Yatırım yapmaya başla!

AT&T 3. Çeyrek Bilançosunu ve 3 Yıllık Planını Açıkladı

ABD'li telekomünikasyon şirketi AT&T, aktivist yatırımcı Elliott Management'ın baskısına boyun eğerek üç yıllık stratejik bir plan açıkladı. İşte detaylar;
AT&T 3. Çeyrek Bilançosunu ve 3 Yıllık Planını Açıkladı

Üç aylık sonuçlarını açıklayan ABD’li telekomünikasyon şirketi AT&T, aktivist yatırımcı Elliott Management’ın baskısına boyun eğdiğini gösteren üç yıllık stratejik planıyla gündeme geldi. Karmaşık bilançosuyla dikkat çeken firmanın hisseleri, bugün açılış öncesi işlemlerde yüzde 3.45 seviyelerinde artış kaydetti.

AT&T Hisseleri Çeyrek Sonuçlarının Ardından Yükseldi

AT&T Hisseleri Çeyrek Sonuçlarının Ardından YükseldiMedya ve telekomünikasyon devinin hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek kârının beklentileri aşmasından ve aktivist yatırımcı Elliott Management’ın yardımıyla 3 yıllık bir sermaye tahsis planı sunmasının ardından yükselişe geçti ancak gelirleri kaçırdı.

Net kâr 4.72 milyar dolar ya da hisse başına 65 sent seviyesinden 3.70 milyar dolar ya da hisse başına 50 sent seviyesine düştü. Tek seferlik ürünler hariç hisse başına düzeltilmiş kazanç, hisse başına 94 sent oldu ki rakam FactSet’in 93 sentlik beklentisini aştı.

Gelir ise yüzde 2.5 düşerek 44.59 milyar dolara geriledi ki FactSet’in 45.11 milyar dolarlık tahminin altında kaldı. İletişim geliri de yüzde 1.7’lik düşüşle 35.4 milyar dolar olarak gerçekleşerek beklentiyi karşılayamadı.

CEO Randall Stephenson; “Bugün ana hatlarıyla belirttiğimiz hedefler, Time Warner’ın satın alımını kapatmadan önce bile aylardır planlarımızın merkezinde yer alıyor. Elliott ile olan ilişkimizi yapıcı ve faydalı buldum ve bu konuşmaları sürdürmeyi dört gözle bekliyorum.” dedi. Ayrıca firma 2020 yılında hisse başına düzeltilmiş kazançların 3.60 dolar ila 3.70 dolar olmasını, 2022’de ise 4.50 dolar ila 4.80 dolar olmasını beklediğini bildirdi.

AT&T, Aktivist Yatırımcının Baskısıyla 3 Yıllık Plan Açıkladı

AT&T, Aktivist Yatırımcının Baskısıyla 3 Yıllık Plan AçıkladıAktivist yatırımcı Elliott Management’ın baskısına boyun eğen AT&T, yönetim kuruluna iki yönetim kurulu üyesi eklemeyi, gelecek yıl 10 milyar dolara kadar ana faaliyet dışı işi satmayı ve Time Warner satın alımından kalan tüm borcu ödemeyi içeren stratejik planıyla dikkat çekti.

Eylül ayında şirketten 3.2 milyar dolarlık hisse alımı yapan ve bu alımı ile Trump tarafından kutlanan Elliott Management, telekomünikasyon devini maliyetleri düşürmeye, yönetim değişiklikleri yapmaya ve genişleme beklentilerini ölçeklendirmeye zorluyordu. Reuters bu ayın başlarında iki tarafın müzakerelerde bulunduğunu yazmıştı. Şirket ayrıca Randall Stephenson’un en az 2020 boyunca baş yönetici olarak kalmasını beklediğini söyledi.

Planı destekleyen hissedarlara bir mektupta Elliott Management, AT&T’nin tüm potansiyel CEO adaylarını değerlendireceğini ve Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO rollerini ayıracağını söyledi. Elliott açıklamasında AT&T’yi bugün açıklanan olumlu adımlar için övdüğünü ve bunların Amerika’nın en büyük şirketlerinden birinde önemli ve kalıcı bir hissedar değeri yaratacağını bildirdi.

Meseleye aşina bir kaynak, Pazartesi günü Elliott’un AT&T’nin bu yıl bir sonraki yönetim kurulu toplantısına aday göstermesi beklenen üyeyi desteklediğini öne sürdü. 3 yıllık planında aktivist yatırımcının isteklerinden bazılarını yerine getiren şirket, portföyünü gözden geçireceğini ve stratejik olmayan varlıkları elden çıkartacağını söyledi. Bununla birlikte büyük satın almalar yapmayacağını aktardı. Şirket ayrıca borcunu ödemeyi, hisselerini geri almayı ve temettü ödemelerini sürdürmeyi planlıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum