Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisseleri, Çin Enflasyonunun Beklenti Altı Gelmesiyle Sınırlandı

Çin'in Mayıs ayı tüketici fiyatlarının beklentileri karşılamaması nedeniyle Asya-Pasifik hisselerinin yükselişi sınırlandı.
Asya Hisseleri, Çin Enflasyonunun Beklenti Altı Gelmesiyle Sınırlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün çıkış noktası olan Çin’de ekonomik verilerin seyriyle ilgili endişeler yaşanıyor. Ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %6,8 oranında daralarak, bu endişelerin artmasına neden olmuştu. Ancak ülkenin süreci atlatmış görünmesi, uzmanların yorumlarının iyimsere dönmesini sağladı. Çin’in etkileyici bir büyüme gösterebileceği söyleniyor.

National Bureau of Statistics tarafından açıklanan Çin TÜFE’si; yıllık bazda %2,4 oranında yükselirken, Nisan ayına göre %0,8 oranında düşüş kaydetti.
Çin Mayıs Ayı TÜFE'si
Kaynak: CGTN

Arka arkaya dördüncü ayda da gerileyen tüketici fiyatlarının, gıda fiyatlarında görülen düşüşten kaynaklandığı açıklandı. Mayıs ayı üretici fiyatları ise bir önceki yıla göre %3,7 oranında düşerken, %3,3 düşüş yönündeki beklentileri karşılamadı.

Üst düzey bir NBS istatistik uzmanı olan Dong Lijuan, “Çin genel olarak istikrarlı COVID-19 durumunun ortasında düzenli olarak iş ve üretimi geri kazandığından pazar arzı ve talebi daha da gelişmiştir,” ifadelerini kullandı.

Çin TÜFE’sindeki ağırlığının yaklaşık üçte birini oluşturan gıda fiyatları, bir önceki aya göre 0,5 puan artarak %3,5 oranında azalmaya işaret etti. TÜFE’ye etkisi ise 0,78 puan olarak yansıdı. Dong’a göre; TÜFE’deki düşüşün en büyük nedeni gıda fiyatları.

Asya Pasifik hisseleri ise birkaç günlük yükseliş eğilimini, Çin’den gelen enflasyon verileri sonrasında sınırlandırdı ve Şanghay kompoziti %0,5 oranında düşüş kaydetti.
Şanghay Kompoziti Enflasyon Sonrası Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Çin anakarasının göstergesi olan Şanghay kompoziti, dünkü işlemleri 2954,11 puandan tamamlamıştı. Bugüne ise 2951,28 puandan düşüşle başlangıç yaptı. Ardından bir miktar toparlanan endeks, günün ilk yarısını ekside kapattı. İkinci yarıda bir miktar toparlanan endeks, sınırlı hareket etti ve %0,53 oranında ekside 2940,46 puanda seyretmeye başladı.

Çin’in Shenzhen bileşeni ise %0,138 oranında yükseliş kaydetti. Dünkü işlemleri 11.284,24 puandan tamamlayan endeks, bugüne 11.297,13 puandan yükselişle başlangıç yaptı. Daha sonra %0,43 oranında artıda seyrederek 11.333,00 puanda seyretmeye başladı.

Japon göstergesi Nikkei 225 endeksi ise öğleden sonraki işlemlerde kademeli bir düşüş kaydetti ve %0,15 oranında artıda 23.124,95 puandan günü tamamladı.
Nikkei 225 Enflasyon Sonrası Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 23.091,03 puandan tamamlayan endeks, bugüne düşüşle 22.939 puandan başlangıç yaptı. İlk seansta bir miktar geriledikten sonra yükselişe geçen endeks, öğleden sonra bir miktar daha geriledi. Ancak günü pozitif bölgede tamamlamayı başardı. Topix endeksi ise %0,26 oranında düşerken, Güney Koreli Kospi endeksi yatay seyretti.

Hong Kong göstergesi Hang Seng endeksi ise öğleden sonraki işlemlerde %0,1 oranında artış kaydetti. Endeks, dünkü işlemleri 25.057,22 puandan tamamladıktan sonra bugüne yükselişle 25.179,03 puandan başlangıç yaptı. Gün içinde en yüksek 25.303,78 puanı kaydeden endeks, daha sonra %0,10 oranında ekside 25.032,11 puanda seyretmeye başladı.

Dünkü işlemlerde bankacılık hisselerine bağlı olarak yükselen Avustralyalı S&P / ASX 200 endeksi, bugünkü işlemleri %0,06 oranında artıda 6148,4 puandan tamamladı.
S&P / ASX 200 Enflasyon Sonrası Düşüş Eğilimi
Grafik: Market Watch

Endeks dünkü işlemleri 6144,9 puandan sonlandırdıktan sonra bugüne düşüşle 6131,3 puandan başlangıç yaptı. Daha sonra yükselişe geçen S&P / ASX 200 endeksi, günün en yüksek seviyesini 6182,3 puan ile kaydetti.

Asya-Pasifik hisselerinin sınırlandırılmış seyri, Wall Street’teki kayıplardan da kaynaklandı. S&P 500 endeksinin dünkü işlemlerde %0,8 oranında düşmesi, Asya hisselerinin sabah işlemlerinde gerilemesine neden oldu. Amerikan ekonomisinin canlanması için gelecek sinyaller nedeniyle bugün ilerleyen saatlerde başlayacak FED toplantısı izleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu