Yatırım yapmaya başla!

Asya’daki Milyarder Sayısı İlk Kez ABD’yi Geçti! Peki, Türkiye Ne Alemde?

PwC ve UBS raporuna göre; Asya’da her 2 günde 1 kişi milyarder oluyor. Ve bu durum, Asya’nın milyarder sayısı bakımından ilk kez ABD’yi geçmesini sağladı!
Asya’daki Milyarder Sayısı İlk Kez ABD’yi Geçti! Peki, Türkiye Ne Alemde?

Yayınlanan PwC ve UBS raporu, 6 trilyon dolar servete ulaşan dünya milyarderler kulübündeki Asyalıların, Amerikalılara kıyasla ilk kez çoğunlukta olduğunu gösterdi. Gerçi 2.8 trilyon toplam servetle, ABD hala önde ancak eldeki verilere göre bu durum çok yakında değişecek.

Zira Swiss Bank’ın 1.550 milyarderi analiz ettiği sonuçlar gösteriyor ki Asya’da her iki günde bir milyarder çıkıyor. Ve bu büyüme aynı şekilde devam ederse, Asya ABD’yi yalnızca 4 yıl içerisinde her yönden geçecek.

PwC ve UBS tarafından yayımlanan rapordaki veriler, çarpıcı yanlarıyla tüm dünyanın ilgisini çekti.

PwC ve UBS tarafından yayımlanan rapordaki veriler, çarpıcı yanlarıyla tüm dünyanın ilgisini çektiZira rapora göre milyarderlerin serveti 2016’da % 17’lik artışla 6 trilyon dolara ulaştı. Ve bu artıştaki en büyük payın Asyalı milyarderlerin olduğu belirtildi. Milyarderler kulübüne katılan her 4 kişiden 3’ünün Çin ya da Hindistan’dan olduğu açıklanırken, raporun en ilgin tarafı Asyalı milyarderlerin 637, ABD’li milyarderlerinse 563 kişi olarak kayıtlara geçmesiydi.

Kaldı ki geçen yıl ABD’de 538 milyarder, Asya’da ise 520 milyarderin bulunduğu göz önüne alındığında, oran çok daha net anlaşılıyor.

Asyalı milyarderlerin sayısı ABD'lileri geçtiSonuçta; bu yıl ABD’ye 25, Asya’ya ise 117 yeni milyarder eklendi. Fakat toplam servetlere bakıldığında, Asyalı milyarderlerin, toplamda 2.8 trilyonluk servete sahip Amerikalı milyarderlerin servetine ulaşamadığı görüldü.

Buna ek olarak; Çin’de refahı artıran unsurların artan gayrımenkul fiyatları, altyapı harcamaları, orta sınıfın büyümesi, yüksek emtia fiyatları ve jeopolitik istikrar olduğu belirtildi.

Raporda Çin’de refahı artıran unsurlar belirtildi.Avrupa’ya gelince ise katı düzenlemeler ve muhafazakar iş kültürü faktörlerinin girişimciler için engel olduğu saptandı. Keza ölümleri de hesaba katınca Avrupa’daki milyarder sayısı artış ya da düşüş göstermeyerek 342 kişide sabit kaldı.

Statü sembolü tercihlerini sanat ve spordan yana yapan milyarderlerin, bu alana yatırım yaptıkları söylendi.

Milyarderler statü sembolü olarak sanat ve sporu tercih ediyorGeçen yıl dünyanın en büyük 200 sanat koleksiyonerinin dörtte üçünün milyarder olduğu, yılın en pahalı sanat eseri alımınınsa Japon milyarder Yusaku Maezwa tarafından yapıldığı açıklandı. Spor dünyasında da durum farklı değil. Çünkü 140 büyük spor kulübünün, 109 tanesi milyarderlere ait.

UBS’den John Mathews, ABD’deki milyarderlerin neredeyse bütün servetinin girişimcilik kaynaklı olduğunu ifade etti.

UBS’den John Mathews, ABD’deki milyarderlerin servetinin girişimcilik kaynaklı olduğunu ifade etti.Amerika için “hala inovasyon merkezi” sözlerini kullanırken, girişimcilik ile alakalı olarak “girişimci yaşıyor ve iyi” dedi. Yine de ABD’deki pek çok şirketin “uygulama ve topluma uyum” amaçlarıyla Asya’ya doğru kaydıklarını dile getirdi.

Tüm bunlara ek olarak; rapor milyarderlerin % 80’inin girişimci olduğunu gösterdi. Ve bu oranın 1995 yılında % 45’lerde seyrettiği belirtilerek, milyarder girişimcilerin sayısının hızla arttığı ortaya konuldu. Dünyanın en fazla dolar milyarderine sahip ülkeler sırasıyla; ABD – 563, Çin – 318, Almanya – 117, Hindistan – 100, Rusya – 96, Hong Kong – 69, İngiltere – 55, İtalya – 42, Fransa – 39, İsviçre – 35, Japonya – 33, Türkiye – 29, İspanya – 25, Singapur – 21. Yani Türkiye, ilk 14’e girmeyi başararak 12. sırada yer aldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum