Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Atakey Gıda Halka Arz için Hazırlıklara Başladı!

Koza Polyester, CVK Maden, Graınturk Tarım, Europower Enerji gibi şirketlerin ardından Atakey Gıda da halka arz için kolları sıvadı. İşte halka arzla ilgili detaylar;
Atakey Gıda Halka Arz için Hazırlıklara Başladı!
HABER GİRİŞ

Şirketler Borsa İstanbul’da işlem görmek için arka arkaya adımlar atıyor. Borsa yatırımcıları seçim belirsizliğinden ve diğer faktörlerden dolayı durgun seyreden borsada kazanç sağlamak için halka arzları yakından takip ediyor. Atakey Patates Gıda San. ve Tic. A.Ş. halka arz için hazırlıklara başladı.

Şirketin halka arzında 23.520.000 adet payın satışı planlanıyor. Sürece İş Yatırım Menkul Değerler ve Ata Yatırım Menkul Kıymetler liderlik yapacak.

Halka arzda payların 9.408.000 adedi sermaye artışı yoluyla, 14.112.000 adedi ise Tfi Tab Gıda Yatırımları A.Ş’nin ortak satışı aracılığıyla satışa sunulacak. Halka arzın sonuçlanmasından sonrasında Atakey Patates Gıda’nın halka açıklık oranı yüzde 18,5 oranında olacak. Paylarda 30 gün boyunca fiyat istikrarı hedefleniyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlemiş olduğu kurallara göre halka arz eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleşecek.

Halka arzın 2023 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. Şirket halka arz gelirlerinin yüzde 50’sini kapasite artırımı, yüzde 35’ini finansal borçluluk seviyesini düşürmek, yüzde 15’ini ise yatırım finansmanı amacıyla kullanacak.

GCM Yatırım Banner

Şirketin Faaliyet Alanları

Afyonkarahisar’ın Susuz Beldesi’nde yer alan Atakey Patates Gıda, sahip olduğu gelişmiş üretim ekipmanları ile Türkiye’nin sayılı fabrikalarından biri konumunda yer alıyor.

Türkiye’nin en büyük patates fabrikalarından biri olan tesiste 22 bin ton mamul madde ve 70 bin ton hammadde deposu bulunuyor. Türkiye donuk parmak patates tüketiminin 5’te 1’ini kendi üretim tesisinde üretmektedir.

Tesis, TFI çatısı altında yer alan Burger King, Popeyes, Arby’s, Usta Dönerci ve Sbarro gibi büyük şirketlerin parmak patates ihtiyacını karşılıyor.

Şirket ayrıca kuruluş tarihinden belli bir süre sonra fabrika Çin’deki Burger King restoranlarının da parmak patates ihtiyacını tedarik etmeye başladı.

Atakey halihazırda 4 bin ton Türkiye, 2 bin 500 ton ise Çin’deki 5 farklı bölgeye olmak üzere aylık 6500 ton dondurulmuş parmak patates üretimi gerçekleştiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.