Yatırım yapmaya başla!

Atatürk Havalimanı Saldırısı Dolar ve Hisse Senetlerini Nasıl Etkiledi?

Atatürk Havalimanı Saldırısı Dolar ve Hisse Senetlerini Nasıl Etkiledi?

28 Haziran akşamı, Avrupa’nın en büyük üçüncü havalimanı olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 3 canlı bomba ile terör saldırısı gerçekleşti. Saldırı sonucunda 36 kişinin hayatını kaybettiği, 150’ye yakın kişininse yaralandığı biliniyor. 3 ayrı noktada gerçekleşen saldırı sonrasında uçak iniş ve kalkışları iptal edildi. Dış hatlar gidişinde meydana gelen patlamanın, Rus milli havayolu şirketi Aeroflot ofisinin ve check-in işlemlerinin yapıldığı bankonun önünde gerçekleştiği biliniyor.

Gerçekleşen saldırısı sonrasında havacılık sektörüne ait hisse senetlerinde satış baskısı gözlendi. Borsa İstanbul’da işlem gören havacılık hisse senetleri, endeksten negatif ayrıştı. TAV Havalimanları ve THY hisse senetleri, ilk işlemlerde % 3 üzerinde değer kaybetti. Ardından saat 10 sularında TAV Havalimanları % 2,84 kayıpla 13,66 liradan; THY hisseleri % 2,18 düşüşle 5,84 liradan işlem görmeye başladı. Aynı saatlerde Pegasus hisse senetleri % 1,44 oranında kayıpla 13,71 liradan; Çelebi Hava Servisi % 1,72 kayıpla 22,80 liradan işlem gördü.

Uzmanlardan yapılan değerlendirmelere göre saldırının havacılık ve turizmle ilgili diğer hisse senetleri için olumsuz bir etki yaratacağı söyleniyor. THY, TAV, Pegasus ve Çelebi gibi havacılık sektörüne ait şirketlerin hisse senetlerinde satış baskının artabileceğine de dikkat çekiliyor.

Saldırı sonrasında görülen etkilerden en önemlisi de Dolar/TL kuru oldu. Brexit sonrasında, gelişmekte olan ülke para birimlerinde satış baskısı gözlenmişti. Patlama sonrasında Dolar/TL kurundaki düşüşler, yerini iyimserliğe bıraktı ve 2,90 seviyesinden hareket ediyor.

Dolar/TL kuru geçtiğimiz hafta 24 Mayıs tarihinden beri görülen en yüksek seviye olan 3,0015’e kadar yükselmişti. Dün ise kur, günü 2,90 seviyesinin hemen altında tamamlamıştı. Bu sabah ise 2,90 sınırında güne başladı. Saldırı sonrasında güvenlik endişeleri tetiklenirken küresel iyimserlik piyasalara yansımalarını sınırlandırdı.

Brexit sonrasında bankacılar, FED’in 2016 yılında faiz artırımını pas geçeceğini düşünüyorlar. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasının teknik olarak engellerle karşılaşabileceği yönündeki haberlerin ise gelişmekte olan piyasalara ilişkin iyimserliği tetiklediği söyleniyor. Asya borsaları, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının etkilerini yavaş yavaş geçerken, küresel piyasalar yaşanan toparlanmaya katıldı. Yatırımcılar merkez bankalarının yeni parasal teşvik ihtimallerini değerlendirmeye başladı.

Dünün önemli gündemlerinden biri olan Türkiye’nin, Rusya ve İsrail ile ilişkileri oldu. İlişkilerin normalleşeceği beklentileri ve bölgesel döviz satışlarının son dönemde kurda yaşanan kayıpları sınırlayan veya düşüşleri hızlandıran neden olarak öne çıktığına değinildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum