Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aston Martin Görkemli V12 Motorları Hakkında Son Kararını Açıkladı!

İngiliz asaletinin simge markası Aston Martin, lüks kupalarının altında gizlenmiş gürültülü V12'leri hakkındaki kararını açıkladı!
Aston Martin Görkemli V12 Motorları Hakkında Son Kararını Açıkladı!
HABER GİRİŞ

Bu aralar şirketler V10-V12 gibi devasa motorlarla haşır neşir olmuyor. Niyesini ezberlediğimiz bu gelişmeler, elektrikli motorlu araçlara yapılan yatırımlarla alakalı. V12’yi çok değil 3 sene öncesine kadar daha sık duyar ve araçlar üzerindeki etkilerini yazardık. Durumlar 360 derece sapmalı olarak değişerek, çoğu şirketin markajından çıkmıştır. Aston Martin’de harika seslerin eseri bu motor tipini kullanıp kullanmayacağı konusunda konuştu.

Aston Martin Lagonda genel başkan yardımcısı ve genel müdür yardımcısı Marek Reichman, birinci yetkili olarak Rapid ve Vanquish gibi modellerin kalbi olan V12’lerden şirketin vazgeçmeyeceğini söyledi. Bir simge haline gelen 12 silindirli motorların, yok olmasına izin vermemeye çalışacaklarından söz ettiler. İşte detaylar…

İngiliz, bir yandan eskiyi korumaya çalışırken yenilikçi motor tipini de ihmal etmiyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Aston Martin Rapid E’nin üretime alınmasıyla EV dünyasına adım atılmış oldu. Emisyon sıkıntısı olmadan, bir lüks araç aileye katılmış oldu. Konu hakkında konuşan Marek Reichman, “Emisyonları karşılamak gittikçe zorlaşıyor. Açıkçası, V12 motorlarını bu işte çalışmaya devam ettirme yeteneğine sahip olduğumuzu düşünüyorum. Gelecekte ortaya çıkacak uyumluluk ve emisyon kurallarının farkındayız. Mühendis olmanın püf noktasının bir parçası, kendi yolunuza çıkacak potansiyel mevzuatı anlamak.” şeklinde yorumlarını iletti.

Mevcut DB11 ve DBS Superleggera da V12 ile besleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Tarzları gereği homurtulu motorları kullanan İngiliz ekibin mevcut DB11’de AMG’den gelen 4.0L V8‘in haricinde AMR serisini de besleyen bir 5.2L V12, seçenekler arasında sunuluyor. Biturbo destekle hareketine başlayan DB11, 608 beygirinin karşılığında 3.9 saniye kalkış süresi veriyor.

Üretime geçecek bir model var ki doğal emişli halinden 1.000 beygir çıkartılıyor. Vworth motorlu, Cosworth 6.5L V12’li Valkyrie Hypercar sınırların çok ötesinde hareket edecek. Doğal beslemenin yanına yine de 160 beygirlik elektrik motoru yerleştirmiş. O da günümüze uygun olsun!

GCM Yatırım Banner
Cenevre Fuarı’nda gösterilen RB003 ve Vaquish, farklı motorlarla sarılacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Gerçekleşen Cenevre Otomobil Fuarı’nda buluşturulan iki spor model, Valkyrie’nin altına konumlandırılacak. Yalnız hızlı araçlar twin turbo V6‘dan güç alacaklar. Aston Martin, V12 ile yarı yarıya olan V6’dan çok umutlu ve performansına çok güveniyor.

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Aston Martin Aileye 7.9 Milyon Dolarlık DBS GT Zagato’yı Getiriyor!

Marek Reichman’a yönetilen Vanquish-V12 ilişkisinden de bir cevap alınamadı. Aynı konu için İtalya’ya geçtiğimizde Lamborghini firması da mühendislerince V12’deki emisyon konusunu ortalama tutacak bir elektriklenmeyi kabul ettiği ve yüksek silindirli motorları bırakmayacağını bildirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın