Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Audi’nin Benzinli A4 ve A5 Modelleri Artık G-Tron Motorla CNG Yakıtına Geçiyor!

Audi hibrid ve full elektrikli motorlar dışında G-Tron ünitelerinde farklı bir yakıt türüne gidiyor. İşte detaylar...

Ülkemizde de olupta bir türlü geçemediğimiz yakıt türü olan sıkıştırılmış doğal gaza Audi geçiyor. İlk defa Wörthersee GTI buluşmasında tanıtılan A5’in, CNG ile çalışabilen 2.0L‘lik versiyonu tanıtılmıştı. LPG sistemine alternatif olarak çıkartılan doğal gaz yakıtı, belli süredir ülkemizde olsa da nedense adapte olunamadı.

Litre bazlı fiyatı daha uygun olan CNG’nin yakıt ekonomisi yönünden de avantaj sağlıyor. Elektrikli ünite veya hibrid dışında Audi’nin G-Tron motorlarında bu yolu tercih etmesi oldukça şaşırtıcı. Büyük bir adım olan ve A4 ile A5 modellerinin 2.0L motorlarında üretilecek CNG’nin satışları şimdiden başladı.

Araçların motor değerleri; 2.0L hacminde 170 hp ve 270 nm tork sağlıyor. TFSI tabanlı bu motorlar farklı 3 yakıt türüyle çalışabilecek.

Oldukça yeni bir yakıt türü olan CNG’nin göstermiş olduğu tüketim değerleri de oldukça başarılı.

A4 ve A5’de yapılan testlerde ortalama olarak 100 kilometrede 3.8-4.2 litre doğal gaz tüketim sarfiyat rakamlarına ulaşılmış.

Motorun vermiş olduğu emisyon değeri olarak ise 102-114 g CO2 salınımı gerçekleştirmiş.

A5 sedanla birlikte A4 Avant G-Tron’un kullacağı doğal gaz yakıtının, gördüğümüz gibi yenilikçi yakıt türüne göre iyi değerler sunuyor.

Benzin ve CNG’nin ortak menzili 950 km’ye çıkabiliyor. Karbon fiber ve cam fiber karışımlı CNG deposu, belli basınçları yakalayamadığında otomatik olarak benzine geçiş yapabilme özelliğine sahip.

Doğal gazlı yakıtlı A4 ve A5 satışlara açık olup, A5 Sportback için 40.800 Euro, A4 Avant için 40.300 Euro başlangıç fiyatları belirlenmiş. Türkiye’ye gönderimi yapılır mı bilemiyoruz.

Gelmiş olsa bile istasyon eksikliğinden dolayı dolumlar belirli illerde yapılıyor. Litre bazlı fiyatlardan dolayı avantaj sağlayacağı kesin ancak CNG’ye ulaşabilirlik sınırlı!

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle