Yatırım yapmaya başla!

Austro Daimler’den Büyüleyici Tasarımlı “ADR 630 Shooting Brake”

1930'ları yeni yüzyıla getiren Austra-Daimler, martı kanat kapılı ADR 930 Shooting Brake ile özel bir gösteriye çıktı.
Austro Daimler’den Büyüleyici Tasarımlı “ADR 630 Shooting Brake”

Kökeni çok eskilere dayanan Austro Daimler, 1899-1934 yılına kadar Avusturya-Macaristan firması olarak devam eden hayatında çok sağlam başarılara imza atmış bir şirkettir. Austro-Daimler’in yükselmesinde ünlü isimler de çalışmıştır. Ferdinand Porsche gibi otomobil tarihine damga vurmuş kişiler markaya katkıda bulunmuş.

1910 yılına gelindiğinde dünyanın en hızlı otomobili yapan Alman firma, tarihsel açıdan önem arz etmektedir. Tanıtılan ADR 630 Shooting Brake, 90 yıl öncesinin “Bergmeister”-“Dağ Ustası” kavramını sağlayan 6 silindirli motorun yansıması. Kupa şekilleri muazzam duran aracın hız rakamlarına da şaşıracaksınız.

Tarihsel dönüş için yapılan bu havalı shooting’in parça stillerine bakalım.

Austro-Daimler ADR 930 Shooting BrakeBu varisin kesinlikle geç uyandırıldığını düşünüyoruz. ADR’ye bakıldığında ilk hissiyat, düzgün hatlara sahip spesifik bir araç olması. Uzun kaputunun altında başkalaşım geçirmiş bir Mercedes-McLaren SLR yatıyor.

Görünüşte onun bir Mercedes arabası olduğu sanılabilir.

Austro-Daimler ADR 930 Shooting Brake Ön GörünümAbartı ögelerin bulunmadığı, soft bir yüze sahip ADR 630 Shooting Brake’de ince LED teknolojili farlar kullanılmış. 3D yapılı bir ızgara verilmiş ve köşelerine yuvarlak sis farları yerleştirilmiş. Tampon kısmında herhangi bir abartı lip, köşe menfezleri gibi detaylara yer verilmemiş. Sade ve alımlı olması da buradan geliyor.

300SL’nin 21. yüzyıl duruşu sizin de hoşunuza gitmiştir!

Austro-Daimler ADR 930 Shooting Brake ProfilYonca desenli 5 kollu jantlar, koyu füme renginde olup, 20 inç büyüklüğünde. İnce bir çıtayla kapıdan ayrılan aynalar ve çamurluktaki solungaçlar profilin temel stilini oluşturuyor derken, asıl nokta yan kısımdan çıkartılan geniş ağızlı egzozlar.

Kesinlikle küçük bir otomobil değil. Uzunluğu 4.544 mm, genişliği 2.087 mm ve 1.331 mm yükseliğe sahip. Dingil aralığı da 2.637 mm. Gayet oturaklı bir araç ölçülerinde.

Basık bir yapıya sahip ADR 630 Shooting Brake, iyi bir aerodinamik duruş veriyor.

Austro-Daimler ADR 930 Shooting Brake Arka GörünümHafif oval gelen ve sonrasında düzleşen tavan, arka bölüme geçişinde yuvarlak hatlara geçiyor. Tavanın ortasına verilen kanal, arka camın üzerinde sanki rüzgarlık görevinde duruyor. İnce stoplar, aracın her iki köşesine kadar gidiyor. Oval yapıya da aydınlatmanın çok yakıştığı söylenebilir. F1 fren lambası da dahil.

Teknoloji ile beslenmiş, dışı kadar çekici duran bir iç mekan görüyoruz.

Austro-Daimler ADR 930 Shooting Brake KokpitKahve ve siyah rengin hakim oluduğu kokpitte, fonksiyonlu deri koltuklar, Lexus araçlarını anımsatan bir konsol, dijital gösterge kümesi gibi özel bir kabin çalışma detaylarına rastlıyoruz. Ahşabın ağır duruşunu da es geçmeyelim.

ADR 930 Shooting Brake’nin asıl iddialı olduğu kısmı, kaputunun altında yatan motoru.

Austro-Daimler ADR 930 Shooting Brake MotorSalon Prive etkinliğine gelen ADR 930 Shooting Brake, tam üç tane performanslı elektrik motoruna sahip. 55 kW‘lık lityum-iyon pillerle aynı doğrultuda çalışan bir de Mercedes-AMG GT’den gelen 3.0L 6 silindirli motoru kullanıyor. Sonuçları daha da heyecanlı.

1.650 kg ağırlığa sahip ADSR 930, 2.5 saniyede 0-100 km aralığını kapatabiliyor. Toplamda 1.198 beygir ve 1.600 nm torku büyesinde üretiyor. 3 elektrikli ve bir içten yanmalı motorun en sonunda 330 km/h hıza ulaşmanız mümkün.

Araç hakkında konuşan proje yöneticisi Roland Stagl, “Aracı geliştirirken, bizim asıl endişemiz orijinal Bergmeister’in ruhunu yakalamak ve bunu sanki hiç durmamış gibi geleceğe çevirmekti. Markanın değerlerini ve değerlerini göz önünde bulundurarak gerçek bir otomotiv yenilikçisi olarak kabul etmek bizi çekim Grand’ı tasarım geleneği olarak inovasyon olarak tanımlamak istediğimiz şekilde tasarlamaya yönlendirdi.” dedi.

Salon Roland Privé’nin kurucusu David Bagley ise “Bu yılın başlarında ADR 630 Shooting Grand’ı Villa d’este’de gördükten sonra, Salon Privé’de olması gereken bir araba olduğunu biliyordum. Markanın tarihi ve ekibin tasarımının arkasındaki tutkusu, elde edilen büyük teknolojik ilerlemeler gibi zorlayıcıdır – İngiltere’de kamuoyuna açıklandığında yeni arabanın etrafında büyük bir ilgi ve etkinlik olacağından eminim.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin anlam ve önemine karşı, insanların bolca fotoğraf çekeceği ve hakkında bilgi almak isteyecekleri bir spor otomobil olan ADR 930 Shooting Brake, martı kanat kapıları ve gizemli bakışlarıyla bizim de çok hoşumuza gitti. Araç hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum