Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AstraZeneca Hisseleri, Aşı-Kan Pıhtılaşma Bağlantısı Haberleriyle Düştü

AstraZeneca'nın hisseleri, Avrupa İlaç Düzenleme Kurulu'nun aşı ile kan pıhtılaşması sorunları arasında bir bağlantı olabileceğini duyurmasıyla düştü.
AstraZeneca Hisseleri, Aşı-Kan Pıhtılaşma Bağlantısı Haberleriyle Düştü

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı, birkaç Avrupa ülkesinde kullanımından kısa süre sonra kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle askıya alınmıştı. Daha sonra da güvenlik endişeleriyle reddedilmeye başlanmıştı.

Avrupa İlaç Düzenleme Kurulu (EMA), AstraZeneca aşısı ile aşıyı alan yetişkinlerdeki nadir kan pıhtılaşması sorunları arasında olası bir bağlantı olduğunu duyurdu. EMA, 31 Mart’ta aşırı güvenli ve etkili bulduğunu söylemişti. Ancak aşı ile kan pıhtılaşması olayları arasında bir bağlantı olup olmadığının araştırılacağını belirtmişti.

EMA aşı değerlendirme ekibinin başkanı olan Marco Cavaleri, dün yaptığı açıklamada, aşı ile beyindeki çok nadir kan pıhtıları arasında açık bir ilişki olduğunu, ancak doğrudan nedeninin henüz bilinmediğini söyledi. İtalyan II Messaggero gazetesinde yayınlanan röportajın ardından EMA, herhangi bir bağlantı kurulduğunu Agence France-Presse’de yalanladı.

Bu gelişmeler ışığında AstraZeneca hisseleri güne düşüşle başladıktan sonra TSİ 17:10 sularında %0,72 oranında ekside 7131 pound seviyesinde bulunuyor.
AstraZeneca Hisseleri %0,72 Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Hisseler dünkü işlemleri 7183 pounddan tamamladıktan sonra bugüne 7110 pounddan başladı. Açılışta 7180 poundu gören hisseler, yeniden 7110’lu seviyelere geriledi. Günün ilk saatlerinde nispeten yukarı yönlü hareket etmeyi başaran hisseler, daha sonra yatay seyretti.

Hisseler yatay seyrin ardından TSİ 16:30 sularında 7114 pounda kadar geriledi ve negatif yöndeki seyrini güçlendirdi. Hisseler, aşı ile kan pıhtılaşması sorunları arasındaki tartışmalar sürdükçe düşüşünü hızlandırıyor.

AstraZeneca’nın Londra Borsası’nda işlem gören hisselerinin haftalık performansı %1,59 oranında değer kaybına işaret ediyor. Aylık %0,83 değer kaybeden hisseler, yılbaşından bu yana %2,62 düştü. Yıllık bazda ise %2,31 oranında değer kazanmış durumda.

AstraZeneca hisseleri 20 Temmuz 2020’da 10.120 pounda kadar yükselerek tüm zamanların en yükseğini görmüştü.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum