Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisse Senetleri Ticaret Anlaşmasının İmzalanacağı Beklentisiyle Yükseldi

Piyasalar ABD ile Çin arasında ticaret anlaşmasının ilk aşamasının imzalanacağı ihtimallerini değerlendirirken, Asya’daki hisse senetleri yükseldi.
Asya Hisse Senetleri Ticaret Anlaşmasının İmzalanacağı Beklentisiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar 15 Ocak tarihinin yaklaşmasıyla ticaret anlaşmasının imzalanacağına dair beklentilerini de artırdı. Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan ABD ve Çin arasında iki yıla yakın bir zamandır devam eden ticaret çekişmesi her iki tarafın da ekonomisini olumsuz etkiledi.

Piyasalar bir taraftan Çin ekonomisi için iyimserliğini artırıp, diğer taraftan ticaret anlaşmasının imzalanacağı ihtimallerini değerlendirirken, Asya piyasalarında hisse senetleri primlendi.

Güney Kore’de Kospi Endeksi %1,04 oranında artış göstererek 2.229,26 puana ulaştı.

Asya HisselerEndeksin gün içi işlem aralığı 2.230,43 – 2.204,49 şeklinde oldu. Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı. Seul ve Hong Kong hisse senetleri yukarı yönde hareket ederken, Şanghay’da ılımlı düzeyde artış gözlendi. Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,94’lük artışla 28. 908,42 puana yükselirken, işlem aralığı 28.940,02 – 28.671,84 şeklinde kaydedildi.

Gün içi hareket aralığı 3.075,38 – 3.109,66Ş olan Şanghay Bileşik Endeksi %0,52 artıda 3.108,81 puanda seyrediyor. Evan’s & Partners Pty. Yatırım danışmanı Lucy Meagher, Çin ve ABD arasında ilk aşamadaki anlaşmanın yapılmasının bile siyasi iradenin varlığının göstergesi olduğunu söyledi. Söz konusu iyimserliğin piyasalarda olumlu etki yaratmasını beklediğini ve bunun gelişen ülkelerde devam etmesini öngördüklerini aktardı.

İran ile gerilim sürerken, ABD piyasaları geçen haftayı kayıpla tamamladı.

ABD Piyasalarıİran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ABD’nin bölgedeki askeri güçlerinin varlığının gerilimi artırdığını söyledi. Nihai hedeflerine ulaşana kadar tahkikatı sürdüreceklerini ifade eden Ruhani, uçak kazasında hayatını kaybeden insanlar için baş sağlığı diledi. Bu arada uçak kazasını protesto etmek isteye rejim karşısı bir grup, hafta sonu Emir Kebir Üniversitesi’nin önünde gösteri düzenledi.

ABD Başkanı Donald Trump, İranlı göstericilere destek olurken, “Dünya izliyor, daha da önemlisi ABD izliyor. İnterneti geri açın ve gazetecilerin serbestçe dolaşmasına izin verin! Büyük İran halkınızın öldürülmesini durdurun!” ifadesini kullandı.

İki ülke arasında devam eden gerilim ABD hisse senetlerinin hatayı kayıpla tamamlamasına sebep oldu. Kapanışta Dow Jones Endeksi %0,09, Nasdaq Bileşik Endeksi %0,27, S&P 500 Endeksi ise %0,29 düşüşe yöneldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu