Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Audi & Airbus Uçan Araba Projesinde Gelişmeler Yaşandı!

Audi ile Airbus'un geçtiğimiz sene gösterdiği Pop.Up Next uçan araba projesi için yeni gelişmelerden söz edildi.
Audi & Airbus Uçan Araba Projesinde Gelişmeler Yaşandı!
HABER GİRİŞ

Audi, uçan araba projesi için geçtiğimiz sene Airbus ile önemli bir anlaşma yapmıştı. Amaç, yer küre araç hareketlerini gök yüzüne taşıyarak, kolay taşımayı hayata geçirmek. Şimdilik kısa mesafeli şehir merkezlerind,  trafiğe takılmadan hızlı bir şekilde gitmek istenilen bir yere ulaşabilmek. Kimilerimize göre henüz dünyamız için erken olan bu hava araçlarının güven vermediği de söylenmişti.

Keza bazı yayınladığımız tüketici raporlarında otonom ve elektrikli otomobillere dahi güvensizlik ortamının yıkılmadığı görülmüştü. Audi ile Airbus arasındaki ilişkiye gelecek olursak; uçan araba için orta yolda buluşan şirketlerin anlaşmalarını askıya aldıkları haberi geldi. Gelin nedeni neymiş öğrenelim?

2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda gösterilen Pop.Up Next konsept projesi askıya alınmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Auto News Europe‘nin yer verdiği haberde Audi, projenin ilerleyişini durdu ve Airbus ile olan sözleşmeyi tekrar gözden geçirdiği aktarıldı. Alman markanın sözcüsü, “Şu anda kentsel hava hareketliliği faaliyetlerimiz için yeni bir yön üzerinde çalışıyoruz ve gelecekteki potansiyel ürünlerle ilgili henüz bir karar almadık” dedi.

Audi, Italdesign bağlı kuruluşu olan Airbus ile geliştirilen Pop.Up konsepti üzerine tüm çalışmalarını durdurduğunu söyledi. Aslında neden olduğunu pek anlamadık. Hollanda/Amsterdam Drone Week haftasında gerçek bir Pop.Up Next prototipinin uçuş denemesinde başarılı işler çıkardığı görülmüştü.

Audi, hava aracının projesine devam etmek istediğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Anladığımı şu ki Audi uçan araba projesine kendisi devam etmek istiyor. Alman marka uçan bir arabanın zorluklarını gördüğünü ve projenin çok zorlayıcı olduğunu aktardı. Audi, “Yolcuların araç değiştirmesini gerektirmeyen bir hava taksisinin seri olarak üretilmesinin çok uzun bir zaman alacağına inanıyoruz” dedi. Ancak bu yapılmayacak anlamına gelmiyor.

GCM Yatırım Banner

Bu sözlerin aksine Audi yönetim kurulu üyesi Bernd Martens, “Gelecek yılın sonuna kadar tamamen uçuşa elverişli bir prototip hazır olmak istiyoruz, bu bizim gelişim hedefimiz.” şeklinde açıklamada bulundu.

VAG’a bağlı Audi’nin uçan otomobili geliştirilirken Porsche’de premium bir gökyüzü aracı yapacağını duyurmuştu. Araç geliştirme anlaşması da bu sefer Boeing ile yapılmıştı. Otonom ve elektriğin birleştirilerek ilerletilecek projenin çoğunluk kısmının Porsche Engineering Services GmbH mühendisleri tarafından yapılacağı söylenmişti.

Audi Pop.Up Next aracının bazı eksik tarafları vardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Deneme uçuşlarında iyi bir performans gösteren Pop.Up Next’in uçuş modülüyle 50 km yol alabilecekti. Sonrasında karaya inip 15 dakika şarj olması gerekiyordu. Bu hava taşıtları için şimdilik yeterli bir menzil aralığı değil. Audi & Airbus aracı modüler bir otomobil ve tavanına gelen uçuş platformu geldiğinde ise uçan bir arabaya dönüşüyordu.

Otomobilin besleme tarafında 15 kWh’lık pil ve 80 ps toplamda güç çıkışı sağlayan iki elektrik motoruna sahipti. Yer yüzünde bu düzenekle tek şarjla 130 km kadar gidebilecekti.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Porsche, Anlaşma Yaptığı Boeing ile Premium Uçan Araba Yapacak!

Uçuş modülene baktığımızda, sekiz helikopter pervanesine sahip ve her bir yukarıya taşıyıcı güç için 70 kWh‘lık pil ile gücünü alan 26 ps elektrik motorlarına sahipti. Döndürme bıçakları toplamda modülü 214 beygir güç ile havaya kaldırıyor. 120 km/h hıza kadar çıkabilecek Pop.Up Next’in dediğimiz gibi havada kalış süresi çok az.

Modüler uçan arabanın bir mühendis olmasak da geliştirilmesinin zor olacağını biliyoruz. Öyle ki günümüz elektrikli ve otonom araçlarının düzeni dahi oturtulmuş değil. Şimdi yapılanlar önümüzdeki 20 yıllık bir süreci ilgilendiriyor. Heyecan verici proje için şimdilik Audi tek çalışma taraftarında. Gelişmeler şimdilik bu kadar. Pop.Up Next için daha fazla ayrıntı geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın