Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücretteki Artış Başka Kalemleri de Yukarı Çekti

Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete yapılan ara zam, işsizlik maaşı, kıdem tazminatı ve GSS primi gibi kalemlerde artışa neden oldu.
Asgari Ücretteki Artış Başka Kalemleri de Yukarı Çekti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz Cuma günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette, Temmuz ayından geçerli olmak üzere uygulanacak zammın duyurusunu yapmıştı.

Buna göre asgari ücrete yapılan yüzde 30 zam ile 2022’nin ikinci 6 ayında brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500 lira olarak belirlendi. Bu durum işsizlik ödeneği genel sağlık sigortası (GSS) primi, kıdem tazminatı ve staj ücretlerinde değişikleri beraberinde getiriyor.

İşsizlik Ödeneği ve Kıdem Tazminatı

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret artışı ile işsizlik ödeneğinde artış meydana geldi. Sigortalıların son dört aylık prime esas kazançlarının dikkate alındığı işsizlik ödeneğinde alt sınır olarak asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı olarak yüzde 80’i baz alınıyor.

Böylece en düşük işsizlik maaşı 2.588 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 5.176 TL olacak. Bu rakamlardan yüzde 0,00759 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

Değişikliğin yaşandığı bir diğer kalem ise kıdem tazminatı oldu. Asgari ücretli bir çalışan yeni fiyat artışı ile beraber, bir yıllık çalışması sonrasında, Asgari ücretli bir çalışan, bir yıllık çalışmasının karşılığında kıdem tazminatı 6 bin 471 lira olacak.

GCM Yatırım Banner

GSS Primi ve Staj Ücretleri

Asgari ücretin etkilediği bir diğer kalem ise GSS primleri oldu. Genel Sağlık Sigortası, vatandaşların hastanelerden ve sağlık kuruluşlarından hizmet almasına imkan sağlıyor. Yeni asgari ücret artışı ile GSS primi, brüt ücretin yüzde 3’üne karşılık gelen 194 lira 13 olacak.

Bu prim vatandaşların bakmakla olduğu yükümlü kişilerin de yararlanmasını sağlıyor. Gelir testi yapan ve kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden yani 2 bin 157 liradan az hesaplanması durumunda ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak.

Lise ve üniversite öğrencileri için ödenen staj ücretinde de artış meydana geliyor. Staj ücreti 20’den az çalışanı olan iş yerlerinde 825 lira, daha fazla çalışanı olan iş yerlerinde 1.650 lira olarak uygulanacak.

Asgari ücretin değişikliğe neden olduğu diğer kalemler arasında, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, asgari ücretlilerin rapor ücretleri yer alıyor.

Bakanlıktan Açıklama: 90,6 Milyar Vergiden Feragat Edildi

Asgari ücrette yapılan ara zammın ardından, bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2022 yılı başında tüm ücretlilerin asgari ücrete kadar olan kısmından gelir vergisiyle damga vergisinin kaldırıldığı ve 49,1 milyar TL gelir vergisi, 8,7 milyar TL damga vergisi olmak üzere toplamda 57,8 milyar TL vergiden feragat edildiği hatırlatıldı.

Açıklamanın devamında, Temmuz ayından itibaren asgari ücretin net 5.500 TL’ye çıkarılması ile birlikte vergi istisnalarında da 32,8 milyar TL’lik bir artış gerçekleştirildiği ve feragat edilen toplam maliyetin 90,6 milyar TL’ye yükseldiği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasının sonunda, “Dün olduğu gibi bugün de ekonomimizdeki büyümenin sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı olmasını; tabana ve tüm vatandaşlarımıza yayılmasını önemsiyor, tüm adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.