Yatırım yapmaya başla!

Asya Fintech’e Uyandı, İsrail de Bunun Avantajını Kullanıyor

Finansal teknoloji hızla yükselen bir alanken, İsrailli şirketler Asya’da söz konusu alana olan talebin avantajını kullanıyor. Detaylar şöyle;
Asya Fintech’e Uyandı, İsrail de Bunun Avantajını Kullanıyor

Birçok üst düzey bankacı ve uzman, geleneksel bankaların finansal teknolojiye uyum sağlamak ya da yok olup gitmek durumunda olduğunu öne sürerken alanın ne kadar yükseldiği gözlerden kaçmıyor. Keza finansal teknoloji söz konusu olduğunda, diğerlerine kıyasla daha çok öne çıkan ülkeler de öyle! İşte bu noktada, İsrailli şirketlerin Asya’da artan talebin avantajını kullanıyor olması da dikkat çekiyor.

Örneğin; küresel bir bankacılık merkezi olan Hong Kong, kara para aklama ve terörist finansmanı karşı savunmasını güçlendiren şehirler arasında yer alıyor ki bu da teknoloji şirketleri için fırsat anlamına geliyor. Bu arada İsrail’in de geçtiğimiz hafta düzenlenen Hong Kong FinTech Haftası etkinliğinde hazırladığı hükümet broşürüne göre 500’den fazla şirkete sahip dinamik bir finansal teknoloji sektörü geliştirdiği biliniyor.

İşte bu şirketlerden bir tanesi de müşteri finansal bir hesap açtığında veya kimlik belgelerini online göndermesi gerektiğinde çok hızlı adli doğrulama yapabilen AU10TIX.

AU10TIX Yöneticisi Fintech Açıklaması İsrail merkezli AU10TIX Pazarlama Başkan Yardımcısı Ofer Friedman da verdiği bir demeçte ülkesinin fintech uzmanlığından ve alana gösterilen talepten bahsetti. Buna göre Friedman; “Asya 1.5 yıl kadar bir zaman önce uyanış yaşadı” diyerek Japonya, Singapur ve Hong Kong gibi pazarlarda böyle teknolojilere açıklığın arttığını söyledi. Burada Singapurlu Temasek’in İsrailli siber güvenlik firması Sygnia’yı kısa süre önce satın aldığı hatırlatıldı.

Fırsatların hükümetlerin finansal teknolojilerin gelişmesine izin verdiği yerlerde olduğuna dikkat çeken Friedman’a başta bir fintech yöneticisi de katıldı.

Burada, hükümet destekleri, ülkenin güvenlik talepleri, dinamik bir başlangıç sahnesi ve iş dünyasında başarısızlığın kültürel bir şekilde öğrenme fırsatı olarak görülmesi gibi faktörlerin İsrail’in fintech gelişimine katkıda bulunduğu vurgulandı. Ayriyeten 8.8 milyonluk nispeten küçük bir nüfusun sınırlı bir yerel pazar anlamına geldiği ve yurtdışında fırsatlar aramak durumunda kalındığı belirtildi.

Ancak günümüzde Asya’nın büyüyen ekonomileri ve artan finansal uyumluluk zorunlulukları sayesinde İsrail pek çok açıdan avantajlı hale geldi.

İsrailli Şirketler Asya’da Fintech için Artan Talep Avantajından Faydalanıyor!Bankaların ve sigorta şirketlerinin yasadışı faaliyetleri tespit etmesine yardımcı olmak için yapay zeka kullanan İsrailli finansal teknoloji şirketi ThetaRay’in CEO’su Mark Gazit de; “Asya’daki pazar inanılmaz bir hızla büyüyor” konuyla ilgili verdiği demeçte ifadelerini kullandı. Gazit bugün Macau’daki kumarhanelerin bile KYC (know your custormer – müşterinizi tanıyın) düzenlemesi yapmaları gerektiğini dile getirerek şu sözlerle görüş bildirdi:

“Hong Kong bizim için çok önemli bir hedef pazar, özellikle de sanal bankacılık lisanslarına pazarlarını açtıkları şu anda” dedi.

Hong Kong Sanal Bankacılık Sektörünü Açışı İsrailli Şirketler için Fırsat Sanal bankacılık Hong Kong’un finans sektörünü derinden etkileyecek görüşüne katıldığını bildiren Gazit, şu anda şirketin en büyük zorluğunu “talep ile başa çıkmak” sözleriyle tanımladı.

Hong Kong’da İsrail Ekonomi ve Ticaret Misyonu Başkanı Ester Perets Burke de İsrail’in Asya’daki finansal teknoloji varlığıyla ilgili kesin bir rakamı olmadığını fakat bu yılın başından itibaren İsrailli şirketlerden gelen soruşturmalardan başını kaldıramadığını aynı şekilde Hong Kong müşterilerinin de şirketlere yoğun ilgi gösterdiklerini aktardı. En çok ilginin güvenlik ve gizlilik alanında olduğunu kaydeden Burke, ödemeler, veri analizi, siber güvenlik, kara para aklama gibi çok çeşitli alanlarda kullanılan İsrail yazılımında çok güçlü olduklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum