Yatırım yapmaya başla!

Asya Gündemindeki Yoğunluğa Hong Kong, Kore ve Tayvan GSYİH’leri de Eklenecek

Gelecek hafta açıklanacak ekonomik veriler Asya için fazlasıyla önem taşırken Hong Kong, Kore ve Tayvan GSYİH’lerinin yıllık büyümeyi pozitif bölgeye çekmek için yeterli olmayacağı söylendi.
Asya Gündemindeki Yoğunluğa Hong Kong, Kore ve Tayvan GSYİH’leri de Eklenecek

Yılın ikinci çeyreğinde dünya çapındaki hemen her ülke rekor düşük ekonomik veriler açıklarken, üçüncü çeyreğe ilişkin beklentiler hem zayıf taban hem de hafifletilen kısıtlamalarla artmıştı. Fakat yeniden canlanan vakalar ve çoğalan belirsizlik, beklentilerin üzerine gölge düşürdü.

Mevcut durumda gözler ülkelerin üçüncü çeyrek verilerine çevrilmişken Hong Kong, Kore ve Tayvan’ı ele alan ING ekonomisti, tahminleriyle dikkat çekti.

Üç Kuzeydoğu Asya ülkesinin gelecek hafta açıklanacak GSYİH verileri üzerine görüş bildiren Prakash Sakpal, Covid-19 kilitlemelerinin ikinci çeyrekte GSYİH’yi keskin bir şekilde düşürdüğünü ancak ekonomiler yeniden açılırken geçen çeyrekte bazı kayıpların geri kazanıldığını dile getirdi. Ancak riskin iç talebi daha da baskılayan ikinci dalgadan kaynaklandığını dile getirdi.

GSYİH verilerini yayımlayacak üç Kuzeydoğu Asya ülkesinin de son çeyrekte ikinci dalgadan zarar gördüğünü ekledi.
Asya Ekonomik Takvim
Görsel Kaynak: ING

Diğer taraftan, hızlandırılmış ihracat toparlanmasının GSYİH rakamları için iyiye işaret olduğunu söyledi. İhracat gücünün iç talep zayıflığından daha ağır basıp ikinci çeyrek üzerinde güçlü bir GSYİH sıçraması yaratmasını beklediklerini kaydetti. Ancak ekonomiste göre bu, yıldan yıla büyümeyi pozitif bölgeye çekmek için yeterli olmayacaktı.

Prakash Sakpal, ayrıca 3Ç20’de büyümeyi sürdüren Çin’in endüstriyel kâr büyümesinin Eylül ayında istikrarlı bir artış eğiliminde olduğunu belirtti. Ve bunun önümüzdeki dönemde istikrarlı yatırım, GSYİH büyümesinin sinyallerini verdiğini söyledi.

Aynı şekilde, Kore’de tüketici ve iş güveni verilerini içeren ileriye dönük göstergelerin, yılın son çeyreğindeki toparlanmada yol gösterici niteliği taşıdıklarını aktardı.

Pek çok Japonya aktivite verisinin, gelecek hafta politikaya karar verecek Japonya Merkez Bankası yetkililer için taze bilgi olarak geleceğini hatırlattı. Sakpal, güneye doğru ilerleyerek şöyle konuştu:

“Güneye doğru hareket edersek, Eylül ayı için Singapur ve Tayland’dan üretim açıklamaları ve Malezya’dan gelecek ticaret rakamları, bu ülkeler için 3. çeyrek GSYİH tahminlerinde ince ayar yapmamıza yardımcı olacak.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum