Yatırım yapmaya başla!

Audi’nin E-Tron SUV’u 10 Ülkeyi Kapsayan 1.600 Km’lik Gezisini Bitirdi!

Henüz çok yeni bir elektrikli SUV araç olan e-Tron ile uzun bir yolculuğa çıkılmış ve sonuçları harika.
Audi’nin E-Tron SUV’u 10 Ülkeyi Kapsayan 1.600 Km’lik Gezisini Bitirdi!

Audi’nin ilk elektrikli SUV aracı e-Tron‘un neler yapabildiğine dair güzel bir organizasyon hazırlanmış. Gelişimi için uzun süren bir Ar-Ge döneminden geçen EV araç ile 3 gazeteci uzun bir yol katetti. Tamamen yeni olan, insanların henüz son dönemlerde idrak ettiği elektrikli araçların bir güven çerçevesinde olduğu düşünülmüyor. O yüzden sürekli olarak aktarım organı yapılarına dair insanlara bir şeylerin ispatının yapılması gerekiyor.

Coupe formada e-Tron GT’yi de hazırlayan Audi’nin elektrikli SUV’u için kullanıcılara ne kadar memnun oldukları sorulmuştu. Genel cevaplar içerisinde aracın dış sesleri almama yönünde, yalıtımın iyi ve 420 beygirlik elektrikli motorlarından gelen gücün tatminkar olduğu yazılmıştı. Bakalım e-Tron’un uzun yolcuğunun detayları nelermiş?

3 gazeteci 20 Ağustos’ta yola çıkmış.

55 Quattro 4×4 sistemli SUV ile başlayan yolculuğun start bölgesi Slovenya’nın Bled Gölü bölgesi. Hollanda’nın Amsterdam kentinde bitecek elektrikli sürüş testi Avusturya, İtalya, Lihtenştayn, İsviçre, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Belçika’yı kapsıyor.

Audi e-Tron ile çıkılan bu 1.600 km‘lik yol 24 saatte tamamlanmış. Aracın AB ülkeleri sınırlarından geçmesi aslında bunun yapılabilmesindeki ilk etmen. Zira fosil yakıtlı olmayan e-Tron’un pil dolumu farklı ülke topraklarında zor olabilir. Mesela bizim ülkemizde!

10 Avrupa ülkesi geçilen uzun yolcukla Audi SUV’unun batarya dolumları için zorluk çekilmemiş.

Alman marka mühendislerinin geliştirdiği 150 kW’lık hızlı şarj olanağı sayesinde de 1.600 km’lik mesafenin 24 saatte bitirildi. Lityum-iyon aküleri 30 dakika gibi çok kısa bir sürede %80 doluluk oranına gelebiliyor. İlerleyen zamanlarda birkaç dakikada gerçekleşeceği söylenen hızlı dolumlar, uzun veya acele yapılacak yolculuklar için fada sağlıyor.

Toplamda e-Tron’un pilleri için 7 kez durulmuş.

Arka arkaya 3 elektrikli SUV’la başlanan genel etap boyunca 7 kez piller doldurulmuş. Ayrıca hızlı istasyonlarında 30 dakikadaki dolum süresinde %80 oranında pilleri doldurduğunu unutmayalım. Kalan %20’lik kısımla da yeterli yol mesafesi alınabilir.

Yakıt ikmali için e-Tron’lar Kärnten, Güney Tirol, Vorarlberg, Zürih Kantonu, Breisgau, Eifel ve Liège‘de durmuşlar. AC şarj istasyonlarının da dikkate alındığı araçta, 11 kW’a kadar alternatif şarj etme olanağı sağlanmış. Toplamda Audi’nin tescilli şarj servisi, 19 AB ülkesinde yaklaşık 100.000 şarj noktası olarak söylendi.

Teknik Geliştirme Yönetim Kurulu Üyesi Hans-Joachim Rothenpieler, “Elektrikli SUV’miz mükemmel bir uzun mesafe aracıdır, çünkü yüksek derecede sürüş konforu, performans ve verimliliği mükemmel bir şekilde birleştirmektedir. Gazetecilerin gezisinde, 150 kW ile hızlı şarj etme kabiliyetinin çok önemli olduğunu anladık.” dedi.

5.4 saniyede kalkışıyla hızlı bir araç olan e-Tron SUV, şimdi kafamızda biraz daha iyi netleşti. Normal olarak uzun soluklu yolcularda batarya ısınması veya farklı elektronik sorunların olması olası duruyor. Ne var ki Audi aracı hiç bir arıza belirtisi göstermemiş. EPA standarlarında 328 km gidebileceği söylenen e-Tron’un gazetecilerle olan sınavında ortalama 228 km gidebilmiş. %100 doldurulan bataryalarla söylenen rakam olmasa bile 280 km’ye kadar gidebileceğini düşünüyoruz.

Nasıl ki benzinli araçların fabrika verilerinde verilen yakıt tüketim değeri ile gerçek yaşam verileri örtüşmez, pil içinde bu geçerli. Çünkü farların ne kadar açık tutulduğu, müzik dinleme, klima açma ve araca enerji harcatacak tümfaktörler, pillerin gidiş mesafesini etkileyecektir. Sonuç olarak Audi başarılı olduğunu göstermiş oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum