Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları, Avustralya Merkez Bankası’nın Faiz İşaretleri ile Karışık Seyretti

Asya piyasaları, Avustralya Merkez Bankası'nın son toplantısında faiz artırımına işaret etmesiyle birlikte karışık seyretti.
Asya Piyasaları, Avustralya Merkez Bankası’nın Faiz İşaretleri ile Karışık Seyretti
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya hisse senetleri, bugün öğleden sonraki işlemlerde karışık bir seyir izledi. Dün Çin’in düşük büyüme verilerine karşılık yükselişini sürdüren hisseler, bugün Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) etkileriyle karışık bir seyir izlemeye başladılar.

Avustralya Merkez Bankası, son toplantıdan birkaç dakika sonra gerekli görülürse para politikasına devam edilebileceğini söyledi.

RBA İşaretleri İzlendiRBA’nın toplantı tutanaklarında geçen faiz artırımına isteklilik hali, Asya borsalarının karışık seyretmesine neden oldu. Çin’de Şanghay kompoziti öğleden sonra yüzde 0,11 oranında gerilerken, Shenzhen bileşeni yüzde 0,18 oranında değer kaybetti. Shenzhen kompoziti ise büyük ölçüde yatay bir seyir izledi.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi ise dün yüzde 0,22 oranında yükselirken, bugün yüzde 0,13 oranı ile çıkışını sürdürdü. Çin teknoloji devlerinden olan Xiaomi’nin hisseleri ise yüzde 0,64 oranında geriledi. Firma çip tasarımcısı VeriSilicon Holdings’in yüzde 6 hissesini alırken, Pekin’in Çin’in bazı sektörlere daha fazla bağımlı hale gelmesine yol açtığı şeklinde yorumlandı.

Japonya tatilden dönerken, Nikkei 225 endeksi öğleden sonraki işlemlerde yüzde 0,68 oranında düşüş kaydetti.

Tatil Sonrası Japonya DüştüJapon Topix endeksi ise yüzde 0,68 artarken, Güney Koreli Kospi endeksi yüzde 0,34 oranında yükseliş gerçekleştirdi. Avustralya’nın gösterge endeksi S&P / ASX 200 endeksi ise kademeli bir yükseliş yaşadı. Japonya hariç MSCI Asya endeksi de yüzde 0,24 oranında artış kaydetti.

Madenci Rio Tinto’nun hisseleri; şirketin Moğolistan’daki yeraltı bakır madeninde maliyet düşüşü ve gecikme yaşamasının ardından yılın ilk aylarında tropik bir siklonun neden olduğu kesintilerden dolayı ikinci çeyrek demir cevheri sevkiyatlarının yüzde 3,5 oranında düştüğünü açıklamasıyla geriledi.

RBA, Temmuz ayındaki para politikası toplantısının tutanaklarında, gerekli görüldüğü durumlarda faiz oranlarını değiştirmeye hazır oldukları açıklandı.

RBA Faiz Değiştirmeye HazırKurul, işgücü piyasasındaki gelişmeleri yakından takip etmeye ve ekonomideki sürdürülebilir büyümeyi ve zaman için enflasyon hedefine ulaşmasını desteklemek için para politikasını ayarlamaya devam edeceklerini vurguladılar. RBA, “Düşük faiz oranları, daha fazla Avrustralyalıya iş sağlayacaktır ve enflasyon hedefinde daha emin bir ilerleme sağlanmasına yardımcı olacaktır,” dedi.

RBA, bir önceki toplantısında da benzer bir hareketin ardından faiz oranlarını tüm zamanların en düşük seviyesine kadar indirmişti. Commonwealth Bank of Australia’nın kıdemli ekonomisti Gareth Aird, “RBA’nın ekonomideki gevşeme politikasının etkisinin hisse senedini alacağını ve önümüzdeki birkaç toplantıda nakit oranını değiştirmeyeceğini düşünüyoruz,” ifadelerini kullandı.

AUD/USD paritesi, bu gelişmelerle birlikte düşüşe geçerken, yüzde 0,16 oranında ekside 0,7028 dolardan işlem görmeye başladı.

AUD/USD 0,7028 DolardaDün sakin bir seyirle yükseliş kaydeden parite, kapanışı 0,7039 dolardan yaptıktan sonra bugüne yükselişle başlamıştı. Öğleden sonraki işlemlerde düşüşe geçen AUD/USD paritesi, TSİ 09:00’dan sonra düşüşünü bir miktar daha hızlandırdı. Avustralya doları ise yüzde 0,23 oranında ekside 4,0210 lirada seyrediyor.

Dolar endeksi, 96,9 seviyesinin altını gördükten sonra 96,948 seviyesinde seyretmeye başladı. USD/JPY paritesi ise erken saatlerde düşüş kaydettikten sonra yükselişe geçti. Daha sonra yüzde 0,16 oranında yükselişle 108,09 yenden işlem görmeye başladı. Petrol fiyatlarında ise Asya’da öğleden sonraki işlemlerde yükseliş gözlendi.

Brent tipi ham petrol yüzde 0,15 oranında artışla varil başına 66,58 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü varil başına 59,61 dolardan alıcı buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu