve İstanbul’da yeni AVM açılışları gerçekleştirileceğini duyurdu ve diğer mevcut AVM’lerde birtakım yenileme faaliyetleri yapılacağını aktardı.

Altaş, 2o19 yılı boyunca 5 yeni AVM’nin açıldığını duyurdu ve bu yılın genel anlamda verimlilik ve yüksek ciroyla kapatılacağını yineledi.

2019'da 5 Yeni AVM AçıldıGelecek dönemlerde projelendirme aşamasından geçmiş, finansman kaynaklarda planlaması yapılmış olan AVM’lere ilişkin inşaat faaliyetlerinin süreceğini belirten Altaş, 2020 yılı sonundan itibaren ortalama sektörün AVM sayısının sektörün sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesiyle 445’e ulaşacağını tahmin etti. Ziyaret sayısında düşüş olmasına karşın metrekare verimliliğindeki artışı ihtiyaç odaklı alışveriş yapıldığına kanıt olarak gösterdi.

Yeni inşa edilen AVM’lerde alışverişin yanı sıra yeme-içme, eğlence ve kültür-sanat gibi alanlara uygun olacak bir mimari yapının dikkate alındığını aktardı. Yapılacak yenilemelerle mimarilerde yeniden tasarlamalar yapıldığını ve eskiyen kısımların yenilendiğini ekledi. Türkiye’de AVM yatırımlarının özellikle 2000’li yıllardan bu yana ciddi bir şekilde arttığına işaret eden Altaş, yabancı yatırımcıların ilgisinin de Türkiye üzerine yoğunlaştığına ilişkin yorumda bulundu.

2000’li yıllardan günümüze kadar olan yatırımlar incelendiğinde yerli-yabancı ortaklı yapılarda AVM’lerdeki yabancı yatırımcı payının %30’larda olduğunu açıkladı. AVM sektörü yatırımının 58 milyar dolar üzerine çıktığını, bu oran içinde yabancıların 17 milyar dolardan fazla pay sahibi olduğunu belirtti. Ticari Gayrimenkul Kiralama esaslarının çözülmesiyle yabancı yatırım sayısında artış olacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum