Yatırım yapmaya başla!

Asya Ekonomik Büyümesinin Dünyadaki Payı 2020’de %50,2’ye Ulaşacak

BFA, Asya ekonomik büyümesinin dünyadaki payının 2020'de yüzde 50'nin üzerine çıkacağını öngördü. Detaylar şöyle;
Asya Ekonomik Büyümesinin Dünyadaki Payı 2020’de %50,2’ye Ulaşacak

2002 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nun Asya alternatifi olarak bilinen Boao Forum for Asia (BFA-Asya için Boao Forumu), ilk 2020 amiral gemisi raporunun sunumunu yaptı.

Asya Ekonomik Görünümü ve Entegrasyon İlerlemesi Yıllık Raporu’nda bu sene olası keskin bir düşüşe rağmen Asya’daki ekonomik büyümenin 2021’de büyük bir toparlanma göreceği belirtildi.

Covid-19’un Asya dahil dünya ekonomisini büyük ölçüde etkilediğini bildiren raporda etkilenen ilk Asya ülkelerinin, üretimlerini durdurup şehirlerini kapattığı ve bu nedenle arz tarafında bir duraklama yaşandığı vurgulandı.

Salgının merkezi Doğu Asya’dan Avrupa’ya ve Amerika’ya kaydıkça arz tarafındaki krizin talep tarafında krize dönüştüğü söylendi.
IMF Asya Büyüme Tahmini
Kaynak: IMF

Bağlantıları kesilmiş durgun küresel tedarik zinciri pandemiyle birlikte kötüleşirken ekonomilerin büyük teşvik paketleri açıkladığı, bunların uygulanmasıyla dünya ekonomisinin temellerinin ikinci yarıda toparlanma şansı olduğu aktarıldı. IMF’nin Nisan raporunda Asya ekonomilerinin 2020’de yüzde eksi 0,5 ila yüzde 2 arasında diğer bölgelere kıyasla daha yüksek büyüme öngörüldüğü hatırlatıldı.

Bununla birlikte IMF tarafından Asya’nın 60 yılın en kötü büyümesini kaydedebileceği de söylenmişti.

BFA Asya Büyüme Asya’nın 2019’daki ekonomik büyümesi son yıllarda en düşük seviyesine gerilese de dünya toplamındaki payı yüzde 49,5’e yükselmişti. Raporda da payın bu yıl yüzde 50,2 ile dünya toplamının yarısından fazlasına yükseleceği öngörüldü.

Asya Boao Forum Genel Sekreteri ve Eski Dışişleri bakanı Li Baodong, dünyanın Büyük Buhran’dan bu yana yaşanan en kötü ekonomik gerilemeyle karşı karşıya olduğunu belirterek ortak çabalar ve küresel ortaklıkların COVID-19 salgınının getirdiği zorlukları çözmek için her zamankinden daha kritik olduğunu savundu.

Küresel ekonomik büyümenin motoru olan Asya’nın kürese ekonomik toparlanmaya öncülük etmesi için bölgesel İşbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

BFA Başkan Yardımcısı ve eski PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan da Asya’nın salgına karşı küresel mücadeleye ve büyümenin restorasyonuna önemli katkılarda bulunduğunu ve pandemi sırasında ve sonrasında küresel bir büyüme motoru olarak rol oynamaya devam edeceğini bildirdi.

Tüm ülkelerin kaderi birbirine bağlı diyen Zhou Xiaochuan şöyle konuştu:

“Asya; küresel ticaret, üretim ve yatırımın önemli bir parçası olarak salgının ortasında büyük yansımalar yaşadı. Bununla birlikte, Asya ekonomileri büyük pazarları ve hızla büyüyen orta gelirli nüfusu, gelişmiş ödemeler dengesi ve mali koşulları, sürekli beşeri sermaye yatırımı ve gelişen bir dijital ekonomi ile daha güçlü bir dirence sahip.”

Ayrıca Çin‘in pandemiye karşı mücadelede zorlu çabalar ve büyük fedakarlıklar gösterdiğini ve virüse karşı küresel savaşta uluslararası işbirliğine aktif olarak katıldığını vurguladı. Çin’in eylemlerinin, salgının etkisini azaltmaya, ekonominin potansiyelini ve canlılığını teşvik etmeye ve bölgesel ve küresel ekonomik toparlanmayı desteklemeye yardımcı olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum