Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ASHİB, Türkiye’nin Latin Amerika’ya İhracatında 2 Milyar Dolarlık Gelir Hedefliyor!

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği (ASHİB) tarafından Türkiye'nin Latin Amerika ülkelerine yaptığı ihracatın gelecek 5 yıl içinde 2 milyar dolara çıkmasının hedeflendiği açıklandı.
ASHİB, Türkiye’nin Latin Amerika’ya İhracatında 2 Milyar Dolarlık Gelir Hedefliyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin (ASHİB) Sektörel Gıda Ticareti Heyeti, Türkiye’nin ana ihracat planı kapsamında bulunan Güney Amerika pazarına girebilmek amacıyla pek çok önemli isimle buluştu. Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro başta olmak üzere, Venezuela ve Kolombiya’ya çıkarma yapan diğer kişiler heyetin görüştükleri arasındaydı.

ASHİB, ihracat faaliyetlerinde Güney Amerika pazarında aktif olabilmek amacıyla etkinlikte 200’ün üzerinde firmayla ticaret anlaşması imzaladı.

ASHİB Firmalarla Ticaret Anlaşması İmzaladıASHİB Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, birlik olarak Latin Amerika ülkelerine gerçekleştirilen ihracatta gelecek 5 yıl için 2 milyar dolarlık gelir hedeflendiğini açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için devletten ihtiyaç duydukları desteği vermesi için talepte bulunduklarını ifade etti.

Yamanyılmaz, ASHİB’in Venezuela’da bakan ve müsteşar düzeyinde çeşitli temaslar gerçekleştirdiğini ve ardından Maduro’nun kendilerini dostça ağırlığını açıkladı. Kabinedeki tüm bakanların bu görüşmeye katıldığını söyleyen ASHİB Başkanı, 1 saatten fazla süren toplantıda Venezuela-Türkiye ticari ilişkilerinin konuşulduğunu aktardı.

Görüşme kapsamında Venezuela’nın sanayi ve tarım ürünlerine ilişkin ortak komiteler kurma ve teknik destekler sağlanması gibi konularda kendilerine talepte bulunduğunu söyleyen Yamanyılmaz, açıklamalarını sürdürdü. Türkiye’nin su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü ihracatında 2018 yılında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.

Söz konusu bu sektörde Türkiye’nin ana ihracat pazarının Irak ve Orta Doğu ülkeleri olduğunu aktardı. Bu bölgelerde birtakım istikrarsızlıklar meydana geldiğini açıklayan Yamanyılmaz, iç karışıklıkların da etkisiyle yeni pazarlara açılmanın zor hale geldiğini söyledi.

Yamanyılmaz, ASHİB olarak Orta Doğu pazarına alternatif oluşturmak amacıyla Afrika ve Amerika kıtasına yönelmeyi hedeflediklerini duyurdu.

ASHİB Ali Can YamanyılmazÖte yandan ASHİB heyetinin söz konusu bu görüşmeler kapsamında Venezuela ve Kolombiya’da 200’ün üzerinde firmayla makarna, bakliyat, un, pirinç, peynir, konserve, meyve suları, zeytin, zeytinyağı, ayçiçek yağı, elma, nar, çikolata, şekerleme, sos, bisküvi gibi ürünlere yönelik önemli ihracat anlaşmaları yaptığı öğrenildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu