Yatırım yapmaya başla!

AstraZeneca, ABD’nin Fon Desteği ile Koronavirüs Aşısı için Kolları Sıvadı

Tüm dünya koronavirüsü aşı ile yenmeyi umut ederken, AstraZenaca bu konuda çalışma yürütmek üzere ABD'den 1 milyar dolarlık fon aldı.
AstraZeneca, ABD’nin Fon Desteği ile Koronavirüs Aşısı için Kolları Sıvadı

An itibarıyla 5 milyon 100 bin kişi koronavirüsten enfekte oldu. Çıkış noktası Çin olan bu küresel kabus, aylardır devam ediyor ve yaklaşık 330 bin insanın hayatını kaybetmesine neden oldu.

Ülkemizde de durum farklı değil. Lakin Mart ayından bu yana salgına karşı verilen mücadele ve onca önlem biraz olsun sonuç vermiş olmalı ki vaka ve ölü sayıları ciddi oranda azaldı. Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre, 20 Mayıs itibarıyla 972 yeni vaka ve 23 can kaybı kaydedildi.

En ağır bilançonun yaşandığı ABD’DE ise tam anlamıyla bir felaket yaşanıyor. 95 bin insanın hayatını kaybettiği ülkede ekonomi de can çekişiyor.

Tüm dünya, dört gözle salgın için geliştirilecek aşıyı beklerken AstraZeneca Plc. adlı İngiliz-İsveç ilaç şirketinden yeni bir adım geldi.

Salgını tüm dünyaya yaymakla sürekli Çin’i suçlayan Trump hükümeti, yüksek vaka ve ölüm sayılarına rağmen virüsü yenebileceğine güçlü inanç besliyor. Trump, sürekli aşı çalışmalarının sürdüğünü duyuruyor. İlaç üretim şirketlerinin çoğu, salgına karşı mücadele verebilmek için özellikle bu süreçte üretimlerini artırma yoluna gidiyorlar.

Daha önce hızla yayılan bu salgına aşı ile çare bulması için ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu tarafından Fransız farmasötik devi Sanofi’ye de fon sağlanmıştı. Şirketin CEO’u Paul Hudson, başarılı bir korona aşısı bulunması halinde ilk tedariğin ABD’ye sağlanacağını, bunun yanında her yerde kullanılabileceğini duyurmuştu.

Şimdi de AstraZeneca Plc. ve Oxford Üniversitesi el ele vererek Covid-19 hastalığı üzerinde etkili olabilecek aşı çalışmalarına başladı. Bununla ilgili yayımlanan raporda, ABD’den 1 milyar doları aşkın fon alındığı duyuruldu. 400 milyon dozluk da tedarik anlaşması yapıldı.

“Şirket, en az 400 milyon doz için ilk anlaşmaları imzaladı ve şu ana kadar bir milyar doz için toplam üretim kapasitesi sağladı ve Eylül 2020’de ilk teslimatlara başlayacak. Küresel olarak erişilebilir bir aşının verilmesini sağlamak için önümüzdeki aylarda kapasitesini artıracak.”

ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu tarafından şirkete sağlanan bu fon, aşıyı çalışmalarını desteklemek için büyük bir adım oldu. Zaten dünya ekonomisinin salgından ötürü kilitlendiği göz önüne alındığında geliştirilecek aşı çalışmaları iyileşmeler için ciddi önem taşıyor.

AstraZeneca CEO’su Pascal Soriot, söz konusu aşının ilk olarak İngiltere’ye tedarik edileceğini söyledi. Zira bilançonun ağır olduğu İngiltere’de 248 bini aşkın vaka ve 36 bine yakın ölüm kaydedildi. Salgından en fazla etkilenen ülkeler listesinde ise 5. sırada bulunuyor.

Aşının eşit bir biçimde dünyaya dağıtılacağı konusunda güven veren AstraZeneca, çalışmadan kar amacı güdülmediğini vurguladı. Hatta Eylül itibarıyla Birleşik Krallık’ta 30 milyon doz aşının hazır olacağı ve yıl içinde sayının 100 milyonu aşacağı belirtildi.

200’den fazla ülkeye sıçrayan bu kabusun bir an önce bitmesi tüm dünyanın ortak mücadelesi olmaya devam ediyor. Bu hafta Moderna, aşı çalışmalarının olumlu gittiği haberini duyurarak umutların yeşermesine neden olmuştu. Şuana kadarki etkilerinin olumlu olduğu belirtilen aşı, moralleri yükseltmeye yetmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum