Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Hisseleri Kısa Vadede Sınırlı Bir Aralıkta Kalabilir

Credit Suisse, Asya hisselerinin temel değerlerinin zayıf olduğunu gösteren kazanç eğilimlerine dikkat çektiği bir strateji görüşü paylaştı.
Asya Hisseleri Kısa Vadede Sınırlı Bir Aralıkta Kalabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

İsviçreli yatırım bankası Credit Suisse’den geçen bir görüş, Asya piyasaları için karamsarlığa neden oldu. Bankanın üst düzey yatırım stratejisti Suresh Tantia, Asya hisselerinin yakın vadede sınırlı bir aralıkta işlem yapmasını bekliyor. Bunun nedenini ise temellerin zayıf kaldığına işaret eden kazanç eğilimleri olduğunu söylüyor.

Tantia, dünyanın her yerindeki merkez bankalarının daha önce görülmemiş politika teşvikleri nedeniyle hisselerin düşük seviyelerden toplandığını belirtiyor.
FED Faiz Oranları Seviyesi
Görsel Kaynak: FX Street

CNBC’ye verdiği demeçte Tantia, “Asya özkaynaklarının yakın vadede konsolidasyona gireceğine inanıyoruz,” ifadelerini kullandı. Hisse senetleri konsolide olduğu zaman, genellikle sınırlı bir fiyat aralığında işlem yaparlar.

Stratejist, FED’in eyleminin Nisan ayında bölgeden çıkışları azaltan USD gücünü durdurarak fonlama stresini ele aldığını söyledi. Yatırımcının borsaya olan güveni, koronavirüs pandemisinden gelen belirsizlik nedeniyle Mart ayında sarsıldıkça dolar talebi arttı.

Dolar talebi; bankalar, dolar bazlı varlık satan yatırımcılar ve dolar cinsinden borç ihraççıları gibi çeşitli kaynaklardan geldi. Dolar, diğer para birimleri karşısında yükseldi ve Asya’dan fon çıkışına yol açtı.

Dolar endeksi, FED’in dolar erişimini iyileştirmek için aldığı önlemlerden önce Mart ayında 96 puan seviyelerinden 102 puana kadar yükseldi.
Dolar Endeksi Yılbaşından Bu Yana Performans
Görsel Kaynak: Investing

Bugünkü işlemlerde dolar endeksi yüzde 0,18 oranında ekside 99,49 puanda seyrediyor. FED’in eylemleri, hisse senetlerinin daha da düşmesini önlemeye yardımcı oldu. Ancak Tantia, bu faktörler zemin hazırlasa bile bölgesel hisselerin mevcut seviyelerden toplanması için temel ilkelerin geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Tantia, “Küresel durgunluğun kurumsal karlılık üzerinde ciddi bir etkisi olacak ve analistlerin kazanç beklentilerini azaltmasına yol alacak,” ifadelerini de kullandı. Japonya, Güney Kore, Avustralya ve Hong Kong’daki büyük endekslerin tamamı, Mart’ta görülenlerden sonra yılın en düşük seviyelerinde bulunuyorlar.

Stratejist, Japonya hariç MSCI Asya endeksinin kazanç tahmininin yıllık bazda yüzde 16 daha düşük revize edildiğini söyledi. Aynı zamanda şu anda bir yıl öncesine göre %4 büyümesini beklediğini açıkladı. Önümüzdeki aylarda ise tahminlerin daha da aşağı yönlü revize edileceğini dile getiriyor.

BNP Paribas ise son 15 yıldır Asya hisselerinin kazanç tahminlerine paralel olarak hareket ederken, kazanç durumunun keskin bir şekilde zayıfladığı mevcut durumun anormal olduğunu söyledi.
Japonya Hariç MSCI Asya Endeksi Performansı
Görsel Kaynak: Investing

Fransız bankanın Asya Pasifik hisse senedi araştırma başkanı olan Manishi Raychaudhuri, pazarın güçlü olduğunu ancak anormalliklerin söz konusu olduğunu belirtti. Raychaudhuri “Görünüşe göre; piyasa, kazanç tahminlerinde V şeklinde bir toparlanma bekliyor veya şu an için 2020 hisse başına kazanç tahminlerini görmezden geliyor ve 2021’e bakıyor,” dedi.

Tantia’ya göre; Güney Asya’nın devam eden küresel durgunluktan Kuzey Asya’dan daha büyük bir darbe alması bekleniyor. Çünkü Güney Asya’daki ülkelerin virüsle mücadele konusunda daha başarılı olduklarını söyledi. Bu ülkelerin çoğunda salgını aşırı kısıtlamadan yeterince dengede tutmak için sınırlı bir mali alan bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu