Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolay Hale Getirecek Öneriler

Asgari Ücretle Geçinmeyi Kolay Hale Getirecek Öneriler

Bildiğiniz gibi bu yıl net asgari ücret 1300 lira oldu. Peki, bu ücretle geçinmek ne kadar mümkün? Sonuçta; ülkemizde asgari ücret karşılığında çalışan, daha doğrusu çalışmak durumunda sayısız insan var, değil mi? Ve onların geçinmek konusunda ne kadar sıkıntı çektiğini hepimiz az çok biliyoruz. Zira şöyle ortalama bir hesap yapmak bile bize asgari ücretle geçinmenin pek de mümkün olmadığı açıkça gösteriyor. Düşünsenize; her ay elinize 1300 lira geçiyor. Bu parayla kiranızı mı ödersiniz, faturalarınızı mı, mutfak masrafınızı mı karşılarsınız, yoksa çocuklarınızın ihtiyaçlarına mı odaklarsınız? Ya da hepsini yapmaya çalışıp sonunda başınızı ellerinizin arasına alarak kara kara düşüncelere mi dalarsınız?

Evet, biliyorum ki asgari ücretle geçinmek gerçekten çok zor. Özellikle de çocuklu aileler için bu durum gerçekten imkansız gibi bir hale dönüşebiliyor. Ancak yine de bir şekilde geçinmeye çalışılıyor. Çünkü yapılması gereken bu. İşte tam da bu noktada size asgari ücretle geçinmeyi kolaylaştıracak bazı noktalardan bahsetmek istiyorum. Neticede; durum ne kadar kötü görünürse görünsün her zaman yapılacak bir şeyler vardır. Bu asgari ücretle geçinmek sorunsalı olsa da eliniz kolunuz bağlı kaderinize lanet etmek yerine kulak verebileceğiniz öneriler olduğunu bilmelisiniz. Yani diyorum ki, asgari ücretle geçinmeye çalışıyorsanız ve geçiminizi sağlamayı kendiniz için daha kolay hale getirmek istiyorsanız, umutsuzluktan kurtulup yapabileceklerinize odaklanmalısınız. Emin olun, bu size her ay elinize geçen parayla ne yapacağınızı düşünmekten çok daha iyi gelecektir.

İşte asgari ücretle geçinmeyi kolay hale getirecek öneriler:

Tasarruf Konusunda Uzman Olmayı Öğrenin!

Tasarruf Konusunda Uzman Olmayı Öğrenin!Tamam, asgari ücretle geçinmek zaten tasarruf konusunda uzman olmak demek biliyorum ama gözden kaçırdığınız noktalar olabileceğinin de farkındayım. Hatta tasarruflu davrandığınızı düşünürken bütçenize daha çok zarar veriyor olabileceğinizi bile söyleyebilirim. Örneğin; daha az harcama yapmak için satın aldığınız ürünlerle bilmeden bütçenizi sarsıyorsunuzdur. Ne bileyim; bulaşık makinesini daha az çalıştırıyor, birkaç parça bulaşığı elinizde yıkayarak tutumluluk yaptığınızı zannediyorsunuzdur. Ya da benzer hatalar yaparak tasarruf konusunda hedef şaşıyorsunuzdur.

İşte tam da bu noktada tutumluluk size neden pahalıya patlıyor başlıklı yazıyı inceleyerek, tasarruf konusunda ne kadar doğru hareket ettiğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Sonuçta; asgari ücretle geçinmenin tasarruf konusunda gerçek bir uzman olmayı gerektirdiğini anlamalısınız. Gerçi tasarruf sadece asgari ücretle geçinenler için değil, diğerleri için de yerine getirilmesi gereken bir kural. Ama tabii herkes bu kuralın gereğini yapmıyor. Sonuçta; nereden ne kadar tasarruf edeceğiniz tamamen size bağlı. Özetlemek gerekirse, bu gerçeğin farkında olarak tasarrufu bir yaşam tarzı haline getirebilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı Karşılamak için İlle de Para Harcamak Zorunda Olmadığınızı Bilin!

İhtiyaçlarınızı Karşılamak için İlle de Para Harcamak Zorunda Olmadığınızı Bilin!Evet, tam olarak duyduğunuz şeyi söylüyorum. Yani ihtiyaçlarınızı karşılamak için her zaman para harcamak zorunda değilsiniz, diyorum. Çünkü para harcamak yerine kullanabileceğiniz bir sürü farklı yöntem var. Mesela; mı? Mesela; giyim kuşam için cüzdanınızdan çıkacak para miktarını azaltmak gibi. Eski kıyafetleriniz üzerinde ufak tefek oynamalar yaparak, onları tekrar kullanılabilir hale getirmek gibi. İhtiyacınız olan kişisel bakım ürünleri yerine promosyon ürünlerinden ve ücretsiz numunelerden faydalanmak gibi.

Çocuklarınız ya da kendiniz için ihtiyaç duyduğunuz kitaplara para harcamak yerine onları kütüphanelerden edinmek gibi. Anlayacağınız; ihtiyaçlarınızı karşılamak için cebinizden para çıkması gerekmiyor. Günümüzde gereksinim duyduğunuz ürünlere sahip olmanın bir sürü farklı ücretsiz yolu var. Bunları kullanarak, ihtiyaçlarınıza çok daha ucuz fiyatlara ya da tamamen bedavaya sahip olabilir, aldığınız asgari ücretle daha rahat bir şekilde geçinebilirsiniz.

Hiç para harcamadan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yaratıcı fikirleri öğrenmek için tıklayın!

Borçlarınızdan Kurtulun Daha da İyisi Hiç Borca Girmeyin!

Borçlarınızdan Kurtulun Daha da İyisi Hiç Borca Girmeyin!Asgari ücretle rahat bir şekilde geçinmek istiyorsanız; yapmanız gereken bir diğer şey de var olan borçlarınızdan kurtulmak. Tabii, şimdi diyeceksiniz ki “zaten 3 kuruş para alıyorum bunun nesiyle borçlarımı kapatayım!” Evet, böyle düşünmekte haklısınız ancak en başta da söylediğim gibi içinden çıkamadığınız durumlarda her zaman kullanılabilecek farklı bir yol daha vardır. İşte önce bunu anlamalı, daha sonra da var olan borçlarınızdan kurtulmak için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz.

Mesela; daha ucuz bir eve taşınabilir misiniz? Arabanız varsa onu satabilir misiniz? Ailenizden ya da yakınlarınızdan borçlarınızı ödeme konusunda yardım isteyebilir misiniz? Ya da birlikte çalıştığınız bankayla iletişime geçerek taksitlerinizi ödeyebileceğiniz şekilde yeniden düzenletebilir misiniz? Uzun lafın kısası, asgari ücretle geçinmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız, öncelikle borçlarınızdan kurtulmalısınız. Yani bu konuyu halletmeyi öncelik olarak düşünmelisiniz. Çünkü böylelikle diğer önerilerin hayatınızı ne kadar kolaylaştırdığını daha net görebileceksiniz.

Doğru Alışveriş Yapmak için Gerekli Noktalara Dikkat Edin!

Doğru Alışveriş Yapmak için Gerekli Noktalara Dikkat Edin!İşte dikkat etmeniz gereken bir diğer konu daha! Yani malum alışveriş meselesi! Çünkü alışverişlerde ne kadar doğru hareket edildiği para yönetimi konusunda belirleyici etkenler arasında. Hatta pek çok kişi sadece yanlış alışveriş yaptığı için para sıkıntısı çektiğinin farkında değil bile denilebilir. Önüne gelen her şeyi satın almaya kalkışan, dürtülerinin önüne bir türlü geçemeyen ve iş almaya geldiğinde çılgınlar gibi düşüncesizce davranan bu kişiler, ne kadar kazanırlarsa kazansınlar yine de bütçe konusunda başarılı olamıyorlar. Çünkü açık ve net olarak alışveriş yapmayı bilmiyorlar.

Plansız programsız iş yapıyor, sonra da ne kadar çok borçları olduğunu görüp üstüne bir de şaşkınlık yaşıyorlar. Sanki o kadar çok şeyi alan kişi onlar değilmiş gibi davranmaktan çekinmiyor, “bu kadar çok para harcamış olamam” gibi sözlerle sözüm ona pişmanlıklarını ifade etmeye çalışıyorlar. Oysaki doğru alışveriş yapmak için dikkat edilmesi gereken şeyler apaçık ortada. Diğer bir deyişle; yapmanız gereken tek şey kendinize birkaç belirgin kural koymak. Peki, bunlar ne gibi kurallar mı? Dilerseniz; bahsettiğim kurallara da hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Harcama Yapmadan da Mutlu Olunabildiğinin Farkına Varın!

Harcama Yapmadan da Mutlu Olunabildiğinin Farkına Varın!Evet evet, aslında hepimiz buna dikkat etmeliyiz. Yani farkında olmamız gerçek şu ki, harcama yapmadan da pekala mutlu olunabiliyor. Hani öyle elinize geçen parayla hiçbir şey yapamadığınızı düşünüp karaları bağlamanızın bir anlamı yok. Hem emin olun ki, etrafımızda deliler gibi para harcamasına rağmen yine de mutlu olmayı başaramayan sayısız bedbaht insan var. Yani mutluluk öyle alışveriş merkezlerinde çılgınlar gibi para harcamayla, lüks arabalara binmeyle ya da şatafatlı hayatlar yaşamayla elde edilebilecek bir şey değil.

Kaldı ki durum öyle olsaydı, dünyanın en mutlu insanları yalnızca en zengin insanlardan oluşurdu. Ama bakınız; ortada böyle bir durum falan yok. Kısacası ne demek istiyorum, biliyor musunuz? Geçinmekte ne kadar zorlansanız da, ay sonunu ne kadar zor getirseniz de, hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçmemelisiniz. Zira bu hayatta sahip olabileceğiniz en büyük zenginlik, cüzdanınızdaki banknotlar değil günümüzde eksikliği en çok hissedilen şey, yani mutluluğunuzdur. Eğer onu kaybetmezseniz; karşınıza çıkan her türlü zorluğu rahatlıkla aşabilirsiniz demektir.

Paranızı Doğru Yönetin!

Paranızı Doğru Yönetin!Paranızı yönetme konusunda da nasıl davranacağınızı bilmelisiniz. Gerçi çoğunuzun bu konuda zenginlere taş çıkartacak kadar yetenekli olduğundan eminim ama ben yine de söylemek istedim. Çünkü paranızı ne kadar iyi yönettiğiniz; aynı zamanda geçiminizi ne kadar iyi sağlayabildiğiniz anlamına da geliyor. Örneğin; günümüzde gayet iyi paralar (mesela 3000-4000 lira) kazanan ama yine de cebinde 5 kuruş parası olmayan bir sürü insan var.

Çünkü bu kişiler açık ve net olarak paralarını yönetmeyi bilmiyorlar. Önlerine gelen her şeyi satın alıyor, bütçe yapmak ne demek bilmiyor, sonra da “paranın değeri yok, anında uçup gidiyor” gibi cümlelerle durumdan şikayet ediyorlar. Oysaki tek sorun, kendi kötü harcama alışkanlıklarında! İşte bu nedenle; siz para yönetimi konusunda nasıl davranmanız gerektiğini iyi bilin. Zira bu konuyu göz ardı etmek istemezsiniz, diye düşünüyorum.

Kazandığınız Parayla Yetinmeyin!

Kazandığınız Parayla Yetinmeyin!Asgari ücretle daha kolay geçinmek için yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Yani size kazandığınız parayla yetinmemeniz gerektiğini söylüyorum. Evet, her ay 1300 lira için çalışmak zorunda olabilirsiniz. Ancak bu 1300 liraya talim etmek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor. Diğer bir deyişle; isterseniz elinize geçen parayı pekala arttırabilirsiniz diyorum. Peki, bunu nasıl mı yapacaksınız? Zaten bütün gününüzü çalışmakla geçirirken ekstra para kazanmak için nasıl mı vakit bulacaksınız? Aslına bakarsanız, bu konuda başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken iki temel husus var. Birincisi; zaman yönetimi konusunda başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken noktaları bilmelisiniz. Daha sonra ise (zaman problemini hallettikten sonra) size uygun ne gibi ek gelir yöntemleri var, bunları araştırmalısınız.

Sonuçta; günümüzde hemen herkese uygun bir ek gelir yöntemi var. Telefonunu elinden düşürmeyenler için de kullanılabilecek bir sürü para kazanma yöntemi var, boş zamanını akıllıca kullanmak isteyenler için de! El becerisiyle yapılabilecek işler de var mantık yürüterek yapılabilecekler de! Uzun lafın kısası; siz sadece kazancınızı nasıl arttırmak istediğinize karar vermelisiniz. Emin olun ki vereceğiniz emeklerin karşılığını önünde sonunda alırsınız. Nihai olarak; kazandığınız parayla yetinmeyecekseniz aşağıdaki birkaç yazıya göz atmanızı öneririm.

Alternatif Eğlence Yöntemlerine Başvurun!

Alternatif Eğlence Yöntemlerine Başvurun!Son olarak bahsetmek istediğim konu ise bu! Yani sevgili okurlar; asgari ücretleri geçinmeyi daha kolay hale getirmek istiyorsanız; alternatif eğlence yöntemlerine başvurmalısınız derim. Bu şekilde hem boş yere para harcamamış olur hem de kendiniz ya da aileniz için hiçbir şey yapamadığınızı düşünerek üzülmek zorunda kalmazsınız. Diğer bir deyişle; ailenizi lüks restoranlara götüremediğiniz için kendinizi kötü hissetmezsiniz. Keza yaz tatilinde ünlü tatil beldelerine gidemediğiniz için de aynı şekilde.

Kısacası; çılgınlar gibi para harcamayı eğlenceyle bağdaştırmaktan kurtulmuş olursunuz. Çünkü parasız ya da çok küçük miktarlar karşılığında da gayet güzel eğlenebileceğinizin farkına varırsınız. Gerçek mutlulukların parayla değil de parasız elde edilebilecek şeylerde gizli olduğunu anlar, bu yöntemlerle zamanınızı nasıl daha keyifli hale getirebileceğinizi açık ve net olarak görürsünüz. Özetlemek gerekirse; size ucuz ama zannettiğinizden çok daha eğlenceli olan yöntemleri kullanmanızı öneriyorum. Emin olun, bu yöntemlerden dışarıda çuvalla para harcayanlara kıyasla daha fazla keyif alacaksınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ev Ekonomisi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum