Yatırım yapmaya başla!

Audi Emisyon Skandalı Dünyayı Sarstı

Almanya'nın neredeyse en büyük otomobil firmaları, emisyon skandalı haberleri ile zor günler yaşamaktaydı. Bunların arasına şimdi de Audi'den kötü haberler geldi. Audi, bakalım hangi suçlamalara maruz kalmış? Detaylar haberimizde...
Audi Emisyon Skandalı Dünyayı Sarstı

Alman otomotiv şirketleri yaklaşık son 2 senedir dünya gündemini fazlasıyla meşgul etmekte. Volkswagen’in skandalları ile başlayan bu olaylar zincirleme şekilde devam ediyor. Baktığımızda bu olayların büyüklüğü milyar dolarları buldu. En son ABD’nin Volkswagen’e kestiği ceza tam 22 milyar $’dır.

Olaylar bu şekilde başlayıp neredeyse tüm Alman otomobil şirketlerine sıçramıştı. Şu an gündemde olan skandal haberlerine karışan böyle büyük firmaların bu şekilde anılması şaşırtıcı! Şimdi, Audi hangi durumdan dolayı ismi skandala karışmış bakalım!

Audi’de Emisyon Skandalına Karıştı

Audi'de Emisyon Skandalına KarıştıHatırlarsak çok kısa süre öncesinde Mercedes-Daim’lere polis baskını olmuş ve ani baskınla Mercedes’in emisyon değiştirme olaylarını suç üstü yapılmaya çalışılmıştı. Bir önceki içeriğimizde skandalların, Amerikan otomobil şirketlerinin içinde bulunmuş olduğu durumdan patlak verdiğini söylemiştik.

Doğal olarak GM‘nin işlerinin kötü gitmesi, Tesla’nın Ford’un üstüne çıkması bu olayları kesinlikle tetiklemiştir. Şimdi de VW ailesinden Audi skandala karıştı.

Açıkcası Audi’den gelecek böyle bir haberi bekliyordum. Nedeni ise aynı çatı altında olmalarından dolayı dizel ünite TDI‘yı da Audi’nin kullanmasıdır. Yani emisyon skandalı yine TDI dizel ünitede çıktı.

Emisyonlar Audi’nin Üst Klasman Araçlarında Tespit Edildi

Emisyonlar Audi'nin Üst Klasman Araçlarında Tespit EdildiAlman Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt‘in açıklamasına göre; bazı Audi modellerinin egzoz emisyon testleri sırasında, egzoz temizleme sistemini devreye sokan yazılım tespit ettiklerini bildirdi. Bu egzoz temizleme sisteminin en çok 2009-2013 yılları arasında üretilen A8 ve A7 modellerinde tespit edilmiş.

Hacimli motorlara sahip bu araçların özellikle de V6 ve V8 ünitelerinde görülmüş. Bu emisyon skandalının Audi’ye çok büyük zararı olacağı gibi yaklaşık olarak ilk etapda 24 bin aracın toplanması gündemde.

Kandırmaya yönelik çıkan bu skandallar Alman otomobillerinin sonunu getirir mi? Peki bundan sonra Alman otomobilleri Amerika’da satılabilir mi? Bu soruların en net cevabı VW, Mercedes, BMW ve şimdi de Audi’ye açılan davaların sonucundan sonra belli olacaktır.

Almanya menşeli diğer araçlarda da bu şekilde çıkacak haberleri duyarsak şaşırmamak gerekiyor. Bu ülkede neredeyse her firma tek bir çatı altında üretimleri yapılmaktadır. Doğal olarak motor ünitelerinin ortak kullanımından dolayı daha bir çok firma etkilenebilir. Bakalım ilerleyen günlerde Audi’nin bu olayı nasıl çözüme kavuşturulacak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum