Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

James Bond’un Favori Markası Aston Martin Londra’da Halka Arz Ediliyor!

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, halka arz edileceği yönündeki haberlerle gündeme oturdu. Detaylar şöyle;
James Bond’un Favori Markası Aston Martin Londra’da Halka Arz Ediliyor!
HABER GİRİŞ

İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, halka arz edileceği yönündeki haberlerle gündeme bomba gbi düştü. Alınan bilgilere göre, Aston Martin’in hisselerini Londra Borsası’nda işleme sunacağı ve IPO izahnamesinin 20 Eylül civarında yayınlanacağı söylendi.

Haber Aston Martin’in yıllar sonra Londra Borsası’nda faaliyet gösteren ilk İngiliz merkezli otomobil üreticisi konumuna gelecek olmasıyla dikkat çekti. Keza Jaguar, Bentley, Rolls-Royce gibi borsada işlem gören ikonik markaların yabancılara satıldığı biliniyordu. Öte yandan, halka arzın büyüklüğü de iş dünyasının ilgisini çekti. Çünkü IPO’nun büyüklüğünün 6.45 milyar dolar (5
milyar sterlin) değerleme üzerinden 1.29 milyar dolar olarak belirtildi.

İlaveten halka arz işlemi; İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından yatırımcıların ülkeye ilgisini çekmesi açısından da önemliydi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==James Bond’un en sevdiği otomobil üreticisi Aston Martin’in birincil halka arzı hakkında şirketten yapılan açıklamada; hisselerinin bu yılın ilerleyen zamanlarında Londra Borsası’nda işlem görmeye başlamasının planlandığı bildirildi. Ayrıca söz konusu hamlenin İngiliz markasının canlanmasında bir kilometre taşı olacağı kaydedildi.

Spor otomobil üreticisi halka arz edilmeyi bir süredir düşünmesine rağmen zamanlama ve listelenme yeri her zaman gizli tutulmuştu.

Aston Martin Londra Borsası'nda Halka Arz Edilecek Diğer taraftan, Aston Martin bugünkü açıklamasında Londra Borsası’nda halka arz edilip edilmeyeceğiyle ilgili hala nihai bir karar vermek zorunda olduğunu da aktardı. Bunun yanında; halka açılmanın yatırımcıların yabancı firmayla ilgili ABD tarifeleri ve Brexit’ten kaynaklanan endişelerini gidermeye yardımcı olacağı söylendi.

Medya halka arzın şirkete 6 milyar doların üzerinde değerleme vereceğini söylese de şirket bu konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Andy Palmer Halka Arz Açıklaması Fakat halka arzda en az % 25 hissesini listeleyeceği bilgisini verdi. Şirket CEO’su Andy Palmer da konuyla ilgili olarak; “Aston Martin, dünyanın en güzel yüksek performanslı otomobillerini yaratmaya odaklanmış lüks bir işletmeye dönüştürüldü. Bu dönüşüm; gelirler, birim hacimler ve karlılıkta önemli bir büyüme sağladı” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca; “Bu tarihi bir an. 1979’da başladığımda çok sayıda İngiliz otomobil şirketi vardı. Kariyerim boyunca bunlar yok oldu gitti. İngiltere’de araba yapımı sağlıklı bir durumdadır fakat şirketler yabancıdır. Şimdi yeniden bağımsız bir İngiliz otomobil şirketi olacak” sözleriyle halka arz hakkında ne kadar heyecanlı olduğunu anlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.