Yatırım yapmaya başla!

Aston Martin, Avrupa’daki Zayıflıkla Yıllık Kârında Sert Düşüş için Uyardı

Aston Martin’in yıllık kâr uyarısı, yatırımcıların hayal kırıklığını ve piyasaya ilişkin endişelerini artırdı.
Aston Martin, Avrupa’daki Zayıflıkla Yıllık Kârında Sert Düşüş için Uyardı

Önde gelen otomobil üreticilerinden Aston Martin, Avrupa’daki zayıf talep toptan satış hacminde düşüşe neden olurken yıllık çekirdek kârının geçen yıla göre yüzde 45’ten fazla düşeceğini açıkladı.

Lüks İngiliz otomobil devinin bugün gelen açıklaması, Kasım ayında özellikle İngiltere ve Avrupa’daki zorlu ticaret koşullarını ve Vantage modeline olan zayıf talebi vurguladı. Geçen yılın kârının düştüğü yönündeki açıklamanın ardından hisselerde yüzde 11 civarında düşüş görüldü.

Zorlu koşulların Aralık ayında en yoğun teslimat dönemi boyunca devam ettiğini belirten Aston Martin, tam yıllık düzeltilmiş kazançların yaklaşık 130 milyon ila 140 milyon sterlin arasında olacağını aktardı.

Bu, firmanın bir önceki yıl kazandığı 247.3 milyon sterline kıyasla yüzde 47’lik düşüşü temsil etti.

Aston Martin %47 Yıllık Kâr Uyarısı Aston, 2018 sonlarındaki halka arzdan satın alım yapan hissedarlar için hayal kırıklığı yaratan bir yatırım haline geldi. CEO Andy Palmer’ın çok hayal kırıklığı yarattığını söyleyerek tanımladığı 2019 yılında hisseler yüzde 57 düşüş kaydetti.

Aksine, Ferrari NV’nin hisseleri geçen yıl yüzde 70 oranında getiri sağladı ve iki süper otomobil markası arasındaki farkın üzerini çizdi. James Bond’un arabası olarak tanınan Aston Martin, endüstri gerilemesi, Brexit etrafındaki belirsizlik ve bazı modellere zayıf tepki ile yıprandı.

Beklenenden daha zayıf satışlar, otomobil üreticisini satış hacmi hedeflerini azaltmaya zorladı.

Aston Martin 2019 Hayal Kırıklığı CEO Palmer, envanteri azaltma konusunda ilerleme kaydettiklerini ancak seviyenin hala istediklerinden biraz daha yüksek olduğunu belirtti. Marka, çabalarını spor araç üreticisinin portföyüne ilk eklediği SUV’u olan DBX’e yoğunlaştırdı ki hedef 2023 yılına kadar yıllık üretimi 14 bine çıkarmaktı. Aston Martin, modelin 1.800 sipariş aldığını ve bunun 100 milyon dolarlık bir kredi için koşulu karşıladığını söyledi.

Palmer açıklamasında DBX’in tek parlak nokta olduğunu belirterek; “sipariş oranı beklediğimizden çok daha yüksek” dedi. Aston Martin, özellikle maliyet tasarrufu planını zayıflatan ABD’de müşteri finansman desteğini artırmak ve pazarlamayı artırmak zorunda olduğunu savundu. Aralık ayında sterlinde yaşanan rallinin de bir engel halini aldığı hatırlatıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum