Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ateşkes Konusu Görüşüldü, İşte BM Kararı

İsrail'in Gazze'ye saldırıları devam ederken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin özel oturumunda ateşkes sağlanması yönünde bir karar çıkmadı.
Ateşkes Konusu Görüşüldü, İşte BM Kararı
HABER GİRİŞ

İsrail ordusu, çatışmaların başlamasından bu yana Filistinliler için en ölümcül günlerden birinin ardından, dünya liderlerinin kuşatma altındaki bölgeye yardım sağlanması için çatışmaların durdurulması çağrısında bulunmuştu. Buna rağmen İsrail, Gazze’nin güneyine yönelik bombardımanını yoğunlaştırdı.

Bu ortamda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 4’üncü toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ateşkes çıkmasına yönelik bir karar alınmadı.

Oturumda genel olarak Hamas’ın saldırıları kınandı, Gazze’deki insani felakete dikkat çekildi, İsrail’den sivillere dikkat etmesi istendi.

Oturumda Türkiye adına söz alan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız iki devletli çözümün tek yol olduğunu belirterek, 1967 öncesi sınırlarda başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin çözümün olmazsa olmazlarından olduğunu söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Malki, konseyin bu konuda sürekli başarısızlığın affedilemez olduğunu söyledi ve çatışmaların bölgeye yayılmasının önüne geçmenin ve büyük bir insani felaketi önlemenin tek yolunun ateşkes olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD, İngiltere, Fransa’nın başını çektiği batılı ülkeler ise İsrail’e sadece sivil kaybı önlemede gerekli önlemleri alması çağrısında bulundu. Rusya ise İsrail ve Hamas’ı yaşanan gerilimden eşit derece sorumlu tuttu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.