Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AstraZeneca Ürün Satışları 2020’de %10 Artarken Hisseleri Yükseliyor

AstraZeneca, koronavirüs aşısıyla öne çıktığı 2020 yılında ürün satışlarını %10 artırırken, toplam gelirinin daha da artması bekleniyor.
AstraZeneca Ürün Satışları 2020’de %10 Artarken Hisseleri Yükseliyor

Oxford Üniversitesi ile birlikte koronavirüs aşısı geliştirme çabalarıyla öne çıkan AstraZeneca, 2020 yılında ürün satışlarını %10 artırdığını bildirdi. Şirketin hisse senetleri ise aşı gelişmelerine göre şekillenirken, rapor sonrasında güçlü yükselişe geçti.

İngiliz-İsveç ilaç devi, 2020 için toplam ürün satışlarının 25,8 milyar dolar olduğunu açıkladı.
AstraZeneca 2020 Yılı Toplam Geliri
Kaynak: AstraZeneca

Şirketin dördüncü çeyrek satışlarının ise %12 artışla 7 milyar doların üzerine çıktı. Bu rakam, şirketin uzun yıllardır görmediği düzeyde gerçekleşti. Toplam geliri ise yıllık bazda 26,6 milyar dolar olurken, dördüncü çeyrekte 7,4 milyar dolar düzeyine ulaştı.

Şirketin kazancı, pandeminin neden olduğu halk sağlığı krizine bir son vermeye çalışırken İngiltere, AB ve diğerleri tarafından büyük ölçüde güvenilen koronavirüs aşısı için ilgi odağı olmaya devam ederken açıklandı. AstraZeneca bununla ilgili zamanlama belirsiz olsa da aşısına pandemi süresi boyunca kâr getirmeden erişim sağlayacağını söyledi. Ayrıca aşıyı düşük ve orta gelirli ülkelere kalıcı olarak kâr amacı gütmeden sağlamayı da taahhüt etti. Dolayısıyla kazançlarında aşı satışları yer almıyor.

Şirketin ilaç toplam geliri, yükselen pazarlarda %53’lük büyüme ile 2,8 milyar doları aşarken, yıllık bazda %33 artışla 13,9 milyar dolara ulaştı. Küresel olarak yeni ilaçlar toplam gelirinin %52’sini temsil ediyor. Onkoloji büyümesi ise %23 artışla 11,4 milyar dolara yükselirken, yeni CVRM7 %7 artışla 4,7 milyar dolara yükseldi. Solunum İmmünoloji, Covid-19’un Çin’deki etkisinin bir yansıması olarak %1 düşüşle 5,3 milyar dolara geriledi.

Şirketin Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören hisseleri %1,66 yükselişle 7367 pounddan işlem görüyor.
AstraZeneca Hisseleri %1,66 Yükseliş
Grafik: MarketWatch

Dünkü işlemleri 7247 pounddan sonlandıran hisseler, bugüne 7360 pounddan açıldı. Açılışın ardından güçlü yükselen hisseler 7464 pounda yükseldi. Günün en düşük seviyesi ise 7279 pound oldu. Hisseler 1 yılın en yüksek seviyesini 10.120 pound ile 20 Temmuz 2020’de kaydetti. Hisseler yılbaşından bu yana %0,67 değer kazandı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’na kote olan şirketin bir yıl öncesine ilişkin öngörüsüne göre; 2021’de düşük yüzdeli bir gelir artışı ve hisse başına çekirdek kazançta 4,75 dolar ile 5 dolar arasında daha hızlı bir büyüme beklediğini belirtmişti. Kılavuz, Covid-19 aşısının satışlarından herhangi bir gelir veya kâr etkisi içermediğini ve şirketin bu satışları önümüzdeki çeyrekten ayrı olarak bildirmeyi planladığını da söyledi.

Raporda AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, geçen yılki performansın şirket için önemli bir adım olduğunu ifade etti. Soriot, “Pandeminin önemli etkisine rağmen çift haneli gelir artışı sağladık. Tutarlı başarılar, işimizin hızlanan performansı ve Covid-19 aşısının ilerlemesi neler başarabileceğimizi gösterdi,” ifadelerini kullandı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum