Yatırım yapmaya başla!

Dieselgate Davası Audi’de Daha Derin Noktalara Gidiyor!

Amerika'da tespit edilen VW dizel emisyon olaylarında, Audi'nin daha fazla rolde olduğu tespit edilmiş.
Dieselgate Davası Audi’de Daha Derin Noktalara Gidiyor!

VW’nin Amerika’da patlayan dieselgate olayının üzerinden 4 yıl geçse de etkileri ilk günkü gibi sürmekte. Sorunun baş yapıtı olan TDI motorlar üzerinde yapılan sahte yazılımlar, bazı ABD’li kurumlar tarafından tespit edilmiş ve Alman grup dizel motorlu araçlarına operasyonlar yapılmıştı. Aslında Avrupa başkenti ülkesinin genel olarak sahte yazılımlı dizeller yüzünden başı derde girdi.

Audi, mecburen işin içerisinde olmuştu ve 2018 yılında A6 ve A7 modellerinin dizel ünitelerinde düzeltme için genel bir geri gel çağrısı yapmıştı. Dünyada çapında yaklaşık 11 milyon aracı etkileyen dieselgate davasında, Audi’nin başrol oyuncularından biri olduğu ortaya çıkarıldı. İşte detaylar;

Olayı Alman gazetesi Handelsblatt araştırmış ve New York Times’a kadar ulaşmış.

ABD’nin katı emisyon uygulama ve sınırları için Audi mühendisleri bazı yazılımlar geliştirmiş. İlginç olan şu ki bu 2007-2008 yılı sezonunda başlatılmış. Bazı yazışmalarda mühendislerden birisinin, “Birkaç kirli numara olmadan bu işi başaramayacağız” şeklinde yazıları çıkmış.

Araştırmalarda şirket içerisinde e-posta yazışmalarına da ulaşılmış. Maillerde, “cihazları yenmek” ve “döngüyü atlatmalıyız” şeklinde CO2 salınım değerlerine karşı çalışma öncesi konuşmalar tespit edilmiş.

Mühendislerin aralarında yaptığı e-posta ve fikir alışverişlerinde, Audi yazılım geliştirme sorumlularından birisi “CARB bunun farkına varyacaktır” demesi dikkat çekiyor. CARB, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu olarak geçiyor.

CARB, skandal sonrasında 400 bin aracının düzeltilmesi için Audi ve VW’ye baskılar yapmış.

Alman grup, çözümü Ad Blue yakıt temizleme sisteminde bulmuştu. Dizeller, ABD’de Avrupa’da olduğu kadar revaçta değil. O yüzden Audi, Amerika’daki dizel araç kullanan müşterilerinin bu temiz çözüm sıvısını kullanmaması yönünde endişeler duymuş.

Tereddütlerin ortadan kalması için Ad Blue tanklarının 10.000 mil yani 16.000 km gidecek şekilde yapılması gerekiyordu. Bu da kabaca Audi’nin yağ değişimlerine denk gelecekti ve bakımlarda servisler tarafından tamamlanacaktı.

Düşünce güzeldi ancak sorun şu ki bu tanklar aracın neresine koyulacaktı. Modellerde yeniden yapılan Ad Bleu tanklarının yerleştirme çalışmaları, en sonunda başarısız olmuş. Yine şirket içi maillerde, “Bu, Kuzey Amerika’daki Temiz Dizel stratejisinin tamamı için felaket olur!” denilmiş.

Çaresizlik de yazılımcı ve mühendisleri tek bir fikirde toplayarak, emisyon değer göstergeleri üzerinde rakamları düşük göstermeye itmiş. Carbuzz’un haberindeki yazıldığı gibi Audi, 2017 yılının sonlarına doğru Q5’in 3.0 TDI’nın Avrupa’da sahte yazılım cihazlarıyla satmaya devam ettiği açıklandı.

The New York Times, soruşturma ve davaların devam ettiği için çok fazla açıklama yapamayacağını söylemiş. Audi, “Dizel krizi gibi bir şeyin bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için çok çaba sarf ettik.” dedi.

Şimdiye kadar Volkswagen, yalnızca ABD’de para cezaları, geri çağırma ve geri alım için 30 milyar dolar harcadı. Bu rakamın 65 milyar dolar üzerine çıkması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum