Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya 2020’de Tek Pozitif Kazanç Bölgesi Olabilir

İsviçreli bank UBS, bu yıl Asya'nın tek pozitif kazanç bölgesi olabileceğini düşündüğünü açıkladı.
Asya 2020’de Tek Pozitif Kazanç Bölgesi Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün vurduğu alanlardan birisi de şirket kazançları oldu. Ülkelerin büyük çoğunluğunda açıklanan ekonomik faaliyet durdurma kararı, şirketlerin kazanç planlarını altüst etti. Bazı uzmanlarda kısıtlamaların kaldırılmasıyla hızlı bir toparlanma öngörüyor. Ancak bazıları 2020 yılında şirket kazançları konusunda son derece umutsuzlar.

Hisse senedi piyasaları ise koronavirüs kısıtlamaları altındaki ekonomilerin yeniden açılmasıyla yukarı yönde hareket ediyor. Ancak düzenli bir seyirden bahsetmek için henüz erken olduğu görülüyor. Öyle ki Asya piyasaları bugünkü işlemlerde yatırımcıların ekonomik toparlanmalara odaklanmasıyla karışık bir seyir izledi.

Koronavirüsle ilk tanışan ve ilk vedalaşan Asya bölgesinde şirket kazançlarının toparlanmaya başladı ve MSCI Asya-Pasifik endeksi Nisan başından beri yükseliyor.
MSCI Asya Pasifik Endeksi Toparlanma
Grafik: Investing

Bölgenin göstergesi olarak kabul edebileceğimiz endeks, ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte yükselişe geçti. Ayrıca endeksin 1 yıllık getirisi %1,55 oranı ile pozitif bölgeye hareket etti. Bu durum, Asya bölgesinde salgının izlerinin silinmeye başladığı şeklinde yorumlanıyor.

UBS Global Varlık Yönetimi Baş Yatırım Ofisi Varlık Tahsisi Başkanı Adrian Zuercher Asya’daki yükselişin parlak bir geleceğe işaret ettiğini düşünüyor. CNBC’nin Street Signs programına konuşan Zuercher, “Bu noktada Japonya hariç Asya hisse senetleri için çoğalt tavsiyesindeyiz. Bence bizim için bu yıl pozitif kazanç artışı ve gelecek yıl da çift haneli kazanç artışı olacak tek bölge bu,” ifadelerini kullandı.

Zuercher’in yorumları, küresel piyasaların son günlerde güçlü bir toparlanma gösterdiği dönemde gelirken, olumlu bir ivmelenmenin yaşandığı dikkat çekiyor.
Japonya Hariç MSCI Asya Endeksi Toparlanma
Grafik: Investing

Refinitiv Eikon verilerine göre; Japonya hariç Asya MSCI endeksi, Haziran ayının başından bu yana %6,07 oranında yükseldi. 1 yıllık getirisi ise %1,1 oranında negatif bölgede yer alıyor. Endeks, 23 Mart tarihinde 387,09 puana kadar geriledikten sonra 4 Haziran itibarıyla %2,03 oranında artıda 505,19 puanda seyrediyor.

Endeks gösterdiği toparlanmaya karşılık, geçen yılın aynı dönemine göre %8’den daha düşük bir seviyede yer alıyor. 2019 yılının 4 Haziran gününde 500,65 puanda seyreden endeks, 1 yılın en yüksek seviyesini, 17 Ocak 2020 tarihinde 572,70 puan ile kaydetti. Yine de eski yüksek seviyelerine geri dönmek için büyük bir mücadele gösteriyor.

Yılın başından bu yana %13,94 oranında değer kaybeden Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise aylık %5,65 oranında artış kaydetti.
Hang Seng Endeksi Toparlanma
Grafik: Investing

Hang Seng endeksinin 1 yıllık performansı incelendiği zaman, en düşük seviyeyi 23 Mart tarihinde 21.696,13 puan ile kaydettiği görülüyor. 1 yılın en yüksek seviyesi ise 17 Ocak’ta 29.056,42 puan ile kaydedilmişti. Endeksin bir yıllık getirisi de %9,1 oranında negatif bölgede yer alıyor.

Çin anakarasının göstergesi olan Şanghay kompoziti de aynı dönemde %2,09 oranında değer kazanırken, yılbaşından bu yana %4,53 oranında değer kaybı gösterdi. 1 yılın en düşük seviyesini 23 Mart’ta 2660,17 puan ile kaydeden endeks, en yüksek seviyeyi 13 Ocak’ta 3115,57 puan ile görmüştü.

Amerikan göstergesi S&P 500 endeksi ise yılbaşından bu yana %3,4 oranında düşüş gösterirken, Haziran ayının başından bu yana %2,52 oranında değer kazandı.
S&P 500 Endeksi Toparlanma
Grafik: Investing

S&P 500 endeksinin bir yıllık performansını incelediğimiz zaman, en düşük seviyenin 23 Mart’ta 2237,40 puan ile kaydedildiğini görüyoruz. 1 yılın en yüksek seviyesi ise 19 Şubat tarihinde 3386,15 puan ile kaydedildi. Endeksin bir yıllık performansı %11,4 oranında pozitif bölgede yer alıyor.

Diğer bir Amerikan göstergesi olan Dow Jones Sanayi ortalaması ise yılbaşından bu yana %7,95 oranında değer kaybederken, Haziran başından bu yana %3,49 oranında yükseldi. 1 yılın en düşük seviyesini, 23 Mart’ta 18.591,93 puan ile kaydeden DJI, en yüksek seviyeyi 12 Şubat’ta 29.551,42 puan ile görmüştü. 1 yıllık getirisi ise %3,7 oranında pozitif bölgede bulunuyor.

Ekonominin onarım modunda olduğunu söyleyen Zuercher, “Piyasanın doğru şeyi yaptığını söyleyebilirim. İşler düzeliyor, büyüme düzeliyor. Ekonomiyi yeniden açmak açısından bir nevi geri adım attığımız sürece, bence bu pazarın asıl itici gücünün yanı sıra pazarın odaklanacağı ve oynayacağı şey,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu