Yatırım yapmaya başla!

Küresel İlaç Devi AstraZeneca Japon Şirketle 6.9 Milyon Dolarlık Kanser Tedavisi Anlaşması Yaptı

Küresel ilaç devi AstraZeneca, kanser portföyünü geliştirmek için 6.9 milyon dolarlık anlaşmaya imza attı. Ayrıntılar haberimizde;
Küresel İlaç Devi AstraZeneca Japon Şirketle 6.9 Milyon Dolarlık Kanser Tedavisi Anlaşması Yaptı

Cambridge merkezli İngiliz-İsveç ilaç ve biyoloji şirketi olan AstraZeneca, onkoloji alanındaki haklarını geliştirmek için Japon ilaç üreticisi Daiichi Sankyo ile 6.9 milyon dolarlık iş birliği yapmayı kabul etti.

Buna göre tam bir devralmadan ziyade AstraZeneca, DS-8201 isimli yeni bir kanser ilacının ortak hakları için ödeme yapma konusunda anlaştı. AstraZeneca’nın Japon ilaç üreticisine kanser tedavisini birlikte geliştirmek ve ticarileştirmek için 1.35 milyar dolar ödeyeceği, satış dönüm noktaları ve diğer olasılıklara tabi olarak ise 5.6 milyar dolar kadar çok ek ödeme yapacağı kaydedildi. Ayrıca firmaların geliştirme ve ticarileştirme maliyetlerini eşit olarak paylaştıracakları aktarıldı.

Analistler genellikle anlaşmayı mantıklı stratejik bir hamle olarak nitelendirirken bazıları hisse satışının yatırımcıları hayal kırıklığına uğratabileceğini söyledi.

AstraZeneca Kanser Portföyünü Genişletmek için 6.9 Milyon Dolarlık Anlaşma Analist Yorumları Öte yandan, onkoloji şirketin kilit stratejik odak alanlarından biri olduğu için bu işlemin firmanın özellikle de meme kanserindeki mirasının üzerine inşa edileceği belirtildi. Söz konusu anlaşmanın, Jose Baselga’nın Ocak ayında şirkete onkoloji araştırma ve geliştirme başkan yardımcısı olarak katılmasından bu yana firmanın ilk büyük stratejik anlaşması olmasına da dikkat çekildi.

İngiltere merkezli ilaç devine katılmadan önce Baselga, kanser tedavileri ve tanısal genetik dizilim için erken dönem klinik çalışmalarda lider olan Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi’nde başhekim olarak görev yapıyordu.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, yatırımcılarla konferans görüşmesinde, şirketin bu işlem için çok güçlü bir sinerji potansiyeli ve finansal gerekçe gördüğünü vurguladı.

AstraZeneca CEO'su Pascal Soriot Kanser Anlaşması AçıklamasıUBS hisse senedi araştırma analisti Michael Leuchten da işlemin; “stratejik olarak mantıklı bir lisans anlaşması olduğunu ancak paranın kritik göründüğünü” dile getirdi. Çünkü Astra’nın parasının yok gibi göründüğünü ve borca kıyasla pahalı görünen 3.5 milyar dolarlık hisseyi satması gerektiğini bildirdi.

Tüm bunların yanında AstraZeneca işlemin 2019’daki finansal etkisinin nötr olacağını, 2020’de hisse başına çekirdek kazançların büyüyeceğini ve 2023’te önemli ölçüde katkıda bulunacağını öngördü. Fakat AstraZeneca’nın işlemi kısmen 3.5 milyar dolarlık hisse satışından finanse edeceğini açıklaması yatırımcılar tarafından iyi karşılanmadı ve ilaç devinin hisseleri Londra’da 5.2’ye kadar düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum