Yatırım yapmaya başla!

Asya Hisseleri, ABD’nin İran Yaptırımlarını Sıkılaştırma Haberiyle Değer Kaybetti

ABD'den İran petrolü muafiyeti ile ilgili bir açıklama gelmesi beklenirken, yaptırımların sıkılaştırılacağı söylendi. Bu gelişme, Asya hisselerini düşürdü.
Asya Hisseleri, ABD’nin İran Yaptırımlarını Sıkılaştırma Haberiyle Değer Kaybetti

Asya hisse senetleri yeni haftaya düşüşle başladı. Çin hisselerinin düşük performans göstermesi de gerilemenin nedenlerinden olurken, petrol fiyatları ABD kaynaklı olarak altı ayın en yükseğini gördü. ABD, İran’dan petrol alımlarının durmasını isterken, aksi durumda ithalatçıların yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklarını söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’a yönelik açıklama yapacağı haberleri ile petrol fiyatları yükselişe geçti.

Mike Pompeo Açıklaması BekleniyorPompeo’nun, 2 Mayıs’ta sona erecek olan muafiyet durumuna yönelik açıklama yapması beklenirken, Trump’ın herhangi bir süre uzatımına gitmeyeceği yönünde söylentiler ortaya çıkmaya başladı. İran arzlarındaki olası bir bozulmanın, zaten sıkı olan petrol piyasasına katkıda bulunması bekleniyor.

SPI Asset Management Ticaret Müdürü Stephen Innes, Pompeo ve Bolton’un İran ekonomisini dize getirmeye çalıştığı yorumunda bulundu. Bunu Trump’tan aldıkları yetkiyle yaptıklarını belirten Innes, durumun petrol fiyatlarını yükselteceğini söyledi.

Bu söylemler ile Çin hisse senetleri 13 ayın en yüksek seviyesinden geri çekilmeye başladı ve Asya hisseleri düştü.

İran Olayı Çin Hisselerini DüşürdüKutsal Cuma tatilinin ardından, Paskalya nedeniyle İngiltere, Fransa ve Almanya piyasalarının kapalı olması, işlem hacimlerini düşürdü. Hisselerdeki düşüşün bir diğer nedeni de azalan hacimler olurken, Pekin’in ekonomideki istikrar göstergeleri nedeniyle politika hızını yavaşlatacağından da endişe ediliyor.

MSCI’nın Japonya dışındaki en büyük Asya-Pasifik hisse senedi endeksi, Çin’deki ekonomik verilerin beklentileri aştığı ve dünya ekonomisinin sağlığına ilişkin endişeler azaldıktan sonra geçen hafta ölçeklenen dokuz aylık zirveden uzaklaştı ve yüzde 0,3 oranında değer kaybetti.

Şanghay Kompozit Endeksi yüzde 1,3 oranında gerilerken, Güney Kore’nin Kopsi endeksi yüzde 0,2 oranında düştü.

Şanghay Kompozit Endeksi Yüzde 1,3 DüştüJaponya’nın Nikkei 225 endeksinde ise çok az bir değişiklik gözlendi. Para birimlerine bakıldığında ise altı ana para biriminden oluşan bir sepete karşı dolar endeksi, 97,391’den geriledi. Endeksi ABD’deki perakende satış verilerinin ardından Perşembe günü ulaşılan 1-1/2 aylık zirveye ulaşma mesafesi içindeydi.

Brent ham petrol piyasası, yüzde 2,5 oranında yükselişle 1 Kasım 2018’den bu yana görülen en yüksek seviye olan 74,31 doları gördü. ABD ham vadeli işlemleri ise 31 Ekim 2018’den bu yana görülen en yüksek seviye olan varil başına 65,87 dolara yükseldi.

Washington, nükleer programdan ayrılık ve Orta Doğu’daki militan vekilleri desteklemeyi durdurması için İran’a baskı yapıyor.

ABD İran Petrolü Alınmasın İstiyorBu kapsamda, İran’dan petrol alımlarının da kesilmesi gerektiğini belirten Trump, alıma devam eden ihracatçı ülkelere yaptırım uygulamaya başlamıştır. Daha sonra ise aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkeleri, bu yaptırımlardan muaf tutmuştu. Bu muafiyetin süresinin doluyor olması ise yeni gerginliklerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ek olarak; OPEC’in fiili lideri olan Suudi Arabistan’ın ham ihracatındaki düşüşün ve ABD sondaj kuleleri ile petrol stoklarının desteklediği fiyatların düşmesi de ham petrol fiyatlarının yeni haftaya yükselişle başlamasının nedenleri olarak gösteriliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum