Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya’da Gerginlik Artıyor Çin’den Japonya’ya Uyarı!

Çin, Japonya’nın bölgedeki askeri faaliyetlerini ve ABD ile ilişkilerini artırmasından dolayı Japonya’yı uyardı. İşte detaylar,
Asya’da Gerginlik Artıyor Çin’den Japonya’ya Uyarı!
Yorum

Asya’da gerginlikler artmaya devam ediyor. Çin, Tayvan ile yaşadığı krizlerin ardından şimdi de Japonya’ya uyarı yaptı. Japonya’nın tarihten ders alması gerektiği ve askeri konularda daha temkinli olması yönünde uyarılar yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Japonya’nın son yıllarda askeri bütçelerini büyük ölçüde artırdığını, füze savunma sistemi ve diğer askeri teknolojileri güçlü bir şekilde geliştirdiğine dikkat çekti. Bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya arasındaki askeri iş birliğini güçlendirerek ileriye gittiğini söyledi.

Japonya’nın bu eylemlerinin, pasifist anlayışı ve savunma odaklı politikayı ciddi şekilde ihlal edeceğini aktardı. Ayrıca söz konusu faaliyetlerin, Asya-Pasifik bölgesinin barışı, güvenliği ve istikrarı için büyük bir tehdit anlamına geldiğini bildirdi.

Zhao, Japonya’nın barışçıl kalkınma yoluna bağlı kalması, Asyalı komşularının kaygılarına saygı göstermesi ve askeri alandaki eylemlerine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

Çin-Tayvan Arasındaki Gerilimde Son Durum Ne?

Çin ile Tayvan arasındaki soğuk rüzgarlar şiddetlenmeye devam ediyor. ABD’nin Tayvan ile ilişkilerini artırması ve Tayvan’a 1,1 milyar dolarlık silah satmak istemesi gündem oldu.

Amerikalı gazeteci Lara Seligman, yaptığı paylaşımda Biden yönetiminin Tayvan’a silah satışı için Kongre’den onay beklediğini duyurdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu