Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere Avam Kamarası Brexit Gecikme Yasasını Onayladı

İngiliz parlamentosunun alt meclisi, 12 Nisan'da anlaşmasız bir şekilde AB'den çıkışı önleyecek Brexit Gecikme Yasası'nı onayladı.
İngiltere Avam Kamarası Brexit Gecikme Yasasını Onayladı
Yorum

İngiliz Parlamentosu’nun alt meclisi olan Avam Kamarası, Başbakan Theresa May’i 12 Nisan’da bir anlaşma yapmadan çıkışa zorlayacak ve düzensiz olarak AB’den ayrılmasını önleyecek Brexit Gecikme Yasası’nı onayladı. Muhalefetteki İşçi Partili milletvekili Yvette Cooper tarafından öne sürülen yasa, altı saatten daha kısa sürede Avam Kamarası’ndaki tüm aşamalardan geçti.

Brexit Gecikme Yasası, 313’e 312 oyla onaylanırken, şimdi bir üst oda olan Lordlar Kamarası’na geçmek zorunda.

Brexit Gecikme Yasası Lordlar Kamarası'ndaBaşbakan May, Salı günü yaptığı açıklamasında, İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile üç kez reddedilen Brexit anlaşmasını parlamento taradından onaylatmak için 12 Nisan’dan sonra Brexit’e kısa bir süre daha ekleyeceğini söyledi.

Cooper, kararların herhangi bir uzatma süresi boyunca nasıl alındığına dair net bir süreç oluşması için hala gerekli olduğunu dile getirdi. Tasarı, May’in herhangi bir gecikmenin detayı için parlamentonun onayını almasını gerektiyor ve milletvekillerinin farklı bir uzatma süresi önermesini sağlıyor.

Cooper, parlamentoda yasama tartışması sırasında, “Belki de hayati olarak AB’nin parlamentoya başbakanın istediği şeyi desteklediğini gösterecekti,” dedi.

Yvette Cooper Yasama Tartışmasıİngiltere’nin çıkışındaki herhangi bir gecikmenin, AB liderlerinden oybirliği ile onaylanması gerekiyor. 12 Nisan’da gerçekleşen ani bir anlaşmasız Brexit’i önlemek için May, Brüksel ile müzakere ettiği Geri Çekilme Anlaşması için mecliste onay almak için makul bir strateji ile Çarşamba günü AB liderleri zirvesine sunması gerekiyor.

May, Corbyn ile birleşik bir yaklaşım üzerinde anlaşamadığı takdirde, hükümetin AB ile gelecekteki ilişkilerinde bir dizi seçenek bulacağını ve bunları bir dizi oyla meclise koyması gerektiğini söyledi. Yasaların, Brexit’te ilerlemenin yolunu etkilemek için parlamento zamanının kontrolünü ele geçirdiğini gören bir sürecin parçası olarak yürürlüğe konduğu biliniyor.

Hükümetin önermediği veya desteklemediği ya da parlamento tarafından kabul edilen mevzuat için çok olağandışı bir durum.

Hükümetin Desteklemediği Mevzuat OlağandışıHükümet, belirlediği tüm adımlar için mevcut zamanın bulunmaması ve belirlediği emsal ile ilgili endişeleri de dahil olmak üzere mevzuatta birçok kusur olduğunu söyledi. Brexit yanlısı muhafazakar milletvekili Bill Cash, “bu anayasal bir devrim” derken, “Bu, anayasal tarihimizde büyük bir an. Bill’in anlaşılabilir olduğunu düşünüyorum… Sanırım getirilmesinin utanç verici olduğunu,” dedi.

Mevzuatın genellikle daha yavaş yürüdüğü ve muhaliflerin müzakere etmeye çalışabileceği Lordlar Kamarası’nda ne zaman tartışılacağı belli değil, ancak Perşembe günü en kısa sürede olabileceği tahmin ediliyor. Aynı zamanda yasayı ortaya koymakla ilgili olan muhafazakar milletvekili Oliver Letwin, Çarşamba günü erken saatlerde bunun için “Lordlar Kamarası’nda ezici bir destek” olduğunu söyledi. Buna istinaden hızlı bir süreç olacağını öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu