Yatırım yapmaya başla!

Asya Paraları Yunanistan ile Düşüyor

Asya Paraları Yunanistan ile Düşüyor

Yunanistan’ın borç sorunu piyasaları etkilemeye devam ediyor. Yunanistan’ın temerrüdün kıyısına gelmesi ile Asya para birimleri iki haftalık kayıplarını sürdürüyor.

Güney Kore vonu, dolar karşısında %0.7 değer kaybetti. Aynı şekilde Singapur doları %0.7, Tayvan doları %0.4 ve Malezya ringiti ise %0.5 geriledi.

Yunanistan’ın 30 Haziran’da IMF’ye 1.5 milyar dolarlık ödeme yapması gerekiyor. Yarın Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan görüşmeleri için bir araya gelecek. Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bu toplantının Yunanistan için belirleyici olacağını ifade etti.

Singapur Macquarie Bank Ltd. döviz ve sabit getiri stratejisti müdürü Nizam İdris, “Para birimlerindeki genel zayıflık Yunanistan krizi dolayısıyla görülen riskten kaçışı yansıtıyor. Asya’dan sermaye çıkışı görüleceği korkusu var,” şeklinde görüşlerini bildirdi.

Euro da Yunanistan’ın temerrüde düşme ihtimaliyle bir aylık kaybına hazırlanıyor. Avrupa liderlerinin Yunanistan sorununu çözmek için Brüksel’de toplanmalarıyla başlayan Euro’nun yükselişi 3 haftadır sürüyor. Fakat Yunanistan’ın hala kayda değer bir gelişme göstermemesi bu yükselişin sonlanmasını sağladı.

Tokyo’daki Mizuho Bank Ltd. baş piyasa ekonomisti Daisuke Karakama, Euro Bölgesi maliye bakanlarının yarın yapacağı Yunanistan görüşmeleri için şu sözleri söyledi; “Görüşmeler sonuçsuz kalırsa, sermaye kontrolleri uygulanır. İlk reaksiyon dolar karşısında Euro satışına gidilmesi olur. Temerrüt ihtimaline karşı farklı opsiyonlar düşünmeliyiz.”

Barclays Plc Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. stratejistleri ise “Yunanistan’ın Euro’yu terk etmeye zorlanması halinde Euro’da satışa gidin. Eğer Yunanistan kreditörleri ile bir anlaşmaya varırsa Euro’da yine satışa gidin” şeklinde öneride bulundular.

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) 1.1 trilyon Euro’luk parasal genişlemesinin (QE) en az Eylül ayına kadar sürmesinin ve bunun devam etmesi halinde hisse senetlerinin destek bulacağı tahmin ediliyor.

Singapur’daki Barclays Asya Pasifik döviz stratejisti Mitul Kotecha, AMB’nin Eylül ayına kadar agresif para politikası sürdürmesinin Euro’yu daha düşüreceğini ifade etti.

Euro’nun geldiği son duruma da göz atacak olursak, dolar karşısında %0.2 değer kaybederek 1.1188 dolara geldiği görülmekte. Yen karşısında ise %0.4 düştü ve 137.91 yene geldi. Euro, geldiği bu seviyelerle bu yıl % 4.4 gerileme kaydetti ve Yeni Zelanda dolarından sonra en fazla değer kaybeden para oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum