Yatırım yapmaya başla!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Kez Bir Araya Geldi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılı asgari ücretin belirleneceği karar öncesi son toplantısını gerçekleştirdi. 3. kez bir araya gelen komisyonda TÜİK’in hesapladığı tutar üzerine konuşuldu.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. Kez Bir Araya Geldi

Türk-İş’in ev sahipliğinde ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında yürütülen Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü kez toplandı. Önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda ise kararın çıkması bekleniyor.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan komisyonda, işçi heyetini Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetini TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Genel Sekreteri Akansel Koç temsil etti. 2019 yılında asgari maaşın ne kadar olacağı konusunda anlaşmaya varmak için yapılan toplantıda işçi tarafını ise asgari ücretli olan Gülden Görmez temsil etti

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücretin 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilki 6 Aralık, ikincisi 13 Aralık’ta olmak üzere iki defa bir araya gelerek istişarede bulundu. Toplantının açılında konuşma yapan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, söz konusu maaşın 7-8 milyon kişiyi etkilediğini, makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir rakamın asgari ücretliyi mutlu edeceğini söyledi.

İdeal bir rakamın kendilerini de mutlu edeceğini belirten Atalay, 44 yıl içerisinde üç defa anlaşarak rakamı belirlediklerini, 2019 asgari ücretinin de hükümet, işveren ve işçi ile birlikte kararlaştırılıp, altına tüm tarafların imzasının atılmasını dilediklerini ifade etti.

Basına kapalı olarak yapılan toplantıda TÜİK bir işçinin asgari geçim tutarını 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak komisyona sundu.

TÜİK temsilcilerinin 2018 yılı rakamları ve 2019 tahminlerini kendilerine ilettiğini söyleyen Nurcan Önder, bunun yanında Hacettepe Üniversitesi’nden alınan beslenme ve beslenme dışı ortalama harcama tahminlerinin de ellerine geçtiğini söyledi.

Gelecek hafta yapılacak olan son toplantı ile asgari ücreti belirleyeceklerini dile getiren Önder, rakamları belirlerken TÜİK ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerinin de dikkate alınacağını sözlerine ekledi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise bir kişinin asgari geçim tutarını 2 bin 385 lira olarak açıkladı.

Ergün Atalay, Ocak ayında alınan ücretin Aralık ayına kadar ortalama %12 düşüş yaşadığını söyledi.

Asgari ücretin de vergi yükü olduğunu dile getiren Atalay, ortalama 3 bin lira ücret alan birinin, Aralık ayında 420 lira kesinti yaşadığını belirtti. TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç işverenler olarak herhangi bir rakam belirtmediklerini söylerken, belirlenecek olan tutarın 2019 yılı hedef enflasyonu, işsizlik ve büyüme oranları gibi parametrelerin dikkate alınarak şekillendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

TİSK Başkanı Kudret Önen, dün yaptığı açıklamada asgari ücretin enflasyonla mücadeleye destek olacak nitelikte olması gerektiğini söyledi.

Komisyonun üçüncü toplantısında Türkiye İstatistik Kurumu’nun hazırladığı asgari geçim rakamları değerlendirildi. Asgari ücret ile geçim ücretinin çok farklı şeyler olduğunu söyleyen TİSK Başkanı Kudret Önen, 2 bin liranın üzerinde olması halinde istihdamda sürdürülebilirliğin olumsuz şekilde etkileneceğini, rekabet gücünün zayıflayacağını ve yeni iş alanları açılması bakımından da iyi olmayacağını belirtti. 2019 asgari ücretinin hükümetin enflasyonla mücadele programını destekleyecek şekilde olması gerektiğini dile getiren Önen, işverenlere verilen 100 liralık devlet desteğinin yeniden uygulamaya konulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum