Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Askeri Tatbikatlar Tayvan’ın İşgaline Yönelik Bir Oyun Planı

Çin, Tayvan'da tatbikatlarını sürdürmeye devam ederken, askeri hamle ile ilgili Bakan Wu'dan açıklama geldi. İşte detaylar...
Askeri Tatbikatlar Tayvan’ın İşgaline Yönelik Bir Oyun Planı
HABER GİRİŞ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi Çin ve Tayvan arasındaki ilişkinin gerilimini yükseltti. Pelosi’nin ziyaretini tepkiyle karşılayan Çin, sonrasında Tayvan adası çevresinde büyük çaplı tatbikatlar başlattı.

Tatbikat sırasında uzun menzilli gerçek mühimmat ve konvansiyonel füzelerin kullanıldığı açıklandı. Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin’in bu askeri hamlelerine yönelik değerlendirmede bulundu.

Pelosi’nin ziyaretini protesto etmek amacıyla başlatılan bu tatbikatların aslında özerk adanın işgaline hazırlanmak için bir oyun planı olduğunu söyledi. Çin’in, Tayvan’ın olası bir işgali için herhangi bir zaman belirtmediğinin altını çizdi. Bu hamlelerin Tayvan’ın gözünü korkutmadığını vurguladı.

Uluslararası Destek Çağrısı

Bakan Wu, Çin’in Tayvan halkının moralini zayıflatan bu geniş çaplı asgari tatbikatların yanı sıra başka hamleler yaptığını belirtti. Siber saldırılar, dezenformasyon ve ekonomik zorlamalar gerçekleştirdiğini aktardı.

Çin’in, tatbikatlar sona erdikten sonra Tayvan Boğazı’ndaki uzun vadeli statükoyu yıkmak için eylemlerini rutinleştirebileceğine değindi. Bakan, bu hareketlerin bölgesel güvenliği tehdit ettiğini hatırlattı. Çin’in Tayvan Boğazı’nı kontrol etmesini durdurmak için uluslararası destek çağrısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Konuyla ilgili bir Pentagon yetkilisi ise ABD’nin Çin’in önümüzdeki iki yıl boyunca Tayvan’ı işgal etmeye çalışmayacağına dair değerlendirmesine bağlı kaldığını açıkladı.

Tayvan’da güvenlik planlamasına aşina olan bir kişi ise Tayvan güçlerinin uluslararası su yollarını açık tutmaya çalıştığını söyledi.

Çin Tatbikat Süresini Uzattı

Tayvan, yapılan askeri tatbikatları işgal için bir oyunun parçası olarak nitelendirirken, Çin gerilimi daha da arttırarak tatbikatları uzatma kararı verdi.

Tayvan çevresinde 4-7 Ağustos tarihleri arasında tatbikat yapacağını belirtirken geçen günlerde Çin hükümeti tarafından bu sürenin uzatılacağı haberi geldi.

Bohay Denizi’nde 8 Ağustos ve 8 Eylül’e kadar  ve Sarı Deniz’in güneyinde  7-15 Ağustos tarihleri arasında süreceği açıklandı. Çin askeri birliklerinin denizaltı ve üstü tatbikatlar düzenleyeceği aktarıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bu askeri tatbikatlarla ilgili açıklama yaptı. Askeri tatbikatları açık, şeffaf ve profesyonel bir şekilde yürüttüğünü söyledi. Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın