Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Borsaları, FED’in Üçüncü İndirimini Yukarı Yönlü Fiyatlandırdı

Asya piyasaları, FED'in 2019'un üçüncü faiz indirimini yapmasıyla birlikte çoğunluklu olarak yükseliş kaydetti.
Asya Borsaları, FED’in Üçüncü İndirimini Yukarı Yönlü Fiyatlandırdı
Yorum

ABD Federal Rezervi’nin bu yıl üçüncü kez faiz oranlarını düşürmesinin ardından bugün Asya’da öğleden sonraki işlemlerde yükseliş gözlendi. FED, para politikasının hafifletilmesi konusunda bir duraklama ihtimaline de işaret etti.

Güney Kore’nin göstergesi Kospi endeksi yüzde 0,93 oranında değer kazanırken, Samsung Electronics Ekim ayında daha önce firma tarafından verilen rehberlikten daha iyi kazançlar elde ettiğini bildirdi.

Şirket, Eylül ayı ile sona eren üç aylık faaliyet karının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 56 düştüğünü bildirdi. Raporun ardından hisseleri yüzde 1’den fazla artış kaydetti.

Japonya’nın gösterge endeksi Nikkei 225, yüzde 0,31 oranında değer kazandı. Endeksin ağırlıklı hissesi Softbank Group hisselerinde görülen yüzde 3,66 oranındaki yükseliş, buna öncülük etti. Topix endeksi ise önceki düşüşten sonra hafif yükseliş kaydetti.

Japonya Merkez Bankası bugün, para politikasını sabit tutacağını açıkladı. Ancak ilerideki rehberliğinde gerektiğinde oranları düşürmeye hazır olduğuna da işaret etti.

Anakara Çin hisse senetleri ise öğleden sonraki işlemlerde yükseliş kaydetti ve Şanghay kompoziti kademeli olarak geriledi. Shenzhen kompoziti yüzde 0,152 azalırken, Shenzhen komponenti yatay bir seyir izledi. Hong Kong’daki Hang Seng endeksi de yüzde 1,06 oranında artış kaydetti.

Çin’de bugün açıklanan fabrika faaliyeti verileri, Ekim ayında altıncı ay düşüşüne işaret etti. Resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ekim ayında 49,3 düzeyinde gerçekleşti. Analistler verinin yatay kalmasını beklerken, Eylül ayında 49,8 seviyesinde açıklanmıştı.

Avustralya’da S&P / ASX 200 endeksi yüzde 0,45 oranında geriledi. Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu’nun hisseleri, yüzde 3’ten fazla düşüş kaydetti. 30 Eylül 2019 tarihinde sona eren yılın tamamı için vergi sonrası yasal karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 düşmüştür.

Japonya hariç MSCI Asya endeksi yüzde 0,68 oranında değer kazandı.

Asya’daki Apple Tedarikçileri Çoğunlukla Yükseliyor

Asya'daki Apple Tedarikçileri Çoğunlukla YükseliyorCupertino merkezli teknoloji devi, dün dördüncü çeyrek kazanımlarının ardından beklentileri en iyi seviyeye çıkaran büyük bir tatil çeyreğine işaret etti. Bu haber ile Asya bölgesinde Apple tedarikçilerinin hisselerinin çoğu artış kaydetti.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, tatil çeyreği için beklentilerinin iyimser olduğunu ifade etti.

Japonya’da Sharp’ın hisseleri yüzde 1,21, Kyocera hisseleri yüzde 0,98 ve Taiyo Yuden hisseleri yüzde 1,53 oranında değer kazandı.

Güney Kore’deki LG Display hisseleri yüzde 1,85, Taipei’deki Largan Precision hisseleri yüzde 3,82 oranında yükseldi. Hong Kong’un Sunny Optical hisseleri ise yüzde 8,04 oranında artarken, AAC Technologies hisseleri yüzde 3,96 oranında değer kazandı.

FED Üçüncü İndirimi Yaptı

FED Üçüncü İndirimi YaptıFederal Açık Piyasa Komitesi, gösterge fonlarının oranını 25 baz puan düşürdü. Ancak mevcut genişlemeyi sürdürmek için uygun davranacağı şeklindeki kilit ifadesini rapordan çıkardı.

FED Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının yeni bir indirim yapmak için enflasyonda gerçekten önemli bir artış görmeyi bekleyeceğini dile getirdi. Bazı uzmanların da beklentileri bu yöndeydi.

CLS Bank’ın genel müdür yardımcısı ve New York Federal Rezerv Bankası’nın eski genel başkan yardımcısı olan Dino Kos, tüketici ve konut piyasasının olumlu olduğunu, iş yatırımları ve ihracatın olumsuz olduğunu belirtti.

Kos, “Verilere bugünkü haliyle bakarsanız derdiniz ki; Evet, FED muhtemelen haklıdır. Veriler kabaca pozitifler ile negatifler arasında dengededir. Gördüğümüz bu yavaşlamanın devam edeceğini hala bekliyorum. FED’in 2020’de bir noktada tekrar gevşemeye başlaması gerekecek,” ifadelerini kullandı.

Asya Paraları Güçlü Seyrediyor

Asya Paraları Güçlü SeyrediyorDoların önemli para birimleri karşısındaki değerini takip eden Dolar Endeksi, dün 97,8 seviyesine çıktıktan sonra bugün 97,289 seviyelerinde gezindi.

USD/JPY paritesi ise bir önceki seansta 109,2 seviyesinin üzerinde güçlendikten sonra bugün 108,62 seviyesinden işlem gördü.

AUD/USD paritesi ise dün 0,688 doların üstünü gördükten sonra bugün 0,6928 dolardan el değiştirdi.

Petrol fiyatları ise Asya’da öğleden sonraki işlemlerde yükseliş kaydetti. Uluslararası gösterge Brent tipi ham petrol varil başına yüzde 0,33 oranında yükselişle 60,81 dolara çıktı. ABD tipi ham petrol ise varil başına yüzde 0,22 oranında artışla 55,18 dolardan işlem gördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu