Yatırım yapmaya başla!

Aşırı Stres Altında Olduğunuzun 6 Kanıtı

Aşırı Stres Altında Olduğunuzun 6 Kanıtı

Siz de zaman zaman hayatın fazla üzerinize geldiğini düşünüyorsunuz, değil mi? Arka arkaya gelen problemlerle başa çıkacak gücü bazen bulamıyor, böyle zamanlarda aklınızdan her şeyi ardınızda bırakıp çok uzaklara kaçmak gibi düşünceler geçiriyorsunuz. Gerçeğe dönüştüremeyeceğinizi bildiğiniz bu hayallerle canınızı daha çok acıtıyor, sonra bulduğunuz güç kırıntılarıyla yola devam etmeye çalışıyorsunuz. Öyle kör topal bir şekilde ilerlemeye uğraşıyor, kendinizi “zaten herkes aynı, dertsiz insan mı var, kim gerçekten mutlu ki” gibi cümlelerle teselli ediyorsunuz.

Peki, bu tavrınızla ne kadar doğru hareket ediyorsunuz? Herkesin mutsuz olduğunu düşünüp kendi mutsuzluğunuzu sıradan varsaymakla kendinize ne kadar iyi davranıyorsunuz? İsterseniz, ben söyleyeyim. Çünkü içinde olduğunuz durumu umursamamakla kendinize çok büyük bir haksızlık yapıyorsunuz. Hissettiklerinizi görmezden gelmeye çalışıp, “bu halim dönemsel yakında geçecek” diyerek belki de ileride sizi çok daha büyük sıkıntılar içine sokacak adımlar atıyorsunuz.

Demem o ki, yaşadığınız stresi küçümseyerek yaşamınızı gerçekten kötü yönde etkiliyorsunuz. Çünkü umursamadığınız bu durum sizi çok daha büyük çöküntülere yönlendirebilir. Sonuç olarak; mutsuzlukla geçen bir hayat yaşamak istemiyorsanız, yaşadığınız stresin boyutlarını ölçebilmelisiniz. İşte bunun için de size aşağıdaki işaretleri incelemenizi öneriyorum. Zira hemen şimdi aşırı stres altında olduğunuzun kanıtlarını inceleyeceğiz.

Çabucak Yoruluyorsunuz!

Çabucak Yoruluyorsunuz!Azıcık iş yaptığınızda bile kendinizi yıllardır kürek çeken bir mahkum kadar yorgun hissedebiliyorsunuz. Bazen parmağınızı kımıldatmak için bile güç bulamıyor, normalde hevesle yaptığınız işlere bile korkuyla yaklaşıyorsunuz. Sabahları işe gitmeyi gözünüzde büyütüyor, mesainin bitişini iple çekiyor, bir an önce eve gidip uyumayı düşünüyorsunuz. Ne ailenizle ne de arkadaşlarınızla vakit geçirmek istemiyor, mecburiyetlerinizi zoraki olarak yerine getirdikten sonra hemen kendi kovuğunuza çekiliyorsunuz. Çünkü kelimenin tam anlamıyla yorgunsunuz. Ve aslında bedeniniz size bunun işaretlerini vermesine rağmen siz yorgunluğunuzun yaşadığınız stres yüzünden olabileceğini aklınıza bile getirmiyorsunuz.

Uyku Problemleriniz Var!

Uyku Problemleriniz Var!Aşırı stres altında olduğunuzun bir diğer kanıtı da uyku problemleri yaşamanız! Kimi zaman saatlerce bir ölü gibi uyuyor kimi zaman da günlerce uykusuzlukla mücadele ediyorsunuz. Yatakta saatlerce dönüyor, gözlerinizi sıkı sıkı yumarak uyumaya çalışıyor ama saatler geçmesine rağmen bir tülü uykuya dalamıyorsunuz. Ya da tam tersi bıraksalar yıllarca uyuyacak gibi hissediyor, bulduğunuz her boşlukta düşler alemine dalmayı tercih ediyorsunuz. Kısacası, aşırı uyku ya da uykusuzluk eğilimi gösteriyor ve bu duruma yeteri kadar özen göstermiyorsunuz.

Yeme Bozuklukları Yaşıyorsunuz!

Yeme Bozuklukları Yaşıyorsunuz!Bazen önünüze dünyaları serseler de doymayacak gibi hissediyorsunuz, bazen de sadece açlıktan düşüp bayılmamak için bir şeyler yiyorsunuz. Stres sizde hangi yönde etkiliyorsa siz de o yönde yeme bozuklukları yaşıyorsunuz. Düzensiz besleniyor, bu nedenle kendinizi daha kötü hissetmeye başlıyor, yaşadığınız stres yetmiyormuş gibi üstüne bir de beslenme bozuklukları yüzünden karşılaştığınız sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Kısacası, hayatınızı göz göre göre daha da kötü bir hale sokmak için çabalarmış gibi davranıyorsunuz. Ve bu hatanızla stres karşısında havlu atmayı kabullenmiş oluyorsunuz.

Odaklanamıyorsunuz!

Odaklanamıyorsunuz!İş hayatınızda ya da özel hayatınızda! Yaşadığınız stres yüzünden bir türlü doğru düzgün odaklanamıyorsunuz. Aklınızı işinize veremiyor, belki bu sorununuz yüzünden sık sık sorun yaşıyor, söylenenleri duymuyor, görevlerinizi tam olarak yerine getiremiyorsunuz. Bu sorununuz yüzünden özel hayatınızda da sorun yaşıyor, çevrenizdeki insanları (istemeyerek de olsa) kırıp döküyor, en yakınınızdakileri bile ihmal ediyor, yaşadığınız stresi hiç çekinmeden başkalarına mal ediyorsunuz. Kafanızı toplamak için çaba harcıyor ama zihniniz olumsuz düşüncelerle dolu olduğu için en ufak bir kıpırtıyla bile dağılabiliyorsunuz. Çünkü açık ve net olarak odaklanamıyorsunuz.

Tutarsız Davranıyorsunuz!

Tutarsız Davranıyorsunuz!Bir an geliyor, içinizden dolup aşan enerjiyle yepyeni kararlar alıyorsunuz. Ancak sonrasında yine aynı duruma düşüp, eski yılgın halinize bürünüyor, aldığınız kararların kendinizi kandırmaktan başka bir şey olmadığına inanmaya başlıyorsunuz. Bir gün hayatınıza yeni bir yön verecek kararla ayağa kalkıyor, diğer gün o kararı alan kişinin siz olduğundan şüphe etmeye başlıyorsunuz. Bazen hayattan deli gibi keyif alıyor bazense içinde olduğunuz duruma lanetler yağdırıyorsunuz. Kısacası, hem hal ve hareketleriniz hem de düşüncelerinizle tutarsız davranıyorsunuz. Çünkü ne yaptığınızı siz bile bilmiyorsunuz. Yapmak istediklerinizi yapmayıp, yapmaktan kaçındıklarınızı ise yapıyor oluşunuz işte tam da bu nedenden dolayı böyle!

Öfke Nöbetleri Geçiriyorsunuz!

Öfke Nöbetleri Geçiriyorsunuz!Aşırı stres altında olduğunuzun bir diğer işareti yaşadığınız öfke nöbetleri! Ufacık bir şeye sinirlenip, aniden Hulk’a dönüşüyorsanız, o zaman içinde olduğunuz duruma kesinlikle bir çözüm bulmalısınız demektir. Çünkü şimdiye kadar çok kötü sonuçlar doğurmamış olsa bile öfke nöbetleriniz ileride büyük büyük pişmanlıklar yaşamanıza neden olabilir.

Mesela; kızgın bir anınızda edeceğiniz sözler yüzünden hayatınızdaki önemli insanları kendinizden uzaklaştırabilir, size başarılı bir gelecek sunabilecek işinizden olabilir veya çok daha kötü şeyler yaşayabilirsiniz. İşte bu nedenden dolayı, öfkenizi kontrol altında tutmayı bir an önce öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için de ilk başta ne kadar çok stres altında olduğunuz gerçeğinin farkına varmanız lazım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Gelişim kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum