Yatırım yapmaya başla!

Aşırı Risk Alma ve Düşen Banka Kârlılığı, Euro Bölgesi Büyümesini Bulanıklaştırıyor

Avrupa Merkez Bankası, bölgedeki aşırı risk alma ve düşen banka kârlılığı durumunun AB'nin büyümesini bulanık bir hale getirdiğini söyledi.
Aşırı Risk Alma ve Düşen Banka Kârlılığı, Euro Bölgesi Büyümesini Bulanıklaştırıyor

Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugün yaptığı açıklamada; aşırı finansal risk alma belirtilerinin yanı sıra banka kârlılığındaki yavaşlama belirtilerinin Euro bölgesindeki en büyük zorluklardan bazılarını oluşturduğunu ifade etti.

Euro bölgesi, 2011 yılının egemen borç krizinin ardından büyüme zorluğu çekiyor. 16 aydır devam eden ABD-Çin ticaret savaşına ek olarak Trump’ın yönünü Avrupa’ya çevirmesiyle birlikte riskler iyice arttı. Küresel ekonomideki zayıflık ile bölge ekonomisini zaten baskılıyordu.

Bunlara ek olarak Almanya gibi bölgenin büyük ekonomilerinin resesyon belirtileri göstermesi, büyüme sorunlarını kanıtladı.

Almanya Büyüme Yavaşlamasının Etkisi19 üyeli bölgedeki para politikasını denetleyen AMB, 2011 yılından bu yana ekonomiyi artırmak için çeşitli teşvik tedbirleri aldı. Aynı zamanda 2018 yılında AMB, geliştirilmiş verilerin ortasında bu uyaranın bir kısmını geri ölçeklendirmeye karar verdi. Bununla birlikte merkez bankası, geçen Eylül ayında yerinde sayan fiyatlar ve büyüme içintam güçle gevşeme duruşuna geri döndü.

AMB’nin bugün yayımlanan basın açıklamasında, “Küresel ve Euro bölgesinde ekonomik büyüme için aşağı yönlü riskler artmış ve finansal istikrar zorlukları yaratmaya devam etmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Merkez bankası, Mayıs ayında küresel ticaret belirsizliği ve İngiltere’nin birlikten ayrılmasını içeren aşağı yönlü riskler konusunda uyarılar yapmıştı. AMB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yapılan açıklamada, “Düşük faizli ortam genel ekonomiyi desteklerken, orta vadede finansal istikrar zorlukları yaratabilecek risk almada bir artışa dikkat çekiyoruz,” dedi.

Merkez bankasına göre; yatırım fonları ve sigorta şirketleri gibi kurumlar, mevcut düşük faizli ortamda daha fazla risk alıyor.

Düşük Faizli Ortam RiskleriBunun ise ani bir piyasa şokunda, kurumlar arasındaki stresin daha geniş finansal sisteme yayılabileceği anlamına geldiğini belirtti. Dolayısıyla şirketler ve bireyler için de kayıplara neden olacağını ifade etti.

AMB ayrıca emlak piyasasında da riskler olduğunu gösterdi. Riskli firmalar daha fazla borç almaya devam ediyor. Ayrıca Euro bölgesi ülkelerinin bir kısmında emlak fiyatları artmaya devam ediyor.

AMB’nin raporunda, Euro bölgesindeki banka kârlılığının kötüleşebileceğine de yer verildi. Bankaların geçmiş suistimalleri nedeniyle küresel banka kârlılığına ağırlık verildiği belirtildi.

Raporda, “ABD bankaları özellikle küresel finansal krizin hemen sonrasında suistimal masraflarından etkilenirken, Avrupa bankaları 2015’ten bu yana daha fazla maruz kalmaktadır,” ifadelerine yer verildi. AMB’nin Eylül ayında yayınlanan tahminlerine göre; Euro bölgesi bu yıl yüzde 1,1 ve 2020’de ise yüzde 1,2 oranında büyüyecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum