Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Atina Borsası Sert Düştü

Yunanistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 17 Aralık'ta yapılacağı açıklaması, borsanın %6'nın üzerinde değer kaybetmesine neden oldu.
Atina Borsası Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan’da borsa yine yerle bir oldu. Yunanistan Hükümet Sözcüsü Sofia Vultepsi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 17 Aralık’ta yapılacağını açıklayınca Atina Borsası, bugün açılışta % 6’nın üzerinde düşerek son haftaların en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü, Başbakan Antonis Samaras ve Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos’un, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı bilgilendirdikten sonra Meclis Başkanı Evangelos Meimarakis’ten yeni cumhurbaşkanı seçiminin 17 Aralık’ta yapılması için seçim sürecini hazırlamasını istediğini bildirdi.

Yunanistan cumhurbaşkanlığı seçimleri erkene alınarak gelecek hafta yapılacak. Sermaye piyasaları ve borsanın belirsizlik dönemini sevmemesi ve politik gelişmelerden olumsuz etkilenmesi nedeniyle bugün borsa, son zamanların en sert düşüşü ile açıldı. Daha önce Ekim ayının ortasında sol ittifak Syriza’nın anketlerde giderek güçlenmesi nedeniyle de Atina Borsası’nda sert düşüşler yaşanmıştı. Şimdi de, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden piyasa dostu bir adayın seçilmeyeceği düşüncesi sert düşüşlere neden oldu.

Uzmanların yorumlarına göre güvenoyu kaçınılmazdı ve hükümetin Troyka ile pazarlık halinde olması, yılsonunda kabul edilmesi beklenen kurtarma paketi gibi konulara erken seçim ihtimalinin eklenmesi, piyasalardaki belirsizliği arttırdı. Eylül ayından bu yana alıcılı bir seyir izleyen piyasa, bugün gelen haber ile satıcılı bir havaya büründü. Başbakan Samaras’ın desteklediği adayın seçilebilmesi için muhalefetin oylarına ihtiyacı var. Yunanistan Anayasası’na göre vekil sayısı 300 olan parlamentoda Cumhurbaşkanı seçebilmek için 180 oya ihtiyaç var ve Samaras hükümetinin yalnızca 155 vekili bulunuyor.

Tüm bu gelişme Yunan tahvillerinde de etkili oldu ve dün gece % 7,4 olan 10 yıllık Yunan tahvil faizleri bugün % 7,7’ye yükseldi. Erken seçim ihtimalinin neden olduğu siyasi belirsizlik sonucunda satış dalgaları Atina Borsası’nda devam ediyor. 3 turda seçilecek olan cumhurbaşkanı, eğer 3 tur sonunda seçilemezse, hükümetin düşme ihtimali var ve parlamento seçimlerinin Ocak’ta yapılması anlamına gelecek. Tüm bu politik gelişmeler de, Avrupa’nın en çok borçlu olan ülkesin satışlara neden oluyor.

Yunanistan’dan gelen haberlere göre Yunan hisse senetlerinde satış dalgası hızla devam ediyor. Atina Borsası’ndaki kayıp Türkiye saati ile 16:10 civarında % 11’i buldu. 10 yıl vadeli tahvil faizleri de % 4’e yaklaşan artış ile gün içerisinde % 7,74 seviyelerini gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu