Paylaşım

Atatürk Havalimanı’nda 1500 Uçak İnişiyle Rekor Kırıldı


 

Atatürk Havalimanı’nda yeni bir rekor kırıldı. Tam 1500 uçağın inişiyle kırılan rekorla ilgili olarak DHMİ Genel Müdürlüğü, önemli değerlendirmelerde bulundu. Atatürk Havalimanı’nda kırılan rekor ve ayrıntılar haberimizde;

Atatürk Havalimanı ülkemizin önemli terminallerinden birisi konumunda. Kurban bayramı tatili, Türkiye’de birçok sektöre adeta hayat verdi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü haberimizde, bayram tatilinin turizm sektörüne olan etkilerini sizlerle paylaşmıştık. Hükümetin dokuz gün olarak belirlediği tatilde, Türkiye’nin kıyı şeritlerinde oteller yüzde 100 doldu. 700 bin yerli turistin desteğiyle bu yıl zor günler geçiren turizm, yeniden hareketlendi. Bayram tatilinin turizm sektörüne olan etkilerini bu yazımızdan detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Bayram tatilinin hayat verdiği diğer bir sektör ise havacılık oldu. 9 günlük tatilin son günü olan 18 Eylül Pazar günü Atatürk Havalimanı’nda kırılması oldukça güç olan bir rekora imza atıldı. Tatilin son gününde tam 1500 uçak, Atatürk Havalimanı’na iniş gerçekleştirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü ve DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım’dan, Atatürk Havalimanı’nda kırılan rekorla ilgili önemli değerlendirmeler geldi. Açıklamalardan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“156 bin 941 yolcuya hizmet verildi”

DHMİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; 18 Eylül Pazar günü dış hatlarda 513 kalkışın, iç hatlarda ise 245 inişin gerçekleştiği belirtilirken, aynı gün havalanan uçak sayısının 749, inen uçak sayısının ise 751 olduğu ifade edildi. Böylelikle toplam uçak sayısının 1500’e ulaştığı belirtilirken, aynı gün içerisinde hizmet verilen yolcu sayısının ise 156 bin 921 olduğu dile getirildi.

DHMİ Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım ise yaptığı açıklamada; havacılık sektörünün, canlı bomba saldırısı ve 15 Temmuz darbe girişimi süreçlerinden olumsuz yönde etkilendiği ancak bugünlerde negatif etkilerin ortadan kalkmaya başladığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Yıldırım, havacılık sektöründe yükselişin görüldüğünü ve böylelikle yeni havalimanına olan ihtiyacın giderek arttığını ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın