Yatırım yapmaya başla!

Audi “Pil Kıtlığı” Sebebiyle Çinli BYD ile Anlaşmak İstiyor!

Audi, e-Tron SUV aracına pil bulmak zorlanıyor ve çareyi BYD firmasında arıyor. Genel olarak VW'nin PPE mimari araçları potansiyel bir sıkıntı içerisinde olacak!
Audi “Pil Kıtlığı” Sebebiyle Çinli BYD ile Anlaşmak İstiyor!

Otomotiv dünyasında başarıları kanıtlamış çoğu kişi ileride araçların pil sıkıntısı çekeceğini söylüyor. Ekledikleri bir şey de yüksek bir hızla şirketlerin geçiş yaptığı EV araçların bir süre sonra onların batışına sebep olacağı! Olması mümkün gözüken iddialar günümüzde zaten yaşanıyor. Sadece elektrikli araçlar üreten Tesla bile akü yetersizliğinden araç üretiminde bant durdurmalar yaşamıştı.

Audi tarafında da benzer sıkıntılar yaşanıyor. Tamamı elektrikli ilk aracı e-Tron SUV‘un geniş pil paketleri olması sebebiyle tedarik sıkıntısı çektiği söylendi. Çareyi Çin’de arayan Alman marka BYD firmasını pil sağlayıcısı olarak seçti. İşte detaylar;

Audi’ninb BYD ile anlaşmada son noktaya geldiği aktarıldı.

Bloomberg‘in yer verdiği habere göre Audi, sıkıntılarını çabuk atlatmak adına BYD’ye giderek pil üniteleri üzerinde görüşmelerde bulunmuş. Çin’den gelecek pil anlaşmasının içeriğinde Audi’nin bir de hisse konusu var.

Araştırdığımız zaman bazı kaynaklar Audi ile BYD’nin bir anlaşmaya varacağının garantisinin olmadığı söyleniyor. İki şirket arasında bir anlaşma sağlanır mı bilemiyoruz ancak batarya ihtiyacı Audi EV’leri ile sınırlı değil.

Tamamen yeni Taycan ile elektrikli araç piyasasında yer alacak Porsche, bu anlaşmanın bir parçası olabilir. Genel olarak bağlı oldukları VW grup, Premium Platform Electric (PPE) mimarisine dayanan ve dayanacak modelleri için pil sağlamak zorunda.

VW bir yanda da Avrupa’da Samsung DSI ile batarya tedarik sorunlarıyla boğuşuyor. Gigawatt nezlinde düşüşler yaşayan firmanın yansımaları Alman markanın canını sıkmışa benziyor.

İşin ciddiyetini şu şekilde anlatalım; Audi yoğun şekilde e-Tron SUV modellerini bantlardan indiriyor. Planlanan yıllık üretim adeti ile batarya miktarı örtüşmediğinden Brüksel’deki fabrikasında aracının imalatını kısıtlayabilir.

Çin’in yerel Yeni Enerji Araçları’nın en büyük üreticisi olan BYD için Audi anlaşmasının faydalı olabileceğini düşünüyoruz. Hatırlarsanız Çin’e ait bir marka olan Denza EV için Daimler ile ortak girişimler yapılmıştı.

Son durumda Audi kendi araçları için pil bulmak zorundayken, PPE platform üyelerinden olan Taycan’ı da henüz çıkmadan zorlu günler bekliyor gibi. Şirketler sürekli geliştirmenin ve fazlasını sunmanın peşinde koştuğundan, düne kadar 30-40-50 olan kWh’lar Rivian gibi şirketlerce 180 kWh’ya kadar büyütüldü. Haliyle marka içerisindeki araçlar da çoğalıyor ve pil gereksinimleri artıyor. Bakalım ilerleyen vakitte Audi ile BYD arasında neler yaşanacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum