Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. Toplantısı Yapıldı

İlki 6 Aralık’ta düzenlenen 2019 yılı asgari ücretin ne olacağı görüşmelerinin ikincisi bugün yapıldı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na bu kez Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. Toplantısı Yapıldı
Yorum

2019 yılı asgari ücretin ne kadar olacağına dair görüşmelerin birincisi 6 Aralık’ta yapılmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı ise bugün gerçekleşti. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ev sahipliğinde yapılan toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı. İşçi heyetinin Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetini ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç tensil etti.

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, bu ayın sonuna kadar gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Nurcan Onder AciklamasiToplantının açılış konuşmasında tarafların hepsinin dinleneceğini belirten Önder, bunun haricinde hükümet tarafından da içinde bulunduğumuz yılda meydana gelen ekonomik ve sosyal gelişmeler ile gelecek yılki hedefler hakkında bir sunum alınacağını belirtti. Hükümet kanadını ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın oluşturduğu bir heyet temsil edecek.

Önder, TÜİK’ten beklenen raporunun yetişmediğini ve bir sonraki toplantıya kaldığını söyledi.

Tuik Raporu Gelecek Toplantiya KaldiTürkiye İstatistik Kurumu’ndan da benzer bir çalışma beklediklerini söyleyen Önder, bu raporun henüz yetişmediğini ancak gelecek hafta Türk-İş’in ev sahipliğindeki toplantıda gündeme geleceğini anlattı. Bu ayın sonuna kadar gerekli tüm çalışmaları ve ellerinden gelen her şeyi yapıp, hiçbir şeyi gözden kaçırmadan iyi bir asgari ücret sunmayı hedeflediklerini ifade etti.

İşçi heyetinde bu yıl ilk kez asgari ücretli bir kadın işçinin yer aldığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Önder, asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda alınacak kararın herkes için hayırlı olması temennisinde bulundu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk oturumu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk’un konuşması ile başlamıştı.

Asgari Ucret GorusmeleriAlt sınırın tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini dinleyerek, sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde belirleneceğini söyleyen Selçuk, asgari ücretin ekonomik konjonktürle uygun bir şekilde tespit edilmesi gerektiğini dile getirdi. Sosyal bir hukuk devleti olmanın gereği olarak asgari ücretin her yıl yeniden belirlendiğini ve komisyonun çok önemli bir mekanizma olduğunu ifade etti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise enflasyonun altında hiçbir zammı görüşmeyeceklerini dile getirmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu