Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ATO Başkanı: Vergi Matrah Tespitinde Enflasyon Muhasebesi Uygulanmalı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, işletmelerin enflasyon nedeniyle bazı yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığını belirtti.
ATO Başkanı: Vergi Matrah Tespitinde Enflasyon Muhasebesi Uygulanmalı
HABER GİRİŞ

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yapılan toplantıda, 68 meslek komitesinde temsil edilen sektörlerin sorun, görüş ve beklentileri konuşuldu. Toplantıda açıklamalarda bulunan ATO Başkanı Gürsel Baran, enflasyon nedeniyle işletmelerin çeşitli yükümlülüklerle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Baran konuyla ilgili, “Gelir ve kurumlar vergisi matrahlarının tespitinde enflasyon muhasebesi uygulamasına geçilmeli.” açıklamasında bulundu. Baran, işçi-işveren davaları, nitelikli eleman ihtiyacına atıfta bulunarak, reel sektörün kamudan alacaklarının tahsili konusunda yaşadığı sorunlara değindi

ATO Başkanı kamunun reel sektöre rakip olarak piyasada yer almaması gerektiğini söyledi. Devletin özel sektöre rakip olmaması gerektiğini belirten Baran, serbest piyasa koşulları ve rekabete zarar vermeden, düzenleyici ve denetleyici rolünün kuvvetlendirilmesi ihtiyacına vurgu yaptı.

Vergi uygulamaları konusundaki önerilerini sunan Baran, KDV sistemindeki farklı oranların bazı sektörlerde uygulamada karmaşaya yarattığını söyledi. Aynı sektör içinde girdiler ve nihai ürünler üzerindeki KDV oranlarının farklılık içerdiğini belirten Baran, “Vergide genellik ilkesine uygun, tek oranlı KDV sistemi işletmelerin rekabet gücünü artıracaktır.” diye konuştu.

ATO Başkanı, vergisini peşin ödeyenlere uygulanan indirim oranının yükseltilmesi gerektiğini belirterek, kamunun reel sektöre ilişkin kararlarında esnaf ve tacirleri birbirinden ayırdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Baran, iki kesim arasında ayrım bulunmadığının, esnaflara sağlanan kolaylıklardan tacirlerin de faydalanması gerektiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.