Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Online Perakendeci Asos’un Hisseleri Noel Öncesi Satış Uyarısıyla Çakıldı

İngiliz online moda ve kozmetik perakendecisi ASOS’un yıllık satış büyümesi ve kar marjı tahminlerini düşürmesi sektörde endişelere yol açtı. Detaylar aşağıda;
Online Perakendeci Asos’un Hisseleri Noel Öncesi Satış Uyarısıyla Çakıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Online alışveriş devi Asos, bugün yıllık satış büyümesini ve kar marjı tahminlerini düşürerek, zayıf Kasım ayı ticaretine vurgu yapan son İngiliz perakendeci oldu. Uyarı Britanya’nın perakende sektöründeki Noel öncesi kasvetine biraz daha ekleme yaparak endişeleri artırdı.

Keza İngiltere’nin en büyük spor ürünleri perakendecilerinden biri olan Sports Direct de geçtiğimiz hafta Kasım ayı alışverişinin inanılmaz derecede kötü olduğunu açıklamıştı. ASOS da Sports Direct ile doğru orantılı olarak 2018-2019 yılı işin satış büyümesi tahminini daha önceki yüzde 20-25’lik tahmininden aşağıya çekerek yüzde 15’e indirdi. Faiz ve vergi öncesi kar marjı hedefini de yüzde 4’ten yüzde 2’ye indirdi.

ASOS ayrıca planlanan sermaye harcamalarını da 200 milyon sterline (252 milyon dolar) indireceğini belirtti.

Online Moda Perakendecisi Asos Sermaye Harcamalarını Düşürdü İlgili açıklamasında; “Eylül ve Ekim aylarındaki alım satımlarımız genel olarak beklentilerimizle paralelken, hem satışlar hem de nakit marjı perspektifinden çok önemli bir ay olan Kasım, büyük ölçüde beklentilerin gerisinde kaldı” ifadelerine yer verdi. İngiltere’nin en büyük bağımsız moda perakendecisi olan ASOS, online giyim satışlarındaki büyümenin son yılların en zayıfı olduğunu kaydetti.

Bunun gerekçesinin de piyasalardaki ekonomik belirsizlik ve tüketici güvenindeki güçsüzleşme olduğunu dile getirdi.

Asos Kasım Düşük Satışlar Nedeni Piyasa Belirsizliği ve Düşen Tüketici Güveni 30 Kasım’a kadar olan üç aydaki toplam satışlarının yüzde 14 artarak 656 milyon sterline yükseldiğini aktaran ASOS’un satış büyümesi ve kar marjı tahminlerini düşürmesi; tüketicilerin Brexit’in finansal durumlarını nasıl etkileyeceği yönünde endişelendiğini gösterdi. ASOS’un hisseleri de bugünkü işlemlerde yüzde 39 düşerek Şubat 2016’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Rakip online moda perakendecisi Boohoo da neredeyse yüzde 20 oranında düştü ama alışverişin güçlü kaldığını belirten açıklamasının ardından düşüşü kısmen kurtardı.

Boohoo Hisseleri de Düştü Next ve Marks & Spencer da sırasıyla %5 ve %3 oranında düşüş gösterdi. İlgili haberlerde Asos CEO’su Nick Beighton’un; “modada, daha önce hiç görmediğim ve daha önce hiç görülmemiş bir şekilde geniş kapsamlı olan bir indirim oranı görüyoruz” dediği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Buna göre Nick Beighton, özellikle de Black Friday etrafındaki promosyonlar ve indirimler karşısında afallamış olduğunu vurgulayarak ağır iskontoların önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngördü. Şirket ayriyeten önemli alışveriş ayı olan Kasım’da önemli bir bozulma olduğunu ve yalnızca Aralık ayının ilk haftasında satışlarda küçük bir artış yaşadığını bildirdi.

Bu durum için Fransa ve Almanya dahil pek çok Pazardaki ekonomik belirsizlikleri suçlayan ASOS, Eylül ve Ekim aylarındaki beklenmedik ılımlı havanın da perakendecilere zarar verdiğini kaydetti. Markets.com’un baş pazar analisti Neil Wilson da; “eğer Asos bunu zor buluyorsa, hemen her perakende stokunun bir problemi var demektir” ifadeleriyle görüş bildirdi. Ve konuşmasına şöyle devam etti: “Kısacası, online işletmeler duyarsız görünüyorlardı ancak ASOS’tan bugün gelen uyarı onların da döngüsel yavaşlama riski taşıdıklarını belli etti.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.