Yatırım yapmaya başla!

Aston Martin CEO’su Gelecek 20 Yıldaki Otomotivi Hiç İyi Görmüyor!

Aston Martin CEO'su Andy Palmer, otomobil firmalarının 20 yıl sonraki durumları iyi görmediğini söyledi!
Aston Martin CEO’su Gelecek 20 Yıldaki Otomotivi Hiç İyi Görmüyor!

Aston Martin İcra Kurulu Başkanı Andy Palmer, otomotivin ilerleyen tarihlerde hangi şekilde hareket edeceğine dair ön görülerinden söz etti. Araç sektöründe şu andaki hedef biçimi elektrikli motorlar, otonom sürüş ve farklı yakıt türü arayışları. Yöneticiye göre üzerine yoğun baskı kurulan bu alanların sonradan şirketlerin bir nevi yok oluşlarını getireceğini düşünüyor.

Motor Trend ile röportaj yapan Palmer, şirketlerin kesinlikle ortaklıklar üzerine kurulu bir geliştirme stratejisi başlatmalarından bahsetti. Yeni otomobil düzeninde tek başına yürütülecek ve geliştirilecek sistemler, herkesin kendini sonunu getirebilir dedi. Detaylar aşağıda;

Andy Palmer, yatırımların ardından geri dönüşlerin beklenmesinin, uzun zaman alacağını söyledi.

20 ya da 30 büyük otomobil şirketinin tamamen elektrik ve otonom üzerine kurduğu yatırımlardan, hızlı geri kazançların beklenmesinin saçma olduğunu aktardı. Palmer, “Bu şirketlerin her biri ayrı ayrı bu parayı harcamayı göze alamaz. Geri dönüşü alamayacaklar. Marjlar, özellikle elektrikli otomobillerde aşırı sıkışık, çoğunlukla negatif oluyor. Yeni bir araba, geri dönüşü olmayan bir milyar dolar. Şirketleri sıkıntıya sokmaya başlamadan önce bu hikaye çok uzun sürmeyecek.” dedi.

Biz bir yorum yapacak olursak; sizler için hazırladığımız teknolojik araç haberlerinde, sürekli yazılım ve güvenlik üzerine çalışan şirketlerle otomotiv alanındaki firmaların birleşimlerine şahit olmuştuk. En yakın örneklerden birisi de Toyota’nın yapay zekalı araç sistemi için Baidu’nun Apollo platformuna ortak olmasıydı. BMW’de özerk sürüş teknolojilerinde hızlı ilerleyiş adına Mercedes’le birleşmeye gitmişti.

Andy Palmer’in bir iddası da 10 yıl içerisinde otonom araçların amaç dışı kullanılacağı!

İşin aslı bir 20 sene sonra bizde Palmer’in düşündüğü çizgiden sonuçların olacağını tahmin ediyorduk. CEO’nun o düşüncesi de yakın gelecekte otonom araçların kendi kendini sürmesi dışında, “uyumak, konuşmak, toplantılar, video konferansı” için kullanılacağını söyledi.

O kadar ileri bir zamana gitmeye gerek yok aslında. Japonya’da kiralanan araçların tam olarak Palmer’in dediği gibi kullanıldığını biliyoruz. Uzak Doğu halkı kiralama bedeli ucuz olan araçları alarak kısa süreli uyku, yemek, iş ofisi gibi alanlar için tercih ettiğini yazmıştık.

Aston Martin, bunların dışında tuzak olarak gördüğü ilerleyişin ortasında yer almak istemiyor.

İngiliz marka, araç teknolojilerine daha farklı bir gözden bakarak, birkaç şirketle ortaklık kurup onlar üzerinden para kazanmayı beklemektense, zenginlerin yaşam tarzlarına uyarlanmış bir hitap şeklinde bulunmak istediğini iletti.

Palmer, “Benim hipotezim; aslında, 15.000’den fazla otomobil üretmeme sebebi, bu lüks arenada kalmak için çok fazla. Bunu, şirketin 100 yıl daha var olma yolu olarak görüyorum. Bireylerin yaşam tarzına, bireylerin oyun zamanına çok daha fazla odaklanıyoruz.” dedi.

Yönetici sözlerinin aynısını yakın zamanda Lamborghini CEO’sundan da duymuştuk. Stefano Domenicali, “sürekli büyümek zorunda değiliz. Ayrıcalıklı halimizi her zaman korumalıyız” demişti. Burada, markanın model çeşitliliği artırıp, çok araç üretmenin markanın sonunu getireceğini ve insanların gözünde farklı bir yerde olmayacaklarını dile getirmedir. Demek ki üst düzey, premium araç üreticileri ortak bir anlayışta, ileride araç sektörünün bozulacağını ve ayakta birkaç firmanın kalacağını düşünüyorlar. Palmer’in sözleri hakkında sizin düşünceniz nedir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum